Rune – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Datoteka/fajl 06_k_ken_rune.png je uklonjen/a jer ga/ju je na Ostavi obrisao JuTa sa razlogom: No source since 16 July 2015
mNema sažetka izmjene
Red 1: Red 1:
{{otheruses}}
{{otheruses}}
{{Povijest alfabeta}}
{{Povijest alfabeta}}
'''Runske abecede''' (''futhark'' ili ''fuþark'') su nizovi povezanih abeceda koje koriste slova poznata kao rune, koje su prije koristili [[germanski jezici]], najviše u [[Skandinavija|Skandinaviji]] i [[Britanski otoci|Britanskim otocima]]. Runska abeceda postoji u nekoliko verzije, naprimijer: najstarije rune iz [[Švedska|Švedske]], [[Danska|Danske]] i Germanije, mlađi Futhark (Skandinavska verzija), Futhorc (Anglo-saksonska verzija), srednjovjekovan Futhark i suvremen Futhark.
'''Runske abecede''' (''futhark'' ili ''fuþark'') su nizovi povezanih [[abeceda]] koje koriste slova poznata kao '''rune''', koje su prije koristili [[germanski jezici]], najviše u [[Skandinavija|Skandinaviji]] i [[Britanski otoci|Britanskim otocima]]. Runska abeceda postoji u nekoliko verzije, naprimijer: najstarije rune iz [[Švedska|Švedske]], [[Danska|Danske]] i Germanije, mlađi Futhark (Skandinavska verzija), Futhorc (Anglo-saksonska verzija), srednjovjekovan Futhark i suvremen Futhark.


== Najstarije rune ==
== Najstarije rune ==

Verzija na datum 21 septembar 2018 u 21:57

Za ostala značenja, vidi Rune (razvrstavanje).
Historija pisma

srednje brončano doba 19. – 15. v. pne.

meroitičko 3. v. pne.
Geneologija

Runske abecede (futhark ili fuþark) su nizovi povezanih abeceda koje koriste slova poznata kao rune, koje su prije koristili germanski jezici, najviše u Skandinaviji i Britanskim otocima. Runska abeceda postoji u nekoliko verzije, naprimijer: najstarije rune iz Švedske, Danske i Germanije, mlađi Futhark (Skandinavska verzija), Futhorc (Anglo-saksonska verzija), srednjovjekovan Futhark i suvremen Futhark.

Najstarije rune

Skandinavske rune

Anglosaksonske rune

Rune amajlije

Eksterni linkovi

(titus.uni-frankfurt.de, slika Negau šlema)