Wikipedija:Kurs/Tečaj (Uređivanje članaka) – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Zamjena sadržaja stranice sa 'Mile Rakić 1956-2001. Mile goli,Mile stena, jaran...samo su neki od nadimaka poznatog popovačkog zafrkanta Mileta Rakića.'
m Vraćene izmene korisnika 78.1.35.139 na poslednju izmenu korisnika Maria Sieglinda von Nudeldorf
Red 1: Red 1:
{{uvodni tečaj}}
Mile Rakić 1956-2001. Mile goli,Mile stena, jaran...samo su neki od nadimaka poznatog popovačkog zafrkanta Mileta Rakića.

== Uređivanje teksta ==

Kad ste na [[Wikipedia:Članak|stranici]] koju želite uređivati, kliknite na [[Wikipedia:Kartice|karticu]] '''uredi/уреди''' koja se nalazi na vrhu stranice.

Kad kliknete '''uredi/уреди''', pojavit će se tekst dotične stranice u okviru za izmjenu, gdje možete uređivati tekst do mile volje....

== Pregled prije snimanja promjena ==

Kad ste gotovi s promjenama obvezno kliknite na gumb '''Pretpregled-претпреглед''', koji se nalazi ispod okvira za izmjenu. Taj će vam gumb prikazati kako će izgledati novi tekst kad ga snimite. Ako niste zadovoljni, nastavite s izmjenama, a onda opet kliknite '''Pretpregled-претпреглед'''.

== Sažetak ==

Nakon što ste unijeli sve promjene, upišite u malo polje ispod okvira za izmjenu (tamo gdje piše "Sažetak-сажетак") kakvu ste promjenu izvršili (budite kratki!) - taj će se opis pojaviti na stranici [[Special:Recentchanges|Nedavne promjene]]. Zatim kliknite na gumb '''Sačuvaj-сачувај'''. Stranica će tada biti snimljena na Wikipediju.


* PREPORUKA: Ako namjeravate raditi veće izmjene ili pisati duži tekst, bolje je da prvo kopirate stari tekst stranice na svoje [[računalo]] (u Notepad ili neki drugi program za uređivanje teksta), tamo ga uredite, a zatim konačnu verziju iskopirate u okvir za izmjenu teksta stranice. To je korisno i zato što onda možete čuvati svoje tekstove na svom računalu, te možete pisati dopune i kada niste spojeni na [[Internet]] (čime štedite novac ako nemate [[DSL]]).

* PREPORUKA 2: Ako se članak želi duže vremena uređivati i ne želite da neki drugi suradnik istovremeno preuređuje vaš članak, na vrhu članka potrebno je upisati '''<nowiki>{{Radovi}}</nowiki>''' (s dvije vitičaste zagrade sa svake strane).

== Za napredne ==

Nakon što stvorite i snimite novu stranicu, dobro je učiniti sljedeće:

* Na toj stranici kliknite na tekst ''Što vodi ovdje/Шта води овде'' na dnu stranice kako biste provjerili ima li članaka koji već vode na nju i koriste li ti članci isto značenje kao ono koje ste vi naveli;

* Provjerite na [[Google|Googleu]] sve stranice na srpskohrvatskoj [[Wikipedija|Wikipediji]] gdje se spominje ime vaše stranice (vašeg članka), pa možete na tim stranicama napraviti [[Wikipedia:Poveznice|poveznice]] prema svojoj stranici/članku.

* Provjerite ima li članaka na istu temu na drugim jezicima Wikipedije i onda ih stavite kao [[Wikipedia:Međuwikipoveznice|međuwikipoveznice]] na svoju stranicu.

