Teorija muzike – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinos)
m Bot: Migrating 36 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q193544 (translate me)
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 5: Red 5:
''Teoriju muzike'' čine:
''Teoriju muzike'' čine:


#Osnovi teorije muzike (opšti muzički pojmovi: [[nota]]cija - ortografija, imenovanje tonova, muzičke lestvice...)
# Osnovi teorije muzike (opšti muzički pojmovi: [[nota]]cija - ortografija, imenovanje tonova, muzičke lestvice...)
#[[Muzička harmonija|Harmonija]]<ref>[[Vlastimir Peričić]], [[Vlastimir Peričić#Knjige|''Harmonija I i II'']]</ref>, odnos i veza tonova akorada u skladnu celinu, prema harmonskim zakonima. Proučava '''homofoni''' slog, tj, takvu fakturu višeglasnog stava u kojoj dominira vertikalni element (postoji jedan vodeći melodijski glas i njemu podređena harmonska pratnja).
# [[Muzička harmonija|Harmonija]]<ref>[[Vlastimir Peričić]], [[Vlastimir Peričić#Knjige|''Harmonija I i II'']]</ref>, odnos i veza tonova akorada u skladnu celinu, prema harmonskim zakonima. Proučava '''homofoni''' slog, tj, takvu fakturu višeglasnog stava u kojoj dominira vertikalni element (postoji jedan vodeći melodijski glas i njemu podređena harmonska pratnja).
#[[Kontrapunkt]]<ref>[[Vlastimir Peričić]], [[Vlastimir Peričić#Knjige|''Vokalni kontrapunkt'']]</ref>, nauka o vođenju glasova, gde su oni ravnopravni i relativno samostalne melodijske linije (''polifoni'' ili ''kontrapunktski slog'' je horizontalno orijentisan).
# [[Kontrapunkt]]<ref>[[Vlastimir Peričić]], [[Vlastimir Peričić#Knjige|''Vokalni kontrapunkt'']]</ref>, nauka o vođenju glasova, gde su oni ravnopravni i relativno samostalne melodijske linije (''polifoni'' ili ''kontrapunktski slog'' je horizontalno orijentisan).
#[[Muzički oblici]]<ref>[[Vlastimir Peričić]], [[Vlastimir Peričić#Knjige| ''Nauka o muzičkim oblicima'']]</ref>, oblici koje kompozitor izabire da bi u njima prikazao svoj unutarnji svet.
# [[Muzički oblici]]<ref>[[Vlastimir Peričić]], [[Vlastimir Peričić#Knjige|''Nauka o muzičkim oblicima'']]</ref>, oblici koje kompozitor izabire da bi u njima prikazao svoj unutarnji svet.
#[[Akustika]], nauka o [[zvuk]]u, deo [[fizika|fizike]].
# [[Akustika]], nauka o [[zvuk]]u, deo [[fizika|fizike]].
#[[Metrika (muzika)|Metrika]], nauka koja pčroučava odnos naglašenih i nenaglašenih tonova i [[Ritam (muzika)|ritam]], tok tonova različitog vremenskog trajanja.
# [[Metrika (muzika)|Metrika]], nauka koja pčroučava odnos naglašenih i nenaglašenih tonova i [[Ritam (muzika)|ritam]], tok tonova različitog vremenskog trajanja.
#[[Orkestracija]], raspisivanje muzičkog dela u deonice za pojedine [[muzički instrumenti|muzičke instrumente]] (za [[orkestar]]) i to prema zakonima orkestracije, vodeći računa o zvučnim i tehničkim mogućnostima instrumenata, njihovin karakterima i opsezima.
# [[Orkestracija]], raspisivanje muzičkog dela u deonice za pojedine [[muzički instrumenti|muzičke instrumente]] (za [[orkestar]]) i to prema zakonima orkestracije, vodeći računa o zvučnim i tehničkim mogućnostima instrumenata, njihovin karakterima i opsezima.


== Reference ==
== Reference ==

Verzija na datum 24 juni 2014 u 22:46

Teorija muzike (eng. music theory i fr. théorie de la musique)[1][2] nauka je koja se bavi tumačenjem muzičkih elemenata i pravila te zakona po kojima se oni primenjuju prilikom stvaranja i izvođenja muzičkih dela, od čije prakse je ta nauka i nastala.

Svi elementi teorije muzike su ujedno i nastavni predmeti u nižim i srednjim muzičkim školama i na muzičkim akademijama - fakultetima jer su u tesnoj vezi sa živom muzičkom praksom.

Teoriju muzike čine:

  1. Osnovi teorije muzike (opšti muzički pojmovi: notacija - ortografija, imenovanje tonova, muzičke lestvice...)
  2. Harmonija[3], odnos i veza tonova akorada u skladnu celinu, prema harmonskim zakonima. Proučava homofoni slog, tj, takvu fakturu višeglasnog stava u kojoj dominira vertikalni element (postoji jedan vodeći melodijski glas i njemu podređena harmonska pratnja).
  3. Kontrapunkt[4], nauka o vođenju glasova, gde su oni ravnopravni i relativno samostalne melodijske linije (polifoni ili kontrapunktski slog je horizontalno orijentisan).
  4. Muzički oblici[5], oblici koje kompozitor izabire da bi u njima prikazao svoj unutarnji svet.
  5. Akustika, nauka o zvuku, deo fizike.
  6. Metrika, nauka koja pčroučava odnos naglašenih i nenaglašenih tonova i ritam, tok tonova različitog vremenskog trajanja.
  7. Orkestracija, raspisivanje muzičkog dela u deonice za pojedine muzičke instrumente (za orkestar) i to prema zakonima orkestracije, vodeći računa o zvučnim i tehničkim mogućnostima instrumenata, njihovin karakterima i opsezima.

Reference