Verunić
Ovom članku ili dijelu članka nedostaju interne poveznice. Pogledajte kako uređivati članak i dodavati poveznice, kliknite na link uredi i dodajte ih, nakon čega možete ukloniti ovaj šablon. |
Verunić
| |
---|---|
Županija | Zadarska |
Općina/Grad | Sali |
Geografske koordinate | |
- z. š. | 44.145 N |
- z. d. | 14.858 E |
Pozivni broj | (+385) 023 |
Verunić (Verona) je malo naselje s uređenom šetnicom uz more i dvije lučice na krajnjem sjeverozapadnom dijelu Dugog otoka, na obali uvale Čuna (dubine do 4 metra) koju uski kanal spaja s velikim zaljevom Pantera koji nalikuje laguni. Sva naselja na Dugom otoku administrativno pripadaju Općini Sali a najbliža Veruniću su Veli Rat sa zaseokom Polje (preko puta "vale"), Soline i preko Božavskog vrha iznad Solina Božava a u blizini je nadaleko poznata plaža Saharun, najljepša "divlja" pješčana plaža na Jadranu, te plaže bijelih stijena s oblucima pored svjetionika Veli Rat (Lanterna Punta Bjanka). Kada se cestom prijeđe Božavski vrh može se stati na parking uz cestu te uživati u pogledu prema uvalama Saharun, Čuna, Pantera i Solinskoj vali Solišćica, otočiću Mežanj na otvorenom moru ispred Dugog otoka ("u kulfu") te pučinskim otocima zadarskog otočja SZ od Dugog otoka (Lagnići, Tramerka, Ist, Silba Premuda...) koji je proglašen jednim od najljepših pogleda na Mediteranu. Jedno je od rijetkih naselja okrenuto prema otvorenom moru a time i suncu te može ponijeti naziv mjesta sa sunčane stane Dugog otoka.
Od prvih do zadnjih kuća uz kamenu šetnicu uz more ima 8 "mulića" tj. malih gatova za privez brodica. Uz uređenu obalu uz samo mjesto mještani koriste još dvije lučice: Lovka (ili Lokva - na sjeveru uz najveće obradivo polje) i Lučica (na istoku prema naselju Soline). U domaćem dijalektu (u kojem je dosta riječi starog mletačkog jezika) koristi se naziv naselja Verona a mještani se nazivaju Verunke i Veronjani. Prema [1] Popisu stanovništva 2001. Državnog zavoda za statistiku u Veruniću je bilo stalno naseljeno 57 stanovnika (23 starijih od 65 godina). Dosta mještana porijeklom iz Verunića živi i radi osim u Zadru, kao najbližem gradu, u Biogradu na Moru, Splitu, Rijeci, Poreču, Zagrebu te Njemačkoj, Francuskoj, Sjedninjenim Američkim Državama i Australiji.
Osim privatnog apartmanskog i nautičkog turizma, Verunić je poznat i po baroknoj crkvi Gospe od Karmena iz 1697. godine sa starim grobljem po kojoj se svake godine na blagdan Gospe od Karmena 16. srpnja održava fešta uz program koji organizira Verunska mladež.
Mještani se bave turizmom te ribarstvom i poljoprivredom za svoje potrebe (u blizini su dva obradiva polja uglavnom za povrtlarske kulture te veći broj maslinika). U mjestu su registrirana dva poslovna subjekta: Apartmani Gorgonia i Api-Commerce (poduzeće za preradu meda). U ljetnoj turističkoj sezoni u mjestu radi i Turistička zajednica Verunić u sklopu TZ Općine Sali[2] a smještena je u Bra'skoj kući (Bratska kuća - zgrada sagrađena doprinosom svih mještana). Sezonski još rade 1 restoran (DiM) te dućan u sklopu Apartmani Gorgonia.
Sjeverozapadni dio Dugog otoka proglašen je zaštićenim krajobrazom, u srcu kojeg je Verunić, i to pod zaštitom [3] Arhivirano 2009-05-21 na Wayback Machine-u Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području zadarske županije uz obrazloženje da ovaj kraj "...ide u red jednog od najzanimljivijih i najljepših predjela zadarskog otočja. Ovo proizlazi ponajprije iz svojstava obale, koja je veoma razvedena i raščlanjena te tvori jedinstvenu panoramu uvala, zaljeva, poluotoka i nekih prevlaka. Slijedeća kvaliteta ove zone je vegetacijska slika. Zastupljene su karakteristične mediteranske zajednice gariga, makije i borovih šumaraka (alepski i crni bor). Razvedenost kopna se nastavlja i pod morem te nailazimo na brojne plićake, grebene i sl. koji uvjetuju specifičnu bogatu biocenozu (ihtiofaunu, školjke i dr.)."
2011. u mjestu je postavljena mjerna postaja za mjerenje razine radioaktivnosti u zraku za Sustav pravodobnog upozoravanja na nuklearnu nesreću (SPUNN) Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost Republike Hrvatske. Omogućuje alarmiranje u slučaju povišenja razine radioaktivnosti u okolišu, te osigurava ulazne podatke za procjenu doza za stanovništvo. [1]
- ↑ „Archive copy”. Arhivirano iz originala na datum 2011-04-05. Pristupljeno 2014-08-02.
Ovaj nedovršeni članak o naselju u Hrvatskoj: Verunić treba dopuniti.
Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.