Stilske smjernice
|
Kao i svaki tekst, tako i godišnjice moraju zadovoljavati izvjesne stilske kriterije. Godišnjice moraju biti napisane na srpskohrvatskom jeziku, sukladno važećim gramatičkim i pravopisnim pravilima. To u praksi dovodi do toga da se ne favoriziraju ničije nacionalne varijante, već da se koristi neutralni standard koji zadovoljava kriterije ove Wikipedije i srpskohrvatskog jezika. U ovom slučaju treba obratiti pažnju i na ranije dogovorena pravila na ovoj Wikipediji tako da će se u svim varijantama, primjerice, koristiti Španija umjesto Španjolska (isto vrijedi i za sve pridjeve i izvedenice), italijanski umjesto talijanski, Švicarska umjesto Švajcarska, historija umjesto povijest/istorija, fudbal umjesto nogomet, itd. Na ovaj se način postiže veća neutralnost i funkcionalnost samog teksta.
Strana imena pišu se prema pravilu izvornika, odnosno onako kako se pišu u matičnoj zemlji, uključujući i posebna slova i znakove. Što se tiče stranih imena koja se pišu na drugom pismu, treba se voditi općim pravilima transkripcije, neovisno o formi korištenoj u samom članku o osobi ili događaju. Imena umjetničkih i književnih djela, kao i filmova i serija i sličnoga, pišu se na srpskohrvatskom jeziku, neovisno o pravilima o nazivima takvih članaka.
Sam tekst godišnjnice mora biti informativan i sadržajan, ali ne i preopterećen, što znači da mora sadržavati dovoljno informacija da čitatelja uputi u bit samog događaja i objasni njegovu važnost. Ovo bi se, načelno, trebalo postići u jednoj rečenici, međutim moguće je koristiti i dvije do tri kraće rečenice tako da tekst dobije formu, ali da ne bude preopterećen podacima. Primjerice:
- Tekst Rodio se Miroslav Krleža, hrvatski pisac ne bi bio prikladan jer sadrži premalo informacija i ne objašnjava važnost samog događaja; prikladnija forma bila bi Rodio se hrvatski pisac Miroslav Krleža, autor romana Povratak Filipa Latinovicza i drame Gospoda Glembajevi, koje danas spadaju u najbolja ostvarenja hrvatske književnosti..
- Tekst Preminuo posljednji tasmanijski tigar, Benjamin ne bi bio prikladan jer sadrži premalo informacija i ne objašnjava važnost samog događaja; prikladnija forma bila bi Benjamin, posljednji preživjeli primjerak tasmanijskog tigra, uginuo u svom kavezu u hobartskom zoološkom vrtu. Ovime je vrsta službeno proglašena izumrlom.
Događaji bi se, sukladno historijskom karakteru, trebali prezentirati u perfektu, mada je, u slučaju potrebe, dozvoljeno koristiti i druga glagolska vremena kako bi se jasno prenijela poruka, posebice u složenijim događajima ili pri opisivanju utjecaja istog na buduća događanja.
|
|
|
Korištenje datoteka
|
Nikoli Tesli, velikom 110px, dodajemo border radi preglednosti
Svaka izabrana godišnjnica trebala bi imati jednu datoteku koja ilustrira jedan od događaja za taj dan. Prilikom odabira datoteke, valjalo bi se voditi kriterijem relevantnosti pojedinog događaja (nastojati da najvažniji događaj toga dana bude predstavljen datotekom), ali i kriterijem dostupnosti datoteke (treba težiti korištenju datoteka koje su javno dobro, a izbjegavati, osim u iznimnim slučajevima, zaštićene datoteke) te kriterijem kvalitete datoteke (nastojati izabrati datoteke visoke rezolucije s kvalitetnim prikazom događaja).
Međutim, jednako velikom Poeu nećemo stavljati border zbog njegove buntovne forme
Načelno se sugerira korištenje fotografskih datoteka dostupnih na Commonsu ili na ovoj Wikipediji, međutim, a u svrhu kvalitetnijeg ilustriranja, dozvoljeno je koristiti i animirane datoteke (.gif format). Video i audio zapisi nisu pogodoni za korištenje na ovom mjestu te ih je bolje staviti u sam članak.
Datoteke nisu fiksno odabrane i one se mogu mijenjati tokom određenog perioda ili se moraju mijenjati ukoliko krše autorska prava ili budu obrisane. U potonjem slučaju, odabire se ili alternativna datoteka za isti događaj, ili se odabire drugi događaj koji će biti predstavljen datotekom.
Veličina datoteka treba ići od min. 110px do max. 150px i to prema sljedećem ključu:
- Slike čija je visina veća od dužine - 110px
- Slike s jednakom ili podjednakom visinom i dužinom - 120px
- Slike čija je dužina veća od visina - 150px
Ovo su samo preporučene dimenzije, što znači da je moguće koristiti i druge, ali treba se držati okvira od min. 110px do max. 150px. Uz to, svaka datoteka treba imati i border (koji stvara okvir oko datoteke), osim slika koje po svom obliku na odgovaraju kvadratu ili pravokutniku (primjeri: zastava Nepala, grb Francuske (i drugi grbovi), Poeov ovalni portret, ...).
|
|