Prijeđi na sadržaj

Propala država

Izvor: Wikipedija

Propala država (engleski: failed state) je izraz koji se od 1990-ih koristi kako bi se opisala suverena država koja više nije u stanju obavljati svoje tradicionalne funkcije. Pod time se podrazumijeva država koja više nije u stanju održavati suverenu vlast nad svojom teritorijom; pružati elementarnu fizičku sigurnost i javne usluge svojim podanicima i/ili redovno komunicirati sa drugim državama. Po Maxu Weberu država smije biti jedina, čije ustanove imaju pravo prinude u slučaju nepoštivanja zakona, a ukoliko si to pravo prisvoje druge snage unutar ili izvan neke države ili su pak državne ustanove previše neučinkovite da provedu primjenu vlastitih zakona država je "propala".

Kao simptomi propale države se navodi vlast koja je toliko slaba da je uopće nema na velikim dijelovima teritorije, nedostatak bilo kakvih javnih usluga (zdravstvo, prometnice, struja, vodovod i sl.), potpuni kolaps ekonomije, široko rasprostranjena korupcija i kriminal te veliki broj izbjeglica na vlastitoj teritoriji. Kao klasični primjer propale države se spominje Somalija koja od 1991. nije imala efektivnu centralnu vlast. U ocjenjivanju je li neka država propala, u koliko mjeri ili je u opasnosti da takva postane, koriste se različite rang liste i skaliranja, čija je nepristrasnost međutim često kontroverzna, jer mnogi sociolozi smatraju da kulturološke i društvene općeprihvaćene vrijednosti diljem svijeta nisu niti mogu biti jednostavno i jednako usporedive. Često nije baš sasvim jasna niti razdvojiva podjela na obilježja, tj simptome propale države te njihove uzroke.

Izraz "propala država" ima pežorativno značenje i njegova primjena često zna izazivati kontroverze, dijelom i zato što se takva ocjena čuje od svjetski razvijenih i utjecajnih zemalja koje ne zanimaju previše uzroci već u propalim državama vide prije svega prijetnju po vlastite interese, između ostalog opasnost od nekontrolirane emigracije u vidu azilanata, kojima su cilj upravo te razvijene države. Premda se često spominje a nekada manje ili više pruža pomoć propalim državama u vidu humanitarne pomoći i iznimno zbrinjavanju izbjeglica s njezinog teritorija, u stvarnosti građanima države koja zaradi ocjenu "propale" to donese samo dodatne štete, jer to na kraju vodi prije ili kasnije u potpunu međunarodnu izolaciju iste, političku a i gospodarsku sa svim pratećim posljedicama.

Povezano

[uredi | uredi kod]

Eksterni linkovi

[uredi | uredi kod]