Vahabizam – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Munjanes (razgovor | doprinos)
m Munjanes je premjestio stranicu Vehabizam na Vahabizam preko preusmjeravanja: prema Orijentologu
vezano je za državotvornost a islamizam je zajednički naziv za političke ideologije koje drže da islam nije samo religija, nego i politički sistem na kome bi se trebali temeljiti zakoni itd.; u članku salafizam piše da je vahabizam usko vezan uz državnu historiju sa sljedećeom referencom potkrepljeno: Meijer (2013.), str. 1.; Meijer, Roel; ostali (2013.) [2009.]. Global Salafism: Islam's New Religious Movement (2. izd.). New York: Oxford University Press. ISBN 9780199333431. OCLC 830946653
Red 11: Red 11:
[[Kategorija:Salafizam]]
[[Kategorija:Salafizam]]
[[Kategorija:Islamski fundamentalizam]]
[[Kategorija:Islamski fundamentalizam]]
[[Kategorija:Islamizam]]
[[Kategorija:Islam u Saudijskoj Arabiji]]
[[Kategorija:Islam u Saudijskoj Arabiji]]

Verzija na datum 10 decembar 2019 u 16:56

Vahabizam[1] ili vehabizam (arapski: الوهابية, engl. Wahabism, Wahabbism) je vjerski pokret odnosno fundamentalistički pravac islama koji se utemeljio koncem u 18. vijeka. Njegov duhovni izvornik je Muhamed Abdul Vahab, muslimanski teolog sa područja današnje Saudijske Arabije koji je zagovarao "čišćenje" islamskog nauka od svih "nečistoća" ili inovacija. Vahabizam se razlikuje od drugih islamskih pravaca kao što su sunizam, sufizam i šijitizam. Vahabizam nastoji zadržati muslimane na izvornoj interpretaciji islama bez daljnjih naučnih, teorijskih i sl. posredovanja u interpretaciji. Samim tim vahabizam je interpretativni tok koji nema svoju literaturu, koji nema svoje mišljenje, te duhovni tok koji zagovara krajnje reduciranje čovjeka kao pojedinca i muslimana kao zajednice.

U modernom vremenu vahabizam je najprošireniji u nemoderniziranim dijelovima Azije i u manjoj mjeri u Evropi, te ga mnogi okrivljuju za podsticanje i ideološku osnovu današnjim terorističkim grupama u Afganistanu, Siriji i Iraku. Također, smatra se da su pojedini poklonici vahabizma sa svojim vahabijskim ideološkim uvjerenjima poduprli terorističke napade u SAD-u i Evropi (uključujući Balkan).

Na prostoru bivše Jugoslavije se za sljedbenike vahabizma koristi izraz vehabije, vahabije ili vahabiti.

Napomene

  1. Rečnik stranih reči i izraza, I. Klajn i M. Šipka (sh)