Plutokracija
Plutokracija ili plutokratija (grč. πλουτοϰρατία, od πλοῦτoς: bogatstvo + κρατείν: vladati), sustav društvenih odnosa u kojemu prevladavajući utjecaj u vlasti i na vlast imaju bogataši. Oblik je oligarhijske vladavine u kome je vlast centralizirana na uzak broj ljudi koji se od ostatka stanovništva razlikuju po povećanom materijalnom bogatstvu.
Od aristokracije i drugih oblika se razlikuje po tome što materijalno bogatstvo nije povezano s plemenitim porijeklom, zaslugama u ratu ili nekim sličnim faktorima.
Većina današnjih zapadnih i svjetskih kapitalističkih država često predstavljaju plutokraciju. To je pogotovo slučaj sa SAD gdje se na vlast ne može doći bez obilnih financijskih sredstava.
U prvoj polovici XX. vijeka je izraz plutokracija imao pejorativnu konotaciju, jer su ga voljeli koristiti propagandisti Trećeg Reicha i drugih fašističkih država kako bi naglasili razliku svog tipa kapitalističkog režima od zapadnih kapitalističkih država kao što su Francuska, Velika Britanija i SAD.
Usporedi[uredi - уреди | uredi izvor]
- kapitalizam
- partitokracija
- mafiokracija
- kleptokracija
- autokracija
- oligarhija
Oblici i stilovi vodstva: v. također Oblici vladavine
|