Dog Day Afternoon

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Pasje poslijepodne
kino poster
RežijaSidney Lumet
ProducentMartin Bregmand
Martin Elfland
ScenarioFrank Pierson
UlogeAl Pacino
John Cazale
James Broderick
Charles Durning
MuzikaVictor J. Kemper
MontažaDede Allen
StudioArtists Entertainment Complex
DistribucijaWarner Bros.
Datum(i) premijere
20. septembar 1975 (1975-09-20)
Trajanje121 min.
Zemlja Sjedinjene Države
Jezikengleski
Budžet$1,800,000
Pasje poslijepodne na Internet Movie Database

Pasje poslijepodne (eng. Dog Day Afternoon) je američki kriminalistički dramski film iz 1975. koji je režirao Sidney Lumet iz 1976. prema scenariju koji je napisao Frank Pierson, a koji sa labavo zasniva na stvarnom događaju objavljenom u članku časopisa Life u kojem su John Wojtowicz i Salvatore Naturale pokušali opljačkati banku u Brooklynu 22. augusta 1972., između ostalog kako bi platili terapiju korekcije spola Johnovoj transseksualnoj partnerici. Glavne uloge tumače Al Pacino, John Cazale, James Broderick i Charles Durning.

Prilikom premijere, film je dočekan hvalospjevom kritičara, a neki su smatrali da se po tonu ističe anti-establišmentom. Pasje poslijepodne je nominirano za nekoliko nagrada, od kojih je osvojilo stanovit dio. Izdvojeno mišljenje imao je sam Wojtowicz, koji je prigovarao da se film svega "30 %" držao točnosti događaja. Državni filmski registar Kongresne biblioteke je 2009. uključilo film u svoj arhiv zbog "kulturnog, historijskog ili estetskog značaja".[1]

Uloge[uredi | uredi kod]

Nagrade[uredi | uredi kod]

Pasje poslijepodne je dobio Oscar za najbolji originalni scenarij (Frank Pierson) a nominiran je u još pet kategorija: Najbolji glumac (Al Pacino), Najbolji sporedni glumac (Chris Sarandon), Najbolja montaža (Dede Allen), Najbolji redatelj (Sidney Lumet) i Najbolji film.

Zlatni globus je nominirao film u sedam kategorija: Najbolji glumac - drama (Pacino), Najbolja sporedna uloga (Charles Durning i John Cazale), Najbolji glumački debij (Chris Sarandon), Najbolja režija (Lumet), Najbolji scenarij (Pierson) i Najbolji film - drama.

BAFTA je nagradila film u dvije kategorije: najbolji glumac (Pacino) i montaža. Za nagradu su još nominirani bili i film, režiser (Lumet), scenario (Pierson) i zvuk.

Američki filmski institut (AFI) je film stavio na #70 mjesto na listi 100 godina AFI-ja... 100 uzbuđenja[2] dok se Pacinov citat "Attica! Attica!" našao na #86 mjesto na listi 100 godina AFI-ja... 100 filmskih citata.

Izvori[uredi | uredi kod]

  1. „25 new titles added to National Film Registry”. Yahoo News (Yahoo). December 30, 2009. Arhivirano iz originala na datum 2010-01-02. Pristupljeno December 30, 2009. 
  2. 100 Years...100 Thrillsza AFI iz 2001. Preuzeto 4. 4. 2016. Arhivirano 2015-02-23 na Wayback Machine-u

Vanjske poveznice[uredi | uredi kod]