Kvisling
Kvisling ili kvislinzi je izraz koji se u užem smislu koristi kao naziv za pro-osovinske pojedince ili organizacije, političke stranke, vojne ili paravojne formacije, odnosno državne vlasti u od strane Sila Osovine okupiranih zemalja Evrope u drugom svjetskom ratu. Izraz je svoje ime dobio po Vidkunu Quislingu, norveškom političaru koji je od 1940. do 1945. vodio marionetsku vladu u Norveškoj pod njemačkom okupacijom. Prvi put je u svom značenju upotrijebljen u londonskom Daily Mailu, a nakon toga ju je radio-program BBC-ja popularizirao i u ostalim jezicima. [1]
Nakon drugog svjetskog rata, slično kao i riječ "fašizam", počeo se koristiti i izvan svog historijskog konteksta. Jedan od svežijih primjera je rat u BiH prilikom koga su Fikret Abdić i njegova Autonomna Republika Zapadna Bosna od strane vlade u Sarajevu i njenih pristaša nazivani "kvislinškom tvorevinom".
Najpoznatiji kvislinzi[uredi | uredi kod]
- Vidkun Quisling (Norveška)
- Ante Pavelić
- Milan Nedić
- Stepan Bandera (Ukrajina)
- Mikola Lebed (Ukrajina)
- Jozef Tiso (Slovačka)
- Filip Peten (Francuska)
- Sekula Drljević (Crna Gora)
V. također[uredi | uredi kod]
Reference[uredi | uredi kod]
- ↑ Dahl, Hans Fredrik (1995). „quisling”. u: Dahl, Hjeltnes, Nøkleby, Ringdal, Sørensen (Norwegian). Norsk krigsleksikon 1940-45. Oslo: Cappelen. pp. 334. ISBN 8202141389.