Maćuhica – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m r2.7.1) (robot Dodaje: ba:Ала миләүшә
m r2.7.1) (robot Dodaje: bs:Maćuhica
Red 31: Red 31:
[[ba:Ала миләүшә]]
[[ba:Ала миләүшә]]
[[bg:Трицветна теменуга]]
[[bg:Трицветна теменуга]]
[[bs:Maćuhica]]
[[ca:Pensament silvestre]]
[[ca:Pensament silvestre]]
[[cs:Violka trojbarevná]]
[[cs:Violka trojbarevná]]

Verzija na datum 18 februar 2012 u 21:49

Šablon:Taxobox Maćuhica (dan-noć, trobojna ljubičica, ljubičica, milovanka, sirotica, šarena ljubičica) ili lat. Viola tricolor je biljka iz porodice ljubičica (Violaceae).

Može biti jednogodišnja ili višegodišnja zeljasta biljka sa tankim, razgranatim poleglim stablom. Listovi su na drškama, srcastookruglog oblika po obodu su zupčasti sa dobro razvijenim zaliscima. Cvjetovi su pojedinačni, na dugačkim drškama sa raznobojnim kruničnim listićima - vršni su tamnije, a bočni svjetlije ljubičasti dok je donji bjeložućkast (lat. triboja= trobojna). Plod je čahura.

Upotrebljava se nadzemni dio procvjetale biljke (Violae tricoloris herba). Kao lijek se upotrebljava samo divlja, poljska vrsta.

Droga sadrži: salicilnu kiselinu, etarsko ulje, glikozide (od kojih potiču boje cvijeta), saponine, oko 10% sluzi, šećere, vitamin C, malo tanina i dr.

Zbog prisustva salicilne kiseline koristi se za vanjsku upotrebu kod psorijaze, ekcema, akni, dermatitisa tako što se čajem ispiraju oboljela mjesta, a gusta masa (talog) se stavlja kao oblog. Koristi se za izlučivanje mokraće i protiv upale mokraćne bešike, kod katara disajnih organa (obavezni je sastojak sirup za iskašljavanje), kod grozničavih stanja i reumatskih bolesti.

Koristi se u obliku čaja, sirupa, obloga i tečnosti za ispiranje. Kod povećanih doza i upotrebe duže od 4-6 sedmica može da se javi mučnina.