Daktil (mitologija)
Daktili (starogrčki: Δάκτυλοι / Daktyloi, doslovno: "prsti") bili su, u grčkoj mitologiji, sitna mitska bića velike drevnosti, koja su se dovodila u vezu s Velikom majkom, najčešće utelovljenom u Kibeli ili Reji. Broj ovih bića varira u različitim izvorima, no često su predstavljeni kao desetorica demona toliko nalik Kuretima (Koribantima)[1] ili Kabirima, da su se s njima često mešali. Daktili su, prema mitu, bili prvi kovači, kojima se pripisivalo otkriće metala i metalurgije, a smatralo se da poseduju i isceliteljske moći. U nekim mitovima predstavljeni su kao Hefestovi pomoćnici koji ljude podučvaju metalurgiji, matematici i alfabetu.
Kad se Reji, majci olimpskih bogova, probližilo vreme porođaja, ona se povukla u svetu pećinu na planini Idi. Od bolova koje su joj izazivali trudovi zarila je prste u zemlju (Geju) i u tom se se času stvorili ovi "idski daktili",[2] pa se zbog toga često navodi da je bilo ukupno deset Daktila, a ponekad se u izvorima nailazi i na verziju da se radilo o njih deset desetinâ. No jednako se često u izvorima pojavljuje podatak da ih je bilo samo trojica, a ponekad i trideset trojica.
Kad su se Grci zaklinjali nekom naročito svečanom zakletvom, često su prislanjali ruke na zemlju dok su je izgovarali.
Daktili s planine Ide u maloazijskoj oblasti Frigiji otkrili su kako se obrađuje metal pomoću vatre i od njega stvaraju korisni predmeti;[3] Walter Burkert smatra da, kao što su manji bogovi odslikavali stvarna udruženja poklonika određenog kulta, tako su se udruženja kovača odnosila prema "daktilima" u stvarnom životu.[4] Pripisivalo im se i otkriće gvožđa. Tri frigijska Daktila u službi Velike Majke "Adrastejske" (Ἀδράστη) obično se imenuju kao Akmon ("nakovanj"), Damnamenej ("čekić") i Kelmid (livenje). Ovidije u Metamorfozama priča kako je Zevs pretvorio Kelmida, inače svog starog druga, u neki tvrdi metal (adamant) jer je nešto uvredio Reju.[5]
Kasnije su Grci pokušavali da Daktile, Kurete i Koribante dovedu u neki logičan odnos, no u tome nisu imali uspeha. Strabon za mitografe kaže: "I sumnjaju da su i Kureti i Koribanti bili potomci Idskih Daktila; u svakom slučaju, kažu da je prvih stotinu ljudi koji su se rodili na Kritu nazvano Daktilima, a oni su rođeni od devetorice Kureta, od kojih je svaki začeo po desetoro dece, koji su potom nazvani Idskim Daktilima".[6]
Diodor Sicilijski kaže da su Kabiri (Κάβειροι), čije se sveto mesto nalazilo na ostrvu Samotraki, poreklom bili Daktili s Ide koji su iz Frigije otišli na zapad i čije su magijske moći podstakle lokalno stanovništvo da se prikloni njihovom tajnom kultu.[7]
Prema nekim mitovima, jedan Daktil s Ide po imenu Herakle (možda najranije utelovljenje potonjeg heroja) zaslužan je za prve Olimpijske igre, jer je podstakao utrku između svoja četiri brata Daktila. Ovaj je Herakle bio "palac", a braća su mu bili Eonije (kažiprst), Epimed (srednji prst), Jasije (domali prst) i Ida (mali prst).
Sličnog htonskog karaktera bili su Telhini s Rodosa, ukupno njih devetorica, koje su Grci držali opasnim podzemnim kovačima i čarobnjacima, a koji su prerasli u ceo autohthoni rod koji je odgojio Posejdona, ali ih je zamenio Apolon u svom izdanju kao Helije.
Tri Daktila na Kritu imala su imena koja su ukazivala na isceliteljsku moć: Peonije (kasije se dovodio u vezu s Asklepijem), Epimed i Jasije. Za njih se govorilo da su prvi kalili bakar i gvožđe. Hesiod u Teogoniji kaže da je na jednom triput preoranom polju Jasije vodio ljubav s Demetrom (koja se tu možda pojavljuje u ulozi Velike Majke ili Reje), nakon čega je boginja rodila Pluta (= Bogatstvo), i to u obliku bogate žetve, a Zevs je bezbožnog Jasija usmrtio munjom.
- ↑ Pausanija, Opis Helade, V, 7, 6: "Kad se Zevs rodio, Reja je svog sina poverila na staranje Daktilima s Ide, koji su identični s tzv. Kuretima".
- ↑ Apolonije Rođanin, Ep o Argonautima, I, 1128‒1130. "Mnogobrojni "Daktili idski" s Krita. Rodila ih je u Diktejskoj pećini nimfa Anhijala kad je s obe zemlje zgrabila zemlju kod Oaksa [na Kritu]".
- ↑ Plinije Stariji, Prirodoslovna pitanja, VII, 80: "Hesiod kaže da su oni koji se nazivaju Idskim Daktilima na Kritu podučavali topljenje i kaljenje gvožđa".
- ↑ Walter Burkert, Greek Religion, Harvard University Press, 1985, str. 173.
- ↑ Ovidije, Metamorfoze, IV, 281‒284.
- ↑ Strabon, Geografija, X, 3, 22.
- ↑ Diodor Sicilijski, Istorijska biblioteka, V, 64, 4.
- Karl Kerenyi, The Gods of the Greeks, 1951.