Ayn Rand

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Ayn Rand
Ayn Rand (1925)
Biografske informacije
RođenjeAlisa Zinovjevna Rozenbaum
(1905-02-02)2. 2. 1905.
Sankt Peterburg, Rusko Carstvo
Smrt6. 3. 1982. (dob: 77)
Etnicitetruska Jevrejka
Državljanstvoameričko
sovjetsko (do 1931)
SupružnikFrank O'Connor
(vj. 1929-1979, njegova smrt)
Obrazovanje
Alma materUniverzitet u Petrogradu
Zanimanjefilozof, pisac
Opus
1934–1982
Temefilozofija
Jezikengleski
Znamenita djela
Inspiracija
Potpis

Ayn Rand (engl. Ayn Rand; IPA: IPA|/ˈaɪn ˈrænd/[1]; rođena kao Alisa Zinovjevna Rozenbaum ruski: Алиса Зиновьевна Розенбаум) je rusko-američki filozof, romansijerka, dramaturg i scenaristkinja rođena 2. februara 1905. u Sankt Peterburgu u Rusiji, a umrla 6. marta 1982. u Njujorku. Poznata je po romanima u kojima je obrađivala filozofiju objektivizma. U Sjedinjene Države se doselila 1926, da bi 1935. i 1936. radila kao filmski scenarista i pozorišni producent. Značajniji je književni uspjeh doživjela sa romanima The Fountainhead (u prevodu na sh. Veličanstveni izvor) iz 1943. i Atlas Shrugged (u prevodu na sh. Ravnodušni Atlas) iz 1957.

Svoje političke stavove je iznosila kroz svoja književna djela, pri čemu je naglašavala prava individualaca bez obzira na posljedice po društvo u cjelini. Fokus njenog rada je na pojedincu. Bila je protivnik svakog oblika kolektivizma u koje spadaju i fašizam, staljinizam, komunizam te socijalizam i socijalna država. Promovisala je etički egoizam suprotan od etike altruizma. Kako sama kaže: „Nisam zagovornica kapitalizma, već egoizma; ipak, ne zagovaram ni egoizam, već zdrav razum. Ako neko prepozna moć zdravog razuma i prihvati ga i slijedi, sve ostalo dolazi samo po sebi“.

U popularnoj kulturi

[uredi | uredi kod]

Godine 1999. je na temelju istoimene biografije Barbare Brenden snimljen biografski TV-film The Passion of Ayn Rand gdje je lik Ayn Rand tumačila Helen Mirren.

Izabrana djela

[uredi | uredi kod]
Romani
Ostala fikcija
Publicistika





Izvori

[uredi | uredi kod]

Vanjske veze

[uredi | uredi kod]