Prijeđi na sadržaj

Udovicin špic

Izvor: Wikipedija
Mlada žena sa udovicinim špicom

Definicija

[uredi | uredi kod]

Udovicin špic ili hudovicin špic je V-oblikovani vrh na sredini čeone linije vlasišta. Rast kose na čelu je potisnuta u bilateralnoj simetriji na periorbitna polja. Bez njega, ova polja se spajaju u sredini čela tako da kosa raste u ravnoj liniji. Ovaj fenotip se javlja rezultati kada je linija koja spaja gornje tačke perimetara niža nego što je uobičajeno. Osobe koje ga nemaju imaju liniju vlasišta ravno preko gornje granice čela.

This photograph is of a young man with a widow's peak.
Muškarac s udovicinim špicom
Kongresmen Paul Ryan, SAD

Genetika

[uredi | uredi kod]

Udovicin špic je vrh kose u centru čela,[1] a učestalo se navodi kao primjer dominantnog nasljednog svojstva.[2][3][4][5]

Postoje velike varijacije u oštrini kuta i obliku ovog svojstva, ali je genetička osnova za ovaj fenotip smatra dominantnom u odnosu na bilo koji od oblika frontalne linije vlasišta pojedinačno. bez obzira na dileme o modelu nasljeđivanja ovog svojstva, evidentno je da ono postoji i da je visoko heritabilno. Možda se njegova međugeneracijska distribucija zasnovano može objasniti oligogenskoim nasljeđivanjem.[6][7][8]

Etimologija

[uredi | uredi kod]

Termin potiče od uvjerenja da kosa raste na takav način kod budućih udovica, odnosno da je predznak ranog udovištva. Takva upotreba datira još od 1833., a ovakav naziv od 1849. Upotreba ovog naziva se može odnositi i na kljun frizuru, posebno prepoznatljiv sa šiljastim komadom ispred (biquoquet), kao i po tome što su udovice nosile kapuljaču žalosti, što datira još iz 1530.[9] Drugo objašnjenje za porijeklo naziva ukazuje na to da može biti u vezi sa kapama žalosti koje su se nosile još u 16. vijeku. Kapa žalosti udovice ili "kapa Mary Stuart" ima vrlo karakterističan trokutasti nabor tkanine na sredini čela, stvarajući umjetni udovicin vrh. Upotreba vrha na tkanini koja pokriva čelo datira najmanje od 1509., kada se pojavljuje u Alexander Barclayejevom 'The Shyp of Folys':

"A vama otmjene dame preporučijem da svoje vrhove ostavite u potkrovlje" (And ye Jentyl wymen whome this lewde vice doth blynde Lased on the backe).

Uzroci i asocirani sindromi

[uredi | uredi kod]

David W. Smith i M. Michael Cohen pretpostavljaju da je udovicin špic može biti anomalija[10] koja je posljedica nižih tačaka intersekcije bilateralnih periorbitnih polja nego što je uobičajeno i supresije rasta kose prema čelu.[11] Ovo se može dogoditi jer periorbitalne oblasti suzbijaju rast kose, koji je manji nego što je uobičajeno, ili zato što su razmaknute. Široki razmak također objašnjava povezanost između očnog hipertelorima (povećani nabori kapaka), kada su oči abnormalno daleko od špica. Udovicin vrh je među simptomima Donnai-Barrow sindroma, rijetkog genetičkog poremećaja uzrokovanog mutacijom gena LRP2.[12] Ostali genetičkih sindromi, koji su ponekad povezani udovicinim špicom uključuju Waardenburg sindrom i Aarskog sindrom.[13] Jedno istraživanje kod žena (u 2009. godini) je utvrdilo da ih 81% je imalo udovicin vrh,[14] ali su ostali nejasni kriteriji determinacije. Smith i Cohen su 1973., posmatrajući studente medicine, inašli samo 3% sa ovim svojstvom i ukazali na visoku varijaciju među spolovima i neslaganje oko onoga što čini udovicin vrh.

Ovaj fenotip može ukazivati i na neplodnost.

Poznati primjeri

[uredi | uredi kod]

Pored realnih, udovicin špic na čelu ima i nekoliko fiktivnih "ljudi".[15]

Reference

[uredi | uredi kod]
  1. Dominant and Recessive Traits|url=http://faculty.virginia.edu/teach-present-bio/GeneticsWorksheet.html Arhivirano 2015-01-25 na Wayback Machine-u
  2. Human Traits: autosomal. Introductory Biology I Lab Projects,http://faculty.southwest.tn.edu/jiwilliams/Human_Traits.htm Arhivirano 2016-01-23 na Wayback Machine-u]
  3. http://udel.edu/~mcdonald/mythwidowspeak.html, Myths of Human Genetics: Widow's peak.
  4. Dobzhansky T. (1970): Mankind envolving: The evolution of the human species. Bantam Books, New York, ISBN 05526-539-0X; ISBN 978-05526-5390-9.
  5. Hadžiselimović R. (2005): Bioantropologija – Biodiverzitet recentnog čovjeka. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo, ISBN 9958-9344-2-6.
  6. Dougherty K. (2007): Genetics – widow's peak.http://en.allexperts.com/q/Genetics-1795/widow-peak.htm
  7. Winchester A. M. (1968): Genetics, 2nd ed. Houghton Mifflin Co, Boston.
  8. [1]
  9. Randle Cotgrave (1776). A French and English dictionary. Anthony Dolle (Golden Ball
  10. Smith, D.W.; Cohen, M.M. (1973). „Widow's Peak Scalp-Hair Anomaly and its Relation to Ocilar Hyperthelorism”. The Lancet 302 (7838): 1127. DOI:10.1016/s0140-6736(73)90939-2. 
  11. Judith G. et al (2007): Handbook of physical measurements. Oxford medical publications, ISBN 9780195301496.http://books.google.com/?id=mmKNPQUZ8cwC&dq=Widow's+peak+scalp-hair+anomoly+and+its+relation+to+ocular+hypertelorism. 
  12. Donnai-Barrow syndrome, National Institute of Health, http://ghr.nlm.nih.gov/condition/donnai-barrow-syndrome
  13. Reardon W. (2008). The Bedside Dysmorphologist. Oxford University Press, Oxford.
  14. http://udel.edu/~mcdonald/mythwidowspeak.html
  15. Redmond J.C. (2009): What causes widow's peak hair? Editor: Arnold, Paul,http://www.brighthub.com/science/genetics/articles/34508.aspx#ixzz0lnpCjzQS

Povezano

[uredi | uredi kod]