Popularniji od Isusa – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nova stranica: '''Popularniji od Isusa''' ({{lang-en|More popular than Jesus}}) su riječi kojima se opisuje kontroverza nastala 1966. godine, a koja je povod imala u izjavi [[John Lennon|Joh...
 
Nema sažetka izmjene
Red 1: Red 1:
'''Popularniji od Isusa''' ({{lang-en|More popular than Jesus}}) su riječi kojima se opisuje kontroverza nastala [[1966]]. godine, a koja je povod imala u izjavi [[John Lennon|Johna Lennona]], člana britanske rock-grupe ''[[The Beatles]]'', prema kojoj je ta grupa popularnija od [[Isus Krist|Isusa Krista]]. Izjava je objavljena 4. marta te godine u londonskom listu ''[[Evening Standard]]'' u članku [[Maureen Cleave]], posljednjem u seriji koji je čitateljima nastojao prikazati svakodnevni život članova grupe koja je tada bila na vrhuncu popularnosti. Dok u samoj Britaniji nije izazvala gotovo nikakve reakcije, njeno prenošenje u [[SAD|američkom]] tinejdžerskom časopisu ''Datebook'' u augustu iste godine je izazvalo gnušanje u [[kršćanstvo|kršćanskim]] krugovima, pogotovo u tzv. [[Bible Belt|Biblijskom pojasu]] te zabrane na lokalnim radio-stanicama, bojkote i prijetnje nasiljem od strane [[Ku Klux Klan]]a. Nakon što su se protesti počeli širiti i na druge države, uključujući [[Meksiko]], a pjesme Beatlesa službeno zabranjene u [[Španija|Španiji]] i [[JAR|Južnoj Africi]], menadžer Beatlesa [[Brian Epstein]] je razmišljao o tome da otkaže veliku turneju u SAD zakazanu iste godine. Umjesto toga je 11. augusta 1966. u [[Chicago|Chicagu]] organizirao pres-konferenciju na kojoj je Lennon izjavio da je njegova izjava "izvađena iz konteksta" te se izvinio svim kršćanima kojima je povrijedio osjećaje.
'''Popularniji od Isusa''' ({{lang-en|More popular than Jesus}}) su riječi kojima se opisuje kontroverza nastala [[1966]]. godine, a koja je povod imala u izjavi [[John Lennon|Johna Lennona]], člana britanske rock-grupe ''[[The Beatles]]'', prema kojoj je ta grupa popularnija od [[Isus Krist|Isusa Krista]]. Izjava je objavljena 4. marta te godine u londonskom listu ''[[Evening Standard]]'' u članku [[Maureen Cleave]], posljednjem u seriji koji je čitateljima nastojao prikazati svakodnevni život članova grupe koja je tada bila na vrhuncu popularnosti. Dok u samoj Britaniji nije izazvala gotovo nikakve reakcije, njeno prenošenje u [[SAD|američkom]] tinejdžerskom časopisu ''Datebook'' u augustu iste godine je izazvalo gnušanje u [[kršćanstvo|kršćanskim]] krugovima, pogotovo u tzv. [[Bible Belt|Biblijskom pojasu]] te zabrane na lokalnim radio-stanicama, bojkote i prijetnje nasiljem od strane [[Ku Klux Klan]]a. Nakon što su se protesti počeli širiti i na druge države, uključujući [[Meksiko]], a pjesme ''Beatlesa'' službeno zabranjene u [[Španija|Španiji]] i [[JAR|Južnoj Africi]], menadžer Beatlesa [[Brian Epstein]] je razmišljao o tome da otkaže veliku turneju u SAD zakazanu iste godine. Umjesto toga je 11. augusta 1966. u [[Chicago|Chicagu]] organizirao pres-konferenciju na kojoj je Lennon izjavio da je njegova izjava "izvađena iz konteksta" te se izvinio svim kršćanima kojima je povrijedio osjećaje.

Historičari ''Beatlesa'' često ovaj događaj tumače kao razlog zbog čega su se članovi benda odlučili prestati održavati koncerte, a s vremenom doveli i do njegovog raspada. Godinama kasnije je Lennon ustvrdio da bi bez te kontroverze ''Beatlesi'' još uvijek postojali, odnosno da bi bio prisiljen raditi koncerte umjesto da radi kao samostalni umjetnik.


==Literatura==
==Literatura==

Verzija na datum 27 august 2012 u 09:20

Popularniji od Isusa (engleski: More popular than Jesus) su riječi kojima se opisuje kontroverza nastala 1966. godine, a koja je povod imala u izjavi Johna Lennona, člana britanske rock-grupe The Beatles, prema kojoj je ta grupa popularnija od Isusa Krista. Izjava je objavljena 4. marta te godine u londonskom listu Evening Standard u članku Maureen Cleave, posljednjem u seriji koji je čitateljima nastojao prikazati svakodnevni život članova grupe koja je tada bila na vrhuncu popularnosti. Dok u samoj Britaniji nije izazvala gotovo nikakve reakcije, njeno prenošenje u američkom tinejdžerskom časopisu Datebook u augustu iste godine je izazvalo gnušanje u kršćanskim krugovima, pogotovo u tzv. Biblijskom pojasu te zabrane na lokalnim radio-stanicama, bojkote i prijetnje nasiljem od strane Ku Klux Klana. Nakon što su se protesti počeli širiti i na druge države, uključujući Meksiko, a pjesme Beatlesa službeno zabranjene u Španiji i Južnoj Africi, menadžer Beatlesa Brian Epstein je razmišljao o tome da otkaže veliku turneju u SAD zakazanu iste godine. Umjesto toga je 11. augusta 1966. u Chicagu organizirao pres-konferenciju na kojoj je Lennon izjavio da je njegova izjava "izvađena iz konteksta" te se izvinio svim kršćanima kojima je povrijedio osjećaje.

Historičari Beatlesa često ovaj događaj tumače kao razlog zbog čega su se članovi benda odlučili prestati održavati koncerte, a s vremenom doveli i do njegovog raspada. Godinama kasnije je Lennon ustvrdio da bi bez te kontroverze Beatlesi još uvijek postojali, odnosno da bi bio prisiljen raditi koncerte umjesto da radi kao samostalni umjetnik.

Literatura

Šablon:Link FA