Prijeđi na sadržaj

Miodrag Damjanović

Izvor: Wikipedija
Miodrag Damjanović u kabinetu.

Miodrag Damjanović (18931956) je bio Nedićev šef kabineta i četnički general u II svetskom ratu.

Drugi svetski rat

[uredi | uredi kod]

Damjanovića je Milan Nedić doveo iz nemačkog zarobljeništva po zahtjevu Mihailovića. General Damjanović je bio šef kabineta Milana Nedića, a potom komandant Srpske državne straže i pomoćnik Draže Mihailovića.[1]

U naređenju koje je general Dragoljub Mihailović potpisao 19. decembra 1944. godine, general Damjanović se imenuje njegovim pomoćnikom:

NAREDBA

NAČELNIKA ŠTABA VRHOVNE KOMANDE ZA 19. DECEMBAR 1944. GODINE

Na dan 19. decembra 1944. godine javio mi se na službu đeneral Miodrag M. Damjanović, koji je po mome naređenju došao iz ropstva i stupio na dužnost koju sam ja bio odredio.

Po dolasku imenovanog sa komandantom Srbije [general Miroslav Trifunović — nap.] ODREĐUJEM đenerala Miodraga M. Damjanovića za svog pomoćnika.

Imenovani će primiti dužnost odmah.

Prednju naredbu dostaviti u raspisu svim jedinicama.

NAČELNIK ŠTABA VRHOVNE KOMANDE

Armiski Đeneral, Drag. M. Mihailović[2]

Po povlačenju četnika sa Nemcima u Bosnu, nalazio se u štabu Draže Mihailovića. Nakon dolaska Ljotićeve delegacije u Bosnu, Draža Mihailović je 16. marta 1945. poslao generala Damjanovića, pukovnika Ljubu Jovanovića Patka i potpukovnika Sinišu Ocokoljića (tzv. istaknuti deo Vrhovnog štaba) u okupiranu Sloveniju (tada operativna zona Jadransko primorje) radi preuzimanja komande nad "nacionalnim snagama".[3][4] Stigavši u Sloveniju, general Damjanović je 15. aprila 1945. izdao naredbu kojom preuzima komandu:

Na osnovu ovlašćenja br. 300 od 16. marta 1945. načelnika štaba Vrhovne komande Jugoslovenske vojske u Otadžbini, armijskog đenerala Dragoljuba Mihailovića, formirao sam istaknuti deo štaba Vrhovne Komande, koji će nositi naziv 'Gorski štab br. 1b' i pod današnjim danom primam pod svoju komandu sve naše nacionalne snage u ovim krajevima. Primajući dužnost komandanta smatram za potrebno da svima — i starešinama i vojnicima i ovom prilikom ukažem na značaj objedinjavanja svih naših snaga u jedinstveni NACIONALNI FRONT, kao i da podvučem činjenicu: da se nalazimo u NAJODLUČNIJEM I NAJSUDBONOSNIJEM dobu velike borbe u Evropi... mi se ovde borimo i borićemo se pod uslovima koje ostale naše nacionalne snage ne poznaju. Vaše trupe ovde obučene su i obuvene, odmorne i nahranjene, dobro naoružane i snabdevene svim potrebama za borbu... Očekuje nas još važan pun časti zadatak: da onemogućimo prodiranje Titovih hordi u ove lepe krajeve...[5]

Izvori

[uredi | uredi kod]

Povezano

[uredi | uredi kod]