Dvadeset peta dinastija Egipta – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Conquistador je premjestio stranicu Dvadesetpeta dinastija Egipta na Dvadeset peta dinastija Egipta: pravopis; rastavljeno pisanje višečlanih rednih brojeva
m pravopis; rastavljeno pisanje višečlanih rednih brojeva
 
Red 1: Red 1:
{{Spisak egipatskih dinastija}}
{{Spisak egipatskih dinastija}}


Dvadesetprva, Dvadesetdruga, Dvadesettreća, Dvadesetčetvrta i '''Dvadesetpeta dinastija''' [[Stari Egipat|Drevnog Egipta]] se često navode pod zajedničkim nazivom [[Treći prijelazni period Egipta]].
Dvadeset prva, Dvadeset druga, Dvadeset treća, Dvadeset četvrta i '''Dvadeset peta dinastija''' [[Stari Egipat|Drevnog Egipta]] se često navode pod zajedničkim nazivom [[Treći prijelazni period Egipta]].


== Vladari ==
== Vladari ==
Poznati vladari, u [[Historija Egipta|Historiji Egipta]], za '''Dvadesetpetu dinastiju''' su:
Poznati vladari, u [[Historija Egipta|Historiji Egipta]], za '''Dvadeset petu dinastiju''' su:


{{Faraoni XXV dinastije}}
{{Faraoni XXV dinastije}}


Dvadesetepeta dinastija je nastala u [[Kuš]]u ([[Nubija]]), odnosno današnjem sjevernom [[Sudan]]u. Zbog toga se ponekad naziva i '''Nubijskom dinastijom'''. Osnivači su joj bili vladari grada-države [[Napata]], odakle je [[Piye]] (u nekim radovima naveden kao Piankhi) napao i osvojio Egipat.
Dvadeset epeta dinastija je nastala u [[Kuš]]u ([[Nubija]]), odnosno današnjem sjevernom [[Sudan]]u. Zbog toga se ponekad naziva i '''Nubijskom dinastijom'''. Osnivači su joj bili vladari grada-države [[Napata]], odakle je [[Piye]] (u nekim radovima naveden kao Piankhi) napao i osvojio Egipat.


Nubijska vlast nad Egiptom je počela slabiti pod faraonom [[Taharka|Taharqom]] te su faraone XXV dinastije prema jugu i Nubiji počeli potiskivati prvo [[Asirija|Asirci]], a potom lokalni egipatske velmože koje su u Saisu osnovali [[Dvadesetšesta dinastija Egipta|Dvadesetšestu dinastiju]].
Nubijska vlast nad Egiptom je počela slabiti pod faraonom [[Taharka|Taharqom]] te su faraone XXV dinastije prema jugu i Nubiji počeli potiskivati prvo [[Asirija|Asirci]], a potom lokalni egipatske velmože koje su u Saisu osnovali [[Dvadeset šesta dinastija Egipta|Dvadeset šestu dinastiju]].


Godine 656. pne. se sjedište dinastije vratilo u Napatu, a odatle se godine 590. pne. povuklo na jug, odnosno u [[Meröe]], gdje je nubijska država trajala do [[4. vijek]]a n.e.
Godine 656. pne. se sjedište dinastije vratilo u Napatu, a odatle se godine 590. pne. povuklo na jug, odnosno u [[Meröe]], gdje je nubijska država trajala do [[4. vijek]]a n.e.
Red 24: Red 24:
* {{fr icon}} [http://www.pharaons-noirs.fr/ Voyage au pays des pharaons noirs]
* {{fr icon}} [http://www.pharaons-noirs.fr/ Voyage au pays des pharaons noirs]


[[Kategorija:Dvadesetpeta dinastija Egipta| ]]
[[Kategorija:Dvadeset peta dinastija Egipta| ]]
[[Kategorija:Egipatske dinastije|#25. dinastija Egipta]]
[[Kategorija:Egipatske dinastije|#25. dinastija Egipta]]
[[Kategorija:Kuš]]
[[Kategorija:Kuš]]

Aktualna verzija na datum 13 april 2015 u 03:03

Dinastije faraona
starog Egipta
predinastički Egipat
protodinastički period
rani dinastički period
1. 2.
Staro kraljevstvo
3. 4. 5. 6.
prvi prelazni period
7. 8. 9. 10.
11. (samo Teba)
srednje carstvo
11. (ceo Egipat)
12. 13. 14.
drugi prelazni period
15. 16. 17.
Novo carstvo
18. 19. 20.
treći prelazni period
21. 22. 23. 24. 25.
kasni period
26. 27. 28.
29. 30 31.
Grčko-rimski period
Ptolomejska dinastija-Rimsko Carstvo

Dvadeset prva, Dvadeset druga, Dvadeset treća, Dvadeset četvrta i Dvadeset peta dinastija Drevnog Egipta se često navode pod zajedničkim nazivom Treći prijelazni period Egipta.

Vladari[uredi | uredi kod]

Poznati vladari, u Historiji Egipta, za Dvadeset petu dinastiju su:

Dvadesetpeta dinastija
Ime Datumi
Alara 780-760. pne.
Kashta
Piye cca. 752. pne.721. pne.
Shabaka 721. pne.707. pne.
Shebitku 707. pne.690. pne.
Taharqa 690664. pne.
Tantamani 664656. pne. (umro 653. pne.)

Dvadeset epeta dinastija je nastala u Kušu (Nubija), odnosno današnjem sjevernom Sudanu. Zbog toga se ponekad naziva i Nubijskom dinastijom. Osnivači su joj bili vladari grada-države Napata, odakle je Piye (u nekim radovima naveden kao Piankhi) napao i osvojio Egipat.

Nubijska vlast nad Egiptom je počela slabiti pod faraonom Taharqom te su faraone XXV dinastije prema jugu i Nubiji počeli potiskivati prvo Asirci, a potom lokalni egipatske velmože koje su u Saisu osnovali Dvadeset šestu dinastiju.

Godine 656. pne. se sjedište dinastije vratilo u Napatu, a odatle se godine 590. pne. povuklo na jug, odnosno u Meröe, gdje je nubijska država trajala do 4. vijeka n.e.

Manetho u svojim spisima ne spominje ni prvog kralja Piyea, a ni posljednjeg, Tantamanija, iako su isti iza sebe ostavili brojne zapise i spomenike.

Povezano[uredi | uredi kod]

Vanjske veze[uredi | uredi kod]