Prijeđi na sadržaj

Classis Ravennatis

Izvor: Wikipedija

Ovaj članak je dio serije:

Oružane snage Drevnog Rima
800. pne. – 476. n.e.

Strukturna historija
Rimska vojska (Tipovi jedinica i činovi, legije,
pomoćne snage, Generali, Limitanei, Comitatenses)
Rimska mornarica (Flote, Admirali)
Historija pohoda
Popis ratova i bitaka
Odlikovanja i kazne
Tehnološka historija
Vojno inženjerstvo (castra,
Opsadne sprave, Lukovi, Ceste/putevi)
Osobna oprema
Politička historija
Strategija i taktika
Pješadijske taktike
Granice i fortifikacije (limes,
Hadrijanov zid)

Classis Ravennatis (doslovno: "Ravenska flota") bila je jedna od dvije glavne flote u rimskoj carskoj mornarici. Sjedište joj je bilo u Ravenni, a područje djelovanja istočni dio Mediterana. Osnovao ju je car August u okviru svojih vojnih reformi 27. pne. zajedno sa Classis Misenensisom (Mizenskom flotom), zaduženom za kontrolu zapadnog dijela Mediterana.

Kao i ostali dio carske mornarice, Ravenska flota u decenijama i vijekovima koje su slijedile uglavnom nije sudjelovala u borbenim operacijama zahvaljujući dugotrajnom periodu mira poznatom kao pax romana. Umjesto toga je njeno ljudstvo, uglavnom regrutirano iz Egipta i istočnih dijelova Carstva, korišteno za javne radove ili naumahije, popularne rekonstrukcije pomorskih bitaka za javnu zabavu. Godine 70. car Vespazijan je dio njenog ljudstva iskoristio kako bi formirao novu legiju poznato kao II Adiutrix.

Jedina važnija operacija se zbila 193. kada su njene jedinice pomagale Septimiju Severu da dođe na vlast, a nekoliko decenija kasnije i u ratovima protiv Sasanidskog Carstva.

Godine 324. je rasformirana kada je Konstantin premjestio carsku prijestolnicu u Bizantij, koji je učinio glavnom bazom sada jedinstvene carske flote.

Izvori

[uredi | uredi kod]