Socijalistička partija Srbije – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
EmausBot (razgovor | doprinos)
m r2.7.3) (robot Mijenja: de:Sozialistische Partei Serbiens
m r2.7.1) (robot Dodaje: fi:Serbian sosialistinen puolue
Red 29: Red 29:
[[es:Partido Socialista de Serbia]]
[[es:Partido Socialista de Serbia]]
[[et:Serbia Sotsialistlik Partei]]
[[et:Serbia Sotsialistlik Partei]]
[[fi:Serbian sosialistinen puolue]]
[[fr:Parti socialiste de Serbie]]
[[fr:Parti socialiste de Serbie]]
[[he:המפלגה הסוציאליסטית הסרבית]]
[[he:המפלגה הסוציאליסטית הסרבית]]

Verzija na datum 5 novembar 2012 u 17:32

Socijalistička partija Srbije (SPS) je politička stranka u Srbiji, nominalno lijevog, odnosno socijalističkog predznaka.

Osnovana je 27.7. 1990. ujedinjenjem tadašnjeg Saveza komunista Srbije i Socijalističkog saveza radnog naroda Srbije. Jedan od njenih prvih vođa bio je Slobodan Milošević, koji je kao njen kandidat pobijedio i na prvim demokratskim izborima 1990.

SPS je na vlasti bila od 1990. do 2000. godine, i taj period su obilježili raspad SFRJ,ratovi u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, međunarodne sankcije protiv tadašnje SRJ i rat na Kosmetu. Zbog toga je SPS zajedno sa svojim vođom često povezivana s velikosrpskim nacionalizmom, kao i optuživana za autoritarne metode održavanja vlasti zbog čega nije uspeo njen pokušaj da uđe u Socijalističku internacionalu.

SPS je Srbijom vladala samostalno do 1992. kada ulazi u kratkotrajnu koaliciju sa Srpskom radikalnom strankom, da bi od 1993. do 2000. vladala u koaliciji sa strankom Nova demokratija - Pokret za Srbiju.

Za vrijeme ratova u Hrvatskoj i BiH su osnovane posluslužbene filijale SPS kao što su Socijalistička partija Krajine, te Socijalistička partija Republike Srpske.

Nakon 2000. godine i rušenja režima Slobodana Miloševića, SPS se nalazi u opoziciji. Nakon izbora 2004. godine, iako još uvijek u opoziciji, podržava manjinsku vladu premijera Vojislava Koštunice.

Nakon parlamentarnih izbora 2008. godine SPS je ušla u vladu Mirka Cvetkovića.

Vanjski link