Prijeđi na sadržaj

Muslimanska milicija Sandžaka

Izvor: Wikipedija
Muslimanska milicija Sandžaka
Muslimanska milicija je nosila simbol polumeseca i zvezde[1]
Postojanje1941—1943.
Komandanti
KomandantSulejman Pačariz
Komandant 2Husejin Rovčanin
Komandant 3Hasan Zvizdić
Komandant 4Ćazim Sijarić

Muslimanska milicija Sandžaka je bila kvislinška vojna formacija formirana tokom Drugog svetskog rata na okupiranoj teriroriji Srbije, Crne Gore i Bosne, sastavljena uglavnom od muslimanskog stanovništva i usko povezana sa ustaškim i italijanskim formacijama na toj teritoriji.

Istorija

[uredi | uredi kod]

Po dolasku ustaša u Prijepolje 1941. godine s njima su se povezali hodža Sulejman Pačariz i Husein Rovčanin i, uz njihovu pomoć i uputstva, pristupili organizovanju takozvane „muslimanske milicije". Ustaške vlasti su ih postavile za komandante te milicije. Ove jedinice su od samog početka bile izrazito kvislinške i zločinačke, a poseban zadatak bio im je da raspiruju mržnju između srpskog i muslimanskog stanovništva u Sandžaku, što je stalno podsticalo bratoubilački rat.

Ustaše su bile u Prijepolju do septembra 1941. godine, kada su upravu nad ovim teritorijama preuzeli Italijani. Muslimanska milicija, je sa italijanskim jedinicama uspostavila vrlo prisnu saradnju.

Кomandanti muslimanske milicije birali su iz svojih redova najsposobnije mlađe ljude i slali ih kod esesovskih nemačkih trupa u Novi Pazar na vežbanje i podučavanje, a neki su posle toga upućivani na Istočni front, zajedno sa okupatorskim jedinicama. Pačariz je od svojih najvernijih ljudi formirao takozvani leteći vod s kojim je išao od sela do seda, mobilisao, maltretirao nedužne ljude, a mnoge imućne Muslimane je primoravao da od njega kupuju puške, koje je dobijao od okupatora. Ako se neko protivio, bio je varvarski kažnjavan batinama i raznim drugim zlostavljanjem.[2]

Povezano

[uredi | uredi kod]

Reference

[uredi | uredi kod]
  1. Tucaković 1995: str. 301. ... mesecom i zvezdom, koji je doskora nosila zloglasna muslimanska milicija, od kojeje strepio,...
  2. Radaković 1981

Literatura

[uredi | uredi kod]