Prijeđi na sadržaj

Zanimanje

Izvor: Wikipedija

Zanimanje (engl. occupation, nem. beruf) je skup aktivnosti ili poslova za koje je neko osposobljen i kojima se bavi na trajniji način, a čiji je ishod proizvod u širem smislu, dobro ili usluga.[1]

Pojedinac bira zanimanje prema svojim sklonostima, ali je neophodno proći odgovarajuću obuku ili pripremu, koja može trajati više godina. Zanimanje uglavnom podrazumeva plaćenu aktivnost, a u sociološkom smislu zanimanjem se može nazvati i neplaćena aktivnost ako je ona trajnije uobličena i daje prepoznatljive radne rezultate, kao u slučaju domaćice.[1]

Srodni pojmovi glase: poziv, struka, zanat, profesija, posao.

Podela rada

[uredi | uredi kod]

Zanimanja su nastala zahvaljujući podeli rada u društvu, a njihov broj se uvećavao daljom specijalizacijom poslova. Kroz istoriju pojedina zanimanja su nestala onda kad više nije bilo potrebe za njihovim postojanjem, ali su isto tako nastajala neka sasvim nova zanimanja ili su se menjali karakter i složenost ranijih zanimanja. Ovakve promene bile su podstaknute modernizacijskim procesima u društvu, kao što je bila industrijalizacija ili, danas, digitalizacija i širenje kompjuterskih tehnologija u svim delatnostima.

Izvori

[uredi | uredi kod]
  1. 1,0 1,1 Mimica, A. i M. Bogdanović (prir.) (2007) Sociološki rečnik, Beograd: Zavod za udžbenike

Literatura

[uredi | uredi kod]
  • P.J. Corfield, Power and the Professions in Britain, 1700–1850, London: Routledge, 1995.
  • Yves Dezalay and David Sugarman, Professional Competition and Professional Power, London: Routledge, 1995, ISBN 0-203-97721-1.
  • Eliot Freidson, Professional Powers: A Study of the Institutionalization of Formal Knowledge, Chicago: University of Chicago Press, 1986, ISBN 0-226-26225-1.