Organsko jedinjenje – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
EmausBot (razgovor | doprinos)
Addbot (razgovor | doprinos)
m Bot: migracija 59 međuwiki veza sada dostupnih na stranici d:q174211 na Wikidati
Red 48: Red 48:
[[Kategorija:Organska jedinjenja]]
[[Kategorija:Organska jedinjenja]]
[[Kategorija:Organska jedinjenja]]
[[Kategorija:Organska jedinjenja]]

[[ar:مركب عضوي]]
[[az:Üzvi maddələr]]
[[be:Арганічныя рэчывы]]
[[be-x-old:Арганічныя рэчывы]]
[[bg:Органично съединение]]
[[bn:জৈব যৌগ]]
[[ca:Compost orgànic]]
[[cs:Organická sloučenina]]
[[da:Organisk forbindelse]]
[[el:Οργανικές ενώσεις]]
[[en:Organic compound]]
[[eo:Organika kombinaĵo]]
[[es:Compuesto orgánico]]
[[et:Orgaanilised ühendid]]
[[eu:Konposatu organiko]]
[[fa:ترکیب آلی]]
[[fi:Orgaaninen yhdiste]]
[[fr:Composé organique]]
[[gl:Materia orgánica]]
[[gv:Co-vunstoo orgaanagh]]
[[he:תרכובת אורגנית]]
[[hi:कार्बनिक यौगिक]]
[[ht:Konpoze òganik]]
[[hu:Szerves vegyület]]
[[id:Senyawa organik]]
[[is:Lífrænt efnasamband]]
[[it:Composto organico]]
[[ja:有機化合物]]
[[ka:ორგანული ნივთიერებები]]
[[kk:Органикалық қосылыстар]]
[[ko:유기 화합물]]
[[lmo:Cumpost urganich]]
[[lt:Organinis junginys]]
[[lv:Organiskā viela]]
[[mk:Органско соединение]]
[[ms:Sebatian organik]]
[[mt:Lista ta' kimiċi organiċi]]
[[nl:Organische verbinding]]
[[nn:Organiske sambindingar]]
[[no:Organisk forbindelse]]
[[pl:Związki organiczne]]
[[pt:Composto orgânico]]
[[ro:Compus organic]]
[[ru:Органические вещества]]
[[scn:Cumpostu urgànicu]]
[[simple:Organic compound]]
[[sk:Organická zlúčenina]]
[[sl:Organska spojina]]
[[sr:Organsko jedinjenje]]
[[su:Sanyawa organik]]
[[sv:Kolföreningar]]
[[sw:Kampaundi ogania]]
[[ta:கரிமச் சேர்வை]]
[[th:สารประกอบอินทรีย์]]
[[tr:Organik bileşik]]
[[uk:Органічні сполуки]]
[[ur:نامیاتی مرکبات]]
[[vi:Hợp chất hữu cơ]]
[[zh:有机化合物]]

Verzija na datum 12 mart 2013 u 16:35

Organska jedinjenja su jedinjenja koja sadrže ugljenik, a sva druga jedinjenja spadaju u neorganska jedinjenja. Izuzetak predstavljaju ugljen monoksid, ugljen dioksid, ugljena kiselina i njene soli karbonati, cijanidi, metalni karbonili (koji spadaju u koordinacione komplekse) i alotropske modifikacije ugljenika kao što je dijamant i grafit koji se ubrajaju u neorganska jedinjenja. Organska jedinjenja nisu samo jedinjenja koja se nalaze u živom svijetu, nego su mnoga od njih sintetizovana i vještački u laboratoriji a ne nalaze se u živim organizmima.

Organska hemija se bavi proučavanjem organskih jedinjenja. Organska sinteza se bavi načinom njihovog dobijanja.

Istorijat

Vitalistička teorija

Naziv organska jedinjenja je nastao u doba kada se smatralo da se jedinjenja nađena u živoj prirodi (biljnom i životinjskom svijetu) mogu nastati samo u živim organizmima pod uticajem životne sile (vis vitalis) i ta su jedinjenja nazvana organska a takvo shvatanje se nazivalo doktrina vitalizma. Ostala jedinjenja nađena u mineralnom svijetu tj. neživoj prirodi su nazvana neorganska.

