Maroon 5

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Maroon 5

Podaci
MestoLos Anđeles, Kalifornija, Sjedinjene Američke DržaveSAD
Žanrpop rok
fank-rok
alternativni rok
Aktivni period1994. — 1998.
(pod nazivom Kara's Flowers)
2000 — danas
(pod nazivom Maroon 5)
Izdavačka kućaA&M/Octone
Članovi
Adam Levin
Džesi Karmajkl
Majkl Maden
Džejms Valentajn
Met Flin
Vebsajtmaroon5.com

Marun 5 (Maroon 5; Marun fajv) je pop/rok bend iz Los Anđelesa, Kalifornija, koji je osvojio nekoliko nagrada za svoj debi album Songs about Jane. Izdat juna 2002. godine, album je doživeo ogromne uspehe na listama, doživevši zlatni, platinasti i trostruki platinasti satus u mnogim zemljama širom sveta. Čak je i njihov naredni akustički album 1.22.03.Acoustic, na kome se nalaze anplagd verzije pesama sa prethodnog albuma, doživeo platinasti status. Grupa je osvojila Gremi nagradu za najboljeg novog izvođača u 2005. godini. Na jesen 2005. godine oni su izdali uživo album nazvan "Live, Friday the 13th" koji je bio snimljen 13. maja 2005. godine u Santa Barbari u Kaliforniji i koji im je doneo još jednu Gremi nominaciju za Najbolje pop izvođenje.

Članovi

[uredi | uredi kod]

Istorija

[uredi | uredi kod]

Rani dani

[uredi | uredi kod]

Adam Levin je prvo upoznao bubnjara Rajana Dusika oko 1986. godine. Njih dvojica su se našli još jednom zahvaljujući zajedničkom prijatelju 1990. godine kako bi snimili verziju Knockin' on Heaven's Door u Dusikovoj garaži.

Prvog dana u svojoj Brentvud srednjoj školi, Adam je upoznao trećeg člana, Mikija Madena. Adam je opisao Mikija kao "muzičku enciklopediju" i misli se da je Levinov uticaj igrao značajnu ulogu u Medenovoj nabavci svoje prve bas gitare, što je usledilo ubrzo posle. Dva prijatelja su improvizovala, Maden je preuzeo bubnjeve, a Levin je povremeno svirao bas u njihovim ranim probama. (Treba napomenuti da je Adam Levin svirao prvi put pred publikom u bendu Blurred Vision u Trubaduru. To je bio bend Adam Salzman, zajedničkog prijatelja, napomenutog ranije.)

Edible Nuns

[uredi | uredi kod]

Četvrti član grupe je Džesi Karmajkl. Džesi je ima čvrstu pozadinu u muzici, jer je imao časove klavira još od rane mladosti. Kada su on i Adam postali prijatelji, Karmajkl je svirao klarinet u orkestru Brentvud škole. Kao đaci prve godine, njih dvojica su se vezali što će ih načiniti najboljim prijateljima danas. Levin, Maden i Karmajkl su svirali prvi put kao Edible Nuns na svojoj srednjoškolskoj igranci, svirajući samo obrade od nekih popularnih izvođača devedesetih kao što su Perl džem i Alis in čejns .

Mostly Men

[uredi | uredi kod]

Kako je trio napredovao kroz srednju školu, bubnjar je napustio bend. Zamenjen je sa Ejmi Vud, prijateljicom jednog od sadašnjih članova. S obzirom da se bend sada sastojao iz 3 momka i jedne devojke, grupi su dali novo ime: Mostly Men i počeli su da sviraju u Los Anđelesu. Posle prvog doživljaja snimanja materijala, momci su odlučili da je Ejmi bila slaba karika koja je odugovlačila napredak. Ona je napustila bend i grupa je ponovo bila bez bubnjara.

Nije mnogo prošlo dok Levin nije iskoristio svoju neaktivnu vezu sa Rajanom Dusikom. Njih dvojica nisu mnogo komunicirali u školi jer je Dusik bio dve godine stariji od ostalih i u totalno drugom društvenom svetu. Razlika u godinama nije izazvala probleme za mlade članove grupe Marun 5 jer je muzička hemija u grupi bila jasna.

