Konačni i beskonačni skupovi
Za skup A kažemo da je ekvivalentan skupu S ako i samo ako postoji bijekcija sa A na S. Za ekvivalentne skupove vrijedi
- Refleksivnost
A ≈A za svaki neprazni skup
- Simetričnost
A ≈B <=> B ≈ A
- Tranzitivnost
A ≈B & B≈A => A ≈C
Definišimo prirodne brojeve na sljedeći način 0={ø } 1={0} 2={1,2}...
Označavamo ga sa N(naturalis- prirodan) Ovo su bili prvi brojevi kojima se koristio čovjek i imaju glavno mjesto u izgradnji matematičke nauke. Za skup S kažemo da je konačan ako postoji prirodni broj n takav da je skup S={1,2,3,...} ekvivalentan sa skupom S.
Neke osobine skupova
- Svaki skup može se preslikati na svoj pravi podskup.
- Svaki skup koji se može preslikati na svoj pravi podskupje beskonačan.
- Skup je konačan ako i samo ako se može preslikati na svoj pravi podskup.
- Ako su A,B,C skupovi sa osobinom ; i A je ekvivalentan sa C onda je A ekvivalentan sa B.
Ekvivalentni skupovi se još zovu i istobrojni. Umjesto A≈B pišemo k(A)=k(B) – kardinalni broj skupa A jednak je kardinalnom broju skupa B.
Cantorova teorema
Za svaki skup S vrijedi k(S)<kP(S) gdje je P(S) partitivni skup skupa S.
Kardinalni brojevi koji nisu konačni su transfinitni.
Korolar
Ne posatoji najveći transfinitni kardinalni broj
G Cantor je postavio hipotezu da između brojeva k(N) i kP(N) nama nijednog kardinalnog broja. To je hipoteza kontinuuma. Ovu hipotezu su nastojali dokazati ili opovrgnuti mnogi matematičari pa i sam Cantor (osnivač teorije skupova). Ovaj problem je ostao neriješen sve do 1963.god. kada je Amerikanac P Cohen(Koen) dokazao da ova hipoteza ne zavisi od ostalih aksioma teorije skupova. Isto kao što i V postiulat Euklidove geometrije ne zavisi od ostalih aksioma.
Teorema
Ako su skupovi A i B prebrojivi onda je prebrojiv i skup AUB.
Teorema
Ako su skupovi A i B prebrojivi onda je prebrojiv i skup AxB
Teorema o ekvivalenciji
Ako je skup A ekvivalentan sa podskupom skupa B i B ekvivalentan sa podskupom skupa A onda su skupovi A iB ekvivalentni tj. k(A)=K(B) Ako je skup A konačan ,a S beskonačan onda je k(AUS)=k(S)
Neka je A dobro uređen skup. Klasu dobro uređenih skupova koji su slični sa A nazivamo ordinalni broj , oznaka ord(A) . Ordinalni brojevi dobro uređenih skupova {1},{1,2},{1,2,3,}... zovemo konačni ordinalni broj i označavamo ga sa 1,2,3,... Ordinalni brojevi koji nisu konačni su transfinitni.
Aksioma izbora (Zemerlov aksiom)
Ako je S dati skup tada iz svakog nepraznog podskupa skupa S možemo izabrati jedan element , tj postoji barem jedna funkcijakoja svakom nepraznom skupu X podskup S pridružuje jedan element x iz X.
Za svaki beskonačan kardinalni broj a vrijedi a2=a Za svaka dva skupa A i B važi k(A)=k(B) ili k(A)<k(B) ;k(A)=k(B) ili k(A)>k(B)
Zornova(Cornova) lema
Ako je A parcijalno uređen skup u kome svaki potpuno urešen podskup ima gornju granicu sadrži bar jedan maksimalni element.
Paradoksi u teoriji skupova
Cantarov paradoks
Uznimo da je S skup svih skupova. Tada je svaki podskup od S ujedno i član od S. Dakle, i partitivni skup od S je podsku od S.
P(S) podskup od S kP(S)<k(S) i kP(S)=k(S) Međutim prema Cantarovom teormu je kP(S)>k(S)
Ruselov paradoks
Neka je S skup svih skupova koji ne sadrže sebe kao element. Postavlja se pitanje pripada li skup S sam sebi.
Ovaj paradoks sličan je sa; U nekom selu postoji brijač koji brije one i samo one ljude koji se sami ne briju. Pitanje: Ko brije brijača?