Registar dirka – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Red 6: Red 6:


== Upotreba registar dirke ==
== Upotreba registar dirke ==
Registar dirka<ref>[http://klarinetknjige.wordpress.com/o-autorima/radivoj-lazic/ Radivoj Lazić], [http://klarinetknjige.wordpress.com/literatura/339-2/ucim-klarinet-i/ Škola za klarinet: ''Učim klarinet I'']. Pristupljeno 28. 8. 2014.</ref> ima trojaku primenu:
Registar dirka<ref>[http://klarinetknjige.wordpress.com/o-autorima/radivoj-lazic/ Radivoj Lazić], [http://klarinetknjige.wordpress.com/literatura/339-2/ucim-klarinet-i/ Škola za klarinet: ''Učim klarinet I'']. Pristupljeno 28. 8. 2014.</ref> ima dvojaku primenu:


: 1. Koristi se da bi se sviralo u drugom, višem registru. Kada se dirka pritisne palcem leve ruke, podiže se visina većine [[ton]]ova iz [[Tonski sistem|prve oktave]] za [[Interval (muzika)|duodecimu]] (19 polustepena).
: 1. Koristi se da bi se sviralo u drugom, višem registru. Kada se dirka pritisne palcem leve ruke, podiže se visina većine [[ton]]ova iz [[Tonski sistem|prve oktave]] za [[Interval (muzika)|duodecimu]] (19 polustepena). Svi tonovi od tona h<sup>1</sup> naviše upotrebljavaju registar dirku.


: 2. U kombinaciji sa dirkom levog prvog prsta (njome se svira napisana nota a<sup>1</sup>), svirao se ton b<sup>1</sup>.
: 2. U kombinaciji sa dirkom levog prvog prsta (njome se svira napisana nota a<sup>1</sup>), svirao se ton b<sup>1</sup>.

: 3. Svi tonovi od tona h<sup>1</sup> naviše, takođe upotrebljavaju registar dirku.


== Oktav dirka ==
== Oktav dirka ==

Verzija na datum 19 oktobar 2014 u 19:22

Registar, preduvavajuća ili duodecim dirka na klarinetu (br. 12), aktivira se palcem leve ruke.

Registar dirka (engl. register key, speaker key)[1] je dirka koja se nalazi na donjoj strani gornjeg tela klarineta, iznad rupe levog palca, kojim se i rukuje. Naziva se još preduvavajuća ili duodecim dirka.

Istorijat

Johan Kristof Dener (Johann Christoph Denner), graditelj instrumenata iz Nirnberga uz pomoć sina Jakoba Denera (Jacob Denner), modifikovao je i unapredio stari srednjevekovni instrument šalmaj koji je imao samo duboki registar ugradnjom registar dirke. Ovo revolucionarno otkriće uticalo je na stvaranje prvog klarineta na svetu, 1696. godine.

Upotreba registar dirke

Registar dirka[2] ima dvojaku primenu:

1. Koristi se da bi se sviralo u drugom, višem registru. Kada se dirka pritisne palcem leve ruke, podiže se visina većine tonova iz prve oktave za duodecimu (19 polustepena). Svi tonovi od tona h1 naviše upotrebljavaju registar dirku.
2. U kombinaciji sa dirkom levog prvog prsta (njome se svira napisana nota a1), svirao se ton b1.

Oktav dirka

Kada se pritisne oktav dirka na saksofonu ili oboi, podiže se visina većine tonova za oktavu, tako da se isti prstometi koriste za dve različite oktave.

Vidi još

Izvori

Spoljašnje veze

Šablon:Instrumentalista