Laserski daljinomer – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m dodana kategorija Senzori pomoću gadgeta HotCat
Nema sažetka izmjene
Red 1: Red 1:
[[Datoteka:Leica Vector rangefinder 2007 07 14 n2.jpg|mini|desno|140p|Laserski daljinomer]]
[[Datoteka:Leica Vector rangefinder 2007 07 14 n2.jpg|mini|desno|140p|Laserski daljinomer]]
'''Laserski daljinomer''' ili '''laserski merač razdaljine''' je [[optički uređaj]] koji meri udaljenost objekta pomoću [[laser]]skog snopa. Sastoji se od lasera koji radi u [[impuls]]nom režimu ​​i [[fotodetektor]]a. Rastojanje do objekta se određuje „indirektno“, merenjem vremena koje je potrebno da snop pređe put do objekta i nazad. Odnosno merenjem vremenske razlike od generisanja impulsa pa do njegovog prijema, dok se za merenja veće preciznosti od santimetra koriste i druge tehnike kao što je merenje fazne razlike kontinualnog modulisanog laserskog zračenja.
'''Laserski daljinomer''' je [[optički uređaj]] koji meri udaljenost objekta pomoću [[laser]]skog snopa. Sastoji se od lasera koji radi u [[impuls]]nom režimu ​​i [[fotodetektor]]a. Rastojanje do objekta se određuje „indirektno“, merenjem vremena koje je potrebno da snop pređe put do objekta i nazad. Odnosno merenjem vremenske razlike od generisanja impulsa pa do njegovog prijema, dok se za merenja veće preciznosti od santimetra koriste i druge tehnike kao što je merenje fazne razlike kontinualnog modulisanog laserskog zračenja.


Laserski daljinomer nalazi primenu kao alat za izvođače raznih građevinskih radova, u [[geodezija|geodeziji]] i industriji.
Laserski daljinomer nalazi primenu kao alat za izvođače raznih građevinskih radova, u [[geodezija|geodeziji]] i industriji.

Verzija na datum 30 septembar 2020 u 21:16

Laserski daljinomer

Laserski daljinomer je optički uređaj koji meri udaljenost objekta pomoću laserskog snopa. Sastoji se od lasera koji radi u impulsnom režimu ​​i fotodetektora. Rastojanje do objekta se određuje „indirektno“, merenjem vremena koje je potrebno da snop pređe put do objekta i nazad. Odnosno merenjem vremenske razlike od generisanja impulsa pa do njegovog prijema, dok se za merenja veće preciznosti od santimetra koriste i druge tehnike kao što je merenje fazne razlike kontinualnog modulisanog laserskog zračenja.

Laserski daljinomer nalazi primenu kao alat za izvođače raznih građevinskih radova, u geodeziji i industriji.

U vojsci se koristi kao sredstvo za nišanjenje na mnogim preciznim sistemima za kontrolu vatre, kao što su tenkovski, brodski i avionski, a poslednjih decenija primenu nalazi i kod pešadijskog naoružanja kao što je snajperska puška, omogućavajući snajperu da precizno izmeri rastojanje do cilja.

Vidi još

Spoljašnje veze