Vahabizam – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Nema sažetka izmjene
Red 1: Red 1:
{{Islam}}
{{Islam}}
'''Vahabizam'''<ref name="Rečnik stranih reči i izraza">Rečnik stranih reči i izraza, I. Klajn i M. Šipka {{sr}}</ref> ili '''vehabizam''' ([[Arapski jezik|arapski]]: الوهابية, {{jez-engl|Wahabism, Wahabbism}}) je vjerski pokret odnosno tradicionalistički pravac [[islam]]a koji se utemeljio koncem u 18. veka. Njegov duhovni izvornik je [[Muhamed Abdulvahab]], muslimanski teolog sa područja današnje [[Saudijska Arabija|Saudijske Arabije]] koji je zagovarao "čišćenje" islamskog nauka od svih "nečistoća" ili inovacija. Vehabizam se razlikuje od drugih islamskim smerova kao što su [[suniti|sunizam]], [[sufizam]] i [[šiiti|šiizam]]. Vehabizam nastoji zadržati [[musliman]]e na izvornoj interpretaciji islama bez daljnjih znanstvenih, teorijskih i sl. posredovanja u interpretaciji. Samim tim vahabizam je interpretativni tok koji nema svoju literaturu, koji nema svoje mišljenje, te duhovni tok koji zagovara krajnje reduciranje čovjeka kao pojedinca i muslimana kao zajednice.
'''Vahabizam'''<ref name="Rečnik stranih reči i izraza">Rečnik stranih reči i izraza, I. Klajn i M. Šipka {{sr}}</ref> ili '''vehabizam''' ([[Arapski jezik|arapski]]: الوهابية, {{jez-engl|Wahabism, Wahabbism}}) je vjerski pokret odnosno [[Fundamentalizam|fundamentalistički]] pravac [[islam]]a koji se utemeljio koncem u [[18. vijek]]a. Njegov duhovni izvornik je [[Muhamed Abdul Vahab]], muslimanski teolog sa područja današnje [[Saudijska Arabija|Saudijske Arabije]] koji je zagovarao "čišćenje" islamskog nauka od svih "nečistoća" ili inovacija. Vahabizam se razlikuje od drugih [[Pravci u islamu|islamskih pravaca]] kao što su [[sunizam]], [[sufizam]] i [[šjiitizam]]. Vahabizam nastoji zadržati [[musliman]]e na izvornoj interpretaciji islama bez daljnjih naučnih, teorijskih i sl. posredovanja u interpretaciji. Samim tim vahabizam je interpretativni tok koji nema svoju literaturu, koji nema svoje mišljenje, te duhovni tok koji zagovara krajnje reduciranje čovjeka kao pojedinca i muslimana kao zajednice.


U modernom vremenu vahabizam je najprošireniji u nemoderniziranim delovima Azije i u manjoj meri u [[Evropa|Evropi]] te ga mnogi okrivljuju za podsticanje i ideološka osnova današnjim terorističkim grupa u [[Avganistan]]u, [[Saudijska Arabija|Saudijskoj Arabiji]] i [[Irak]]u. Takođe, smatra se da su pojedini poklonici vahabizma sa svojim vahabijskim ideološkim uverenjima poduprli terorističke napade u [[SAD]]-u i Evropi.
U modernom vremenu vahabizam je najprošireniji u nemoderniziranim dijelovima [[Azija|Azije]] i u manjoj mjeri u [[Evropa|Evropi]], te ga mnogi okrivljuju za podsticanje i ideološku osnovu današnjim [[Terorizam|terorističkim]] grupama u [[Afganistan]]u, [[Saudijska Arabija|Saudijskoj Arabiji]] i [[Irak]]u. Također, smatra se da su pojedini poklonici vahabizma sa svojim vahabijskim ideološkim uvjerenjima poduprli terorističke napade u [[SAD]]-u i [[Evropa|Evropi]] (uključujući [[Balkan]]).


Na prostoru bivše Jugoslavije se za sljedbenike vehabizma koristi izraz '''vehabije'''.
Na prostoru bivše Jugoslavije se za sljedbenike vahabizma koristi izraz ''vehabije'', ''vahabije'' ili ''vahabiti''.

== Veze ==
* [[Salafizam]]


== Napomene ==
== Napomene ==

Verzija na datum 7 maj 2014 u 06:06

Vahabizam[1] ili vehabizam (arapski: الوهابية, engl. Wahabism, Wahabbism) je vjerski pokret odnosno fundamentalistički pravac islama koji se utemeljio koncem u 18. vijeka. Njegov duhovni izvornik je Muhamed Abdul Vahab, muslimanski teolog sa područja današnje Saudijske Arabije koji je zagovarao "čišćenje" islamskog nauka od svih "nečistoća" ili inovacija. Vahabizam se razlikuje od drugih islamskih pravaca kao što su sunizam, sufizam i šjiitizam. Vahabizam nastoji zadržati muslimane na izvornoj interpretaciji islama bez daljnjih naučnih, teorijskih i sl. posredovanja u interpretaciji. Samim tim vahabizam je interpretativni tok koji nema svoju literaturu, koji nema svoje mišljenje, te duhovni tok koji zagovara krajnje reduciranje čovjeka kao pojedinca i muslimana kao zajednice.

U modernom vremenu vahabizam je najprošireniji u nemoderniziranim dijelovima Azije i u manjoj mjeri u Evropi, te ga mnogi okrivljuju za podsticanje i ideološku osnovu današnjim terorističkim grupama u Afganistanu, Saudijskoj Arabiji i Iraku. Također, smatra se da su pojedini poklonici vahabizma sa svojim vahabijskim ideološkim uvjerenjima poduprli terorističke napade u SAD-u i Evropi (uključujući Balkan).

Na prostoru bivše Jugoslavije se za sljedbenike vahabizma koristi izraz vehabije, vahabije ili vahabiti.

Veze

Napomene

  1. Rečnik stranih reči i izraza, I. Klajn i M. Šipka (sh)