Karino cveće

[uredi | uredi kod]

Četiri člana grupe Marun 5 su se poznavali još iz srednje škole u Los Anđelesu. Dok su pohađali Brentvud srednju školu, Adam Levin, Džesi Karmajkl, Miki Maden i Rajan Dusik su formirali Kara's Flowers, garažni/grandž bend koji je imao svoju prvu svirku u Whisky A Go-Go noćnom klubu 16. septembra 1995. godine. (Adam Levin je pevao sa dubljim "grandž" glasom u to vreme.)

Bend je potpisao ugovor sa Reprise Records dok je još bio u srednjoj školi i izdali su jedini album The Fourth World sredinom 1997. godine taman dok je trojica od četiri člana trebalo da diplomiraju (Rajan Dusik je završavao svoju drugu godinu na Losanđeleskom univerzitetu Kalifornije). Spot je bio napravljen za uvodnu numeru "Soap Disco", ali nije uspeo na MTV-u. Uprkos mestima pomoćnih grupa na turnejama grupa Reel Big Fish i Goldfinger, album komercijalno nije uspeo i 1999. godine je raskinula ugovor sa Reprise Records. (Zbog kasnije popularnosti Marun 5, prodato je više kopija albuma The Fourth World posle izdanja Songs about Jane nego pre.)

Pošto su raskinuli ugovor sa muzičkom kućom, četri momka su otišla na različite koledže po SAD-u. Otkrili su nove muzičke stilove i razvili ljubav prema Motaunu, popu, R&B-u, soulu i gospelu, doživljajima koji će kasnije značajno uticati na stil i zvuk Marun 5. Četiri prvobitna člana grupe Karino cveće je ostalo u kontaktu i počeli su ponovo da sviraju 2001. godine. Džesi Karmajkl je prešao sa gitare na klavijature, tako da je došla potreba za novim gitaristom. Džejms Valentajn, bivši član benda Square, pridružio im se da bi popunio to mesto.

Formiranje Marun 5

[uredi | uredi kod]

Kada se Valentajn pridružio Karinom cveću 2001. godine, bend je prihvatio ime Marun (engl. Maroon kestenjasta boja), ali je posle nekoliko meseci promenio u Marun 5 zbog konflikta u imenu. Bend je svirao u Njujorku i Los Anđelesu. Adam Levin je u intervjuu za VH1 rekao da je međuperiod imao uticaj na stil benda:

Tokom vremena između naših ugovora za ploče, proveo sam dosta vremena u Njujorku gde sam bio izložen urbanoj i hip-hop kulturi na način koji mi se nikad nije desio u Los Anđelesu. Preokrenuo me je totalno novom žanru muzike koji je imao dubok uticaj na moje pisanje pesama.

Bend je potpisao ugovor sa Octone Records, nezavisnom izdavačkom kućom u Njujorku, sa distribucijom kroz BMG i umetnički razvojni ugovor sa J Records Klajva Dejvisa.

Songs about Jane

[uredi | uredi kod]

Bend je snimio album Songs about Jane u Rumbo Recorders u Los Anđelesu sa producentom Metom Volisom, koji je bio producent grupa Train, Blues Traveler, Kyle Riabko i Third Eye Blind. Većina materijala koji se našao na debi albumu Marun 5 je direktno bio inspirisan Levinovom uzburkanom vezom sa svojom bivšom devojkom Džejn: "Raskidali smo dok je bend ulazio u studio", objasnio je on. "Posle sastavljanja spiska pesama, odlučili smo da album nazovemo Songs about Jane [Pesme o Džejn] jer smo osećali da bi to bila najiskrenija izjava koju bismo mogli napraviti sa nazivom."