<center>'''[[Wikipedia:Kurs/Tečaj (Oblikovanje članaka)|dalje >>>]]'''</center>

[[Category:Uvodni kurs/tečaj]]

<!-- interwiki -->

[[als:Wikipedia:Tutorial/1]]
[[ast:Ayuda:Tutorial (Edición)]]
[[bg:Уикипедия:Наръчник/Редактиране]]
[[de:Wikipedia:Tutorial/1]]
[[el:Βικιπαίδεια:Οδηγός για νέους χρήστες/Επεξεργασία]]
[[en:Wikipedia:Tutorial (Editing)]]
[[es:Ayuda:Tutorial (Edición)]]
[[fa:ویکی‌پدیا:خودآموز (ویرایش)]]
[[hr:Wikipedija:Tečaj (Uređivanje članaka)]]
[[it:Aiuto:Guida essenziale/Modificare]]
[[lv:Wikipedia:Pamācība (Rediģēšana)]]
[[ms:Wikipedia:Tutorial (Menyunting)]]
[[mt:Għajnuna:Tutorial/Kif timmodifika]]
[[pt:Wikipedia:Tutorial/Edição]]
[[sk:Wikipédia:Príručka/Upravovanie]]
[[sr:Википедија:Упутства/Уређивање чланака]]
[[sv:Wikipedia:ABC i Wikipedia-redigering]]
[[vi:Wikipedia:Sách hướng dẫn/Viết bài]]
[[zh:Wikipedia:使用指南 (编辑)]]

Verzija na datum 1 mart 2010 u 19:41

Ovaj je članak dio wikipedijina
Uvodnog kursa/tečaja
Tečaj

Naslovna stranica
Uređivanje članaka
Oblikovanje članaka
Wikipoveznice
Wikiprojekti
Slike
Tablice
Stranice za razgovor
Ne zaboravite
Prijavljivanje
Imenski prostori
Zaključak

Vidi

Wikipedia:Pomoć

Uređivanje teksta

Kad ste na stranici koju želite uređivati, kliknite na karticu uredi/уреди koja se nalazi na vrhu stranice.

Kad kliknete uredi/уреди, pojavit će se tekst dotične stranice u okviru za izmjenu, gdje možete uređivati tekst do mile volje....

Pregled prije snimanja promjena

Kad ste gotovi s promjenama obvezno kliknite na gumb Pretpregled-претпреглед, koji se nalazi ispod okvira za izmjenu. Taj će vam gumb prikazati kako će izgledati novi tekst kad ga snimite. Ako niste zadovoljni, nastavite s izmjenama, a onda opet kliknite Pretpregled-претпреглед.

Sažetak

Nakon što ste unijeli sve promjene, upišite u malo polje ispod okvira za izmjenu (tamo gdje piše "Sažetak-сажетак") kakvu ste promjenu izvršili (budite kratki!) - taj će se opis pojaviti na stranici Nedavne promjene. Zatim kliknite na gumb Sačuvaj-сачувај. Stranica će tada biti snimljena na Wikipediju.


  • PREPORUKA: Ako namjeravate raditi veće izmjene ili pisati duži tekst, bolje je da prvo kopirate stari tekst stranice na svoje računalo (u Notepad ili neki drugi program za uređivanje teksta), tamo ga uredite, a zatim konačnu verziju iskopirate u okvir za izmjenu teksta stranice. To je korisno i zato što onda možete čuvati svoje tekstove na svom računalu, te možete pisati dopune i kada niste spojeni na Internet (čime štedite novac ako nemate DSL).
  • PREPORUKA 2: Ako se članak želi duže vremena uređivati i ne želite da neki drugi suradnik istovremeno preuređuje vaš članak, na vrhu članka potrebno je upisati {{Radovi}} (s dvije vitičaste zagrade sa svake strane).

Za napredne

Nakon što stvorite i snimite novu stranicu, dobro je učiniti sljedeće:

  • Na toj stranici kliknite na tekst Što vodi ovdje/Шта води овде na dnu stranice kako biste provjerili ima li članaka koji već vode na nju i koriste li ti članci isto značenje kao ono koje ste vi naveli;
  • Provjerite na Googleu sve stranice na srpskohrvatskoj Wikipediji gdje se spominje ime vaše stranice (vašeg članka), pa možete na tim stranicama napraviti poveznice prema svojoj stranici/članku.
  • Provjerite ima li članaka na istu temu na drugim jezicima Wikipedije i onda ih stavite kao međuwikipoveznice na svoju stranicu.
dalje >>>