Njemački hemičar Fridrih Veler je sasvim slučajno 1828. godine kada je isparavanjem vodenog rastvora amonijum-cijanata dobio supstancu koju je uspješno identifikovao kao ureu. Urea je jedinjenje koje je i tada bilo poznato i izolovano je iz mokraće životinja, a danas je poznata kao značajan krajnji produkt metabolizma sisara. Velerovom sintezom srušen je postulat da je nemoguće dobiti organsko jedinjenje iz neorganskih prekursora.

Ovo otkriće predstavljalo je prekretnicu u razvoju organske hemije koje je dovelo do njene velike ekspanzije. Nakon Velerove sinteze slijedili su i drugi eksperimenti u kojima su dobijene i druge organske supstance.

Moderna klasifikacija

I nakon što je osporena vitalistička teorija, zadržana je podjela na organska i neorganska jedinjenja. Iz godine u godinu broj sintetizovanih ugljenikovih jedinjenja se povećavao, neka od njih nisu bila nađena u prirodi a imala su osobine slične ostalim do tada poznatim organskim jedinjenjima. S obzirom na sve veći broj sintetizovanih ugljenikovih jedinjenja, radi lakšeg proučavanja je podjela hemijskih jedinjenja na organska i neorganska je zadržana ali joj je dat novi smisao : organska jedinjenja su jedinjenja ugljenika, a jedinjenja svih ostalih elemenata su neorganska jedinjenja. Mnoga danas poznata organska jedinjenja nemaju veze nemaju puno veze sa jedinjenjima nađenim u živim organizmima.

Klasifikacija

Organska jedinjenja mogu biti klasifikovana na razne načine. Prema strukturi ugljenikovog niza (skeleta) organska jedinjenja su podijeljena u dvije velike grupe: aciklična jedinjenja (atomi ugljenika grade otvoren niz) i ciklična (atomi ugljenika grade prsten). Ciklična jedinjenja se dijele na karbociklična (prsten je izgrađen samo od C-atoma) i heterociklična (prsten je izgrađen iz C-atoma i jednog ili više heteroatoma, a najčešće azota,kiseonika ili sumpora).

Karbociklična jedinjenja se dalje mogu podijeliti na aliciklična (po hemijskim osobinama slična acikličnim jedinjenjima) i aromatična jedinjenja (jedinjenja koja pokazuju specifične hemijske osobine, različite od acikličnih jedinjenja).

Dalja podjela se vrši prema funkcionalnoj grupi.

Drugi kriterijum za podjelu može biti na jedinjenja koja su nađena u prirodi ili su dobijena vještački. Takođe se mogu podijeliti po veličini molekula na male molekule i polimere.

Prirodna jedinjenja

Prirodna jedinjenja se odnose na ona koja su proizvedena u biljkama ili životinjama. Mnoga od njih se i dalje ekstrakuju iz prirodnih izvora zato što bi bilo preskupo da se proizvode vještački. Primjeri ovih jedinjenja su većina šećera, neki alkaloidi i terpenoidi, određeni hranljivi sastojci kao što je vitamin B12, i u opštem slučaju prirodna jedinjenja sa velikim ili stereoizomerno komplikovanim molekulima koja se nalaze u značajnijim koncentracijama u živim organizmima.

Druga jedinjenja koja su značajna u biohemiji su antigeni, ugljeni hidrati, enzimi, hormoni,lipidi i masne kiseline, neurotransmiteri, nukleinske kiseline, proteini, peptidi i aminokiseline, lektini, vitamini i jestive masti i ulja.

Sintetička jedinjenja

Sintetička jedinjenja se odnose na jedinjenja koja se dobijaju u laboratoriji reakcijom između drugih jedinjenja. Mogu biti jedinjenja koja su već nađena u biljkama ili životinjama ili ona jedinjenja koja se ne nalaze u prirodi.

Većina polimera (u koje spadaju i razne plastike i gume) su organska jedinjenja.

Vidi јoš


Literatura