Prvi singl "Harder to Breathe" je polako počeo da se emituje što je pomoglo u prodaji albuma. Do marta 2004. godine, album je dostigao prvih 20 na Bilbordovoj listi 200, a "Harder to Breathe" je dostigao prvih 20 na Bilbordovoj listi vrelih 100 singlova. Album je došao na #6 na Bilbordovoj listi 200 u avgustu 2004, 26 meseci nakon njegovog izdanja; ovo je bio najduži period između izdanja albuma i svog prvog pojavljivanja na Top 10 od kako su SoundScan rezultati uključeni u Bilbordovoj listi 200 1991. godine. Songs about Jane je takođe dostigao prvih 10 u Australiji, dok je singl "Harder to Breathe" dostigao prvih 20 u Ujedinjenom Kraljevstvu i prvih 40 u Australiji i Novom Zelandu. Album se kasnije popeo na prvo mesto u Britaniji i Australiji. Drugi singl, "This Love" je takođe dostigao američku i australijsku listu najboljih 10, a u Britaniji i Holandiji je bio među prva tri singla. Treći singl, "She Will Be Loved", popeo se među prvih pet u SAD i Velikoj Britaniji, a na #1 u Australiji. Četvrti singl, "Sunday Morning", takođe je dostigao prvih 40 u Americi, Britaniji i Australiji.

Seksi spotovi

[uredi | uredi kod]

U muzičkom spotu za "This Love", vodeći pevač Adam Levin i njegova tadašnja devojka, foto-model Keli Makdži, prikazani su u vrućim seks scenama. Spot je koristio kreativne uglove kamere kako bi pokazao što više, a da ne otkrije intimne delove para. Napravljena je i verzija spota gde gomila kompjuterski generisanog cveća prekriva više, međutim, ovo je pravljeno za konzervativnija tržišta, uključujući delove Latinske Amerike.

Još vrućih scena se pojavilo u spotu za pesmu "She Will Be Loved", koji je prikazivao opasni ljubavni trougao i neke vruće poljupce između Adama Levina i Keli Preston.

Turneje

[uredi | uredi kod]

Marun 5 je stalno bio na turnejama od formiranja. Posle izdanja albuma sredinom 2002. godine, bend je bio na turneji sa Mišel Brenč, Džazmin Trijas i Nika Kostom. Rano na leto 2003. godine, bili su na turneji sa Grejamom Koltonom, Džonom Majerom i Kaunting krauz. U avgustu 2005. godine, bend je bio na turneji sa Rolingstonsima. Ostali sa kojima su bili na turnejama uključuju Gevina DeGroa, Phantom Planet, The Like, Džejson Mraz, The Thrills, Thirsty Merc, Mark Brusard i The Donnas.

13. maja 2005. godine, u Santa Barbari u Kaliforniji, bend je zatvorio Honda Civic Tour.

Zanimljivosti

[uredi | uredi kod]
  • Bend se najpre zvao Marun, ali su odlučili da promene svoje ime kada su saznali da već postoji bend sa takvim imenom.
  • Učestvovali su u (i izgubili) MTV-ov Staremaster protiv prijateljskog benda i svojih prijatelja, Phantom Planet.
  • Na dan kada su proslavljali svoju desetu godišnjicu kao bend (6. februar 2004.), njihov album Songs about Jane je postao platinast.
  • Bendu se ne sviđaju motivi na omotu njihovog CD-a.
  • Glumac Džejk Džilenhol je rekao za Teen People da je išao zajedno u školu sa prva četiri člana benda.
  • Glumice Natali Portman i Kirsten Danst su prijateljice članovima benda.

Diskografija

[uredi | uredi kod]

Albumi

[uredi | uredi kod]

Singlovi

[uredi | uredi kod]

Iz Songs about Jane:

  • 2003 "Harder to Breathe" - #18 SAD, #13 VB (izdanje iz 2004.), #37 Aus (gold)
  • 2004 "This Love" - #5 SAD, #3 VB, #8 Aus; 3x platinast
  • 2004 "She Will Be Loved" - #SAD, #4 VB, #1 Aus; 2x platinast
  • 2004 "Sunday Morning" - #31 SAD (zlatan), #27 VB, #27 Aus (izdanje iz 2005.)
  • 2005 "Must Get Out" - #39 VB

Iz Live - Friday The 13th

  • 2005: "Shiver" #32 VB

Iz It Won't Be Soon Before Long

  • 2007: "Makes Me Wonder"

Spoljašnje veze

[uredi | uredi kod]