Špargla – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinos)
m Bot: migracija 1 međuwiki veza sada dostupnih na stranici d:q28367 na Wikidati
sa hr
Red 14: Red 14:
|dvoimeno_autorstvo = [[Carolus Linnaeus|L.]]
|dvoimeno_autorstvo = [[Carolus Linnaeus|L.]]
|}}
|}}
'''Špargla''' (vilina metla, kalenac), lat. ''Asparagus officinalis'', je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice špargla (Asparagaceae).
'''Špargla''', '''šparoga''' ili '''šparga''' (vilina metla, kalenac), [[latinski jezik|lat.]] ''Asparagus officinalis'', je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice špargla (''[[Asparagaceae]]'').


[[Datoteka:Asparagus produce-1.jpg|left|thumb|200px|Bijela i zelena špargla]]
== Vanjski linkovi ==
Špargle su jedna od nutritivno najuravnoteženijih vrsta povrća. One su niskokalorične, bogate [[Vitamini|vitamina]], [[minerali]]ma i vlaknima što ih čini idealnom namirnicom za sve koji žele zdravo jesti i usto održavati vitku liniju
* [http://www.bionet-skola.com/w/%C5%A0pargla BioNet škola]
Energetska vrijednost stotinu grama špargla iznosi samo 35 kalorija budući da najveći dio čini voda (93%), a 1,7% otpada na bjelančevine, 2,6% ugljikohidrate i 0,7 % masti. Špargle su, osim vitaminima i mineralima, osobito kalijem i kalcijem, bogate još mnogim vrijednim tvarima. Odličan su izvor vitamina B6, kalcija, magnezija i cinka i vrlo dobar izvor vlakana, proteina, vitamina A, C, K i E, tiamina, riboflavina, rutina, nijacina, folične kiseline, željeza, fosfora, kalija, bakra, mangana i selena. Aminokiselina asparagin dobila je ime po šparglama, jer je biljka špargle bogata tim sastojkom.


U sto grama špargla ima samo 35 kalorija. Divlje su špargle pomalo gorke, a za tu su gorčinu 'zaslužni' njihovi sastojci asparagin, vanilin i spargaurin. No oni također ubrzavaju oporavak nakon bolesti, dobro djeluju na rad jetre i žuči, a imaju i diuretičko djelovanje pa potiču čišćenje organizma. Bogate su i luteinom, biljnim pigmentom koji ima blagotvoran utjecaj na krvne žile.
{{U začetku}}


Koristi se kao [[začin]] i kao dodatak [[jelo|jelu]]. Može se jesti i sirova,kao salata. Uzgajali su je još stari Egipćani, Grci i Rimljani, U uzgoju osim zelene biljke uzgaja se i zagrtanjem dobivena bijela forma izdanaka.
[[Kategorija:Ljekovito bilje]]


==Rasprostranjenost na Balkanu==
[[bn:শতমূলী]]
Špargla je prisutna u primorskim jadranskim regijama. Ljekovita špargla voli pjeskovito tlo, tako da je ima uz rijeke, primjerice uz Savu oko [[Zagreb]]a. Prema nekim starijim knjigama dosta je špargla raslo i u okolici Siska.<ref>Krempler, P. Povrćarstvo, Zagreb 1878.</ref>

==Izvori==
<references/>

==Literatura==
* Grlić, Lj. Samoniklo jestivo bilje, Zagreb 1980.

==Vanjske veze==
*[http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Asparagus+officinalis PFAF database Asparagus officinalis]

[[Kategorija:Povrće]]
[[Kategorija:Začini]]
[[Kategorija:Šparogovke]]
[[Kategorija:Ljekovito bilje]]

Verzija na datum 7 septembar 2013 u 03:23

Šablon:Taxobox Špargla, šparoga ili šparga (vilina metla, kalenac), lat. Asparagus officinalis, je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice špargla (Asparagaceae).

Bijela i zelena špargla

Špargle su jedna od nutritivno najuravnoteženijih vrsta povrća. One su niskokalorične, bogate vitamina, mineralima i vlaknima što ih čini idealnom namirnicom za sve koji žele zdravo jesti i usto održavati vitku liniju Energetska vrijednost stotinu grama špargla iznosi samo 35 kalorija budući da najveći dio čini voda (93%), a 1,7% otpada na bjelančevine, 2,6% ugljikohidrate i 0,7 % masti. Špargle su, osim vitaminima i mineralima, osobito kalijem i kalcijem, bogate još mnogim vrijednim tvarima. Odličan su izvor vitamina B6, kalcija, magnezija i cinka i vrlo dobar izvor vlakana, proteina, vitamina A, C, K i E, tiamina, riboflavina, rutina, nijacina, folične kiseline, željeza, fosfora, kalija, bakra, mangana i selena. Aminokiselina asparagin dobila je ime po šparglama, jer je biljka špargle bogata tim sastojkom.

U sto grama špargla ima samo 35 kalorija. Divlje su špargle pomalo gorke, a za tu su gorčinu 'zaslužni' njihovi sastojci asparagin, vanilin i spargaurin. No oni također ubrzavaju oporavak nakon bolesti, dobro djeluju na rad jetre i žuči, a imaju i diuretičko djelovanje pa potiču čišćenje organizma. Bogate su i luteinom, biljnim pigmentom koji ima blagotvoran utjecaj na krvne žile.

Koristi se kao začin i kao dodatak jelu. Može se jesti i sirova,kao salata. Uzgajali su je još stari Egipćani, Grci i Rimljani, U uzgoju osim zelene biljke uzgaja se i zagrtanjem dobivena bijela forma izdanaka.

Rasprostranjenost na Balkanu

Špargla je prisutna u primorskim jadranskim regijama. Ljekovita špargla voli pjeskovito tlo, tako da je ima uz rijeke, primjerice uz Savu oko Zagreba. Prema nekim starijim knjigama dosta je špargla raslo i u okolici Siska.[1]

Izvori

  1. Krempler, P. Povrćarstvo, Zagreb 1878.

Literatura

  • Grlić, Lj. Samoniklo jestivo bilje, Zagreb 1980.

Vanjske veze