Unija demokršćana i centra
| Unija demohrišćana i centra
Unione dei Democratici Cristiani e di Centro
| |
|---|---|
| Lider | Pjer Ferdinando Kasini |
| Predsednik | Roko Butiljone |
| Sekretar | Lorenco Ćesa |
| Koalicija | Unija Centra i Novi savez za Italiju |
| Osnovana | 6. decembra 2002 |
| Prethodne stranke | CDU, CCD i DE. |
| Država | |
| Ideologija | Hrišćanska demokratija, Socijalni konzervativizam, Liberalizam. |
| Politička pozicija | Centar |
| Dom poslanika |
36 / 630 |
| Senat |
4 / 315 |
| Evropski parlament |
3 / 73 |
| Međunarodno članstvo | Centristička demokratska internacionala |
| Evropska stranka | Evropska narodna partija |
| Grupa u Evropskom parlamentu | Grupa Evropske narodne partije |
| internet stranica | |
| Unija Centra
Unione di Centro
| |
|---|---|
| Lider | Pjer Ferdinando Kasini |
| Sekretar | Savino Pecota |
| Koalicija | Novi savez za Italiju |
| Osnovana | 2008 |
| Sedište | Rim,Via dei Due Macelli, 66 00187 |
| Država | |
| Zvanične novine | Liberal |
| Ideologija | Hrišćanska demokratija, Konzervativizam, Liberal-konzervativizam, Socijalni konzervativizam. |
| Politička pozicija | Centar |
| Dom poslanika |
38 / 630 |
| Senat |
5 / 315 |
| Evropski parlament |
4 / 73 |
| internet stranica | |
Unija demohrišćana i centra (italijanski: Unione dei Democratici Cristiani e di Centro, UDC) je demohrišćanska politička partija u Italiji. Predsednik partije je Pjer Ferdinando Kasini. UDC je članica Evropske narodne partije (EPP) i Centrističke demokratske internacionale (CDI) čiji je Kasini takođe predsednik.
Partija je osnovana 2002. godine ujedinjenjem triju partija: Hrišćansko demokratskog centra (koji je od 1994. do 2001. godine vodio Kasini), Ujedinjenih hrišćanskih demokrata (koji su nastali 1995. godine cepanjenem Italijanske narodne partije) i Evropske demokratije.
Prvi put se kao stranka pojavljuju na izborima za Evropski parlament 2004. godine na kojima osvajaju 5.9% glasova i čak 5 poslaničkih mesta, što je označeno kao odličan rezultat s obzirom da su tri partije od kojih je nastala UDC na parlamentarnim izborima 2001 godine zajedno osvojile 5.9%.
Zatim na izborima 2006 osvajaju 6,8% i 39 poslanika i 21 senatora.
Na izborima 2008 stvorena je koalicija "Unija Centra" (Unione di Centro) zajedno sa još dve manje organizacije i ukupno je osvojila 5,6% a na evropskim izborima 2009 6,5%.
15 decembra 2010 Unija Centra se je pridružila široj koaliciji pod nazivom "Novi savez za Italiju" sa Budućnost i slobodom, Pokretom za Autonomiju Juga i Savezom za Italiju.
Unija demohrišćana i centra se zalaže za socijalni konzervatizam a protiv je abortusa, gej prava i eutanazije.
- Veb strana Arhivirano 2011-02-04 na Wayback Machine-u