Anglikanska zajednica – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
MerlIwBot (razgovor | doprinos)
m Robot: Removing zh,pl,ang,es,ta,ms,hu,et,br,sq,el,pnb,kw,nl,sv,pt,eo,ru,nrm,sr,tr,mk,fi,uk,az,hr,da,wa,fr,ko,he,yo,it,id,de,ja,vi,simple,scn,en,th,ro,no,la,cy,sl,cs,bg,fa (strongly connected to sh:Crkva Engleske)
Red 23: Red 23:
[[Kategorija:Protestantizam]]
[[Kategorija:Protestantizam]]


[[ang:Angelcirice]]
[[az:Anqlikan kilsəsi]]
[[bg:Англиканска църква]]
[[br:Iliz Bro-Saoz]]
[[cs:Anglikánská církev]]
[[cy:Eglwys Loegr]]
[[da:Den anglikanske kirke]]
[[de:Church of England]]
[[el:Εκκλησία της Αγγλίας]]
[[en:Church of England]]
[[eo:Eklezio de Anglio]]
[[es:Iglesia de Inglaterra]]
[[et:Anglikaani kirik]]
[[fa:کلیسای انگلیس]]
[[fi:Englannin kirkko]]
[[fr:Église d'Angleterre]]
[[he:הכנסייה האנגליקנית]]
[[hr:Engleska crkva]]
[[hu:Church of England]]
[[ia:Ecclesia Anglican]]
[[ia:Ecclesia Anglican]]
[[id:Gereja Inggris]]
[[it:Chiesa anglicana]]
[[ja:イングランド国教会]]
[[ko:영국 성공회]]
[[kw:Eglos Pow Sows]]
[[la:Ecclesia Anglica]]
[[mk:Црква на Англија]]
[[ms:Mazhab Gereja England]]
[[nl:Anglicaanse Kerk]]
[[no:Den engelske kirke]]
[[nrm:Églyise d'Angliétèrre]]
[[pl:Kościół Anglii]]
[[pnb:چرچ آف انگلینڈ]]
[[pt:Igreja Anglicana]]
[[ro:Biserica Anglicană]]
[[ru:Церковь Англии]]
[[scn:Chiesa Anglicana]]
[[simple:Church of England]]
[[sk:Church of England]]
[[sk:Church of England]]
[[sl:Anglikanska cerkev]]
[[sq:Kisha Anglikane]]
[[sr:Црква Енглеске]]
[[sv:Engelska kyrkan]]
[[ta:இங்கிலாந்து திருச்சபை]]
[[th:คริสตจักรแห่งอังกฤษ]]
[[tr:İngiltere Kilisesi]]
[[uk:Англіканська церква]]
[[ur:چرچ آف انگلینڈ]]
[[ur:چرچ آف انگلینڈ]]
[[vi:Giáo hội Anh]]
[[wa:Eglijhe anglicane]]
[[yo:Ìjọ ilẹ̀ Ilẹ̀gẹ̀ẹ́sì]]
[[zh:英國國教會]]

Verzija na datum 1 juni 2012 u 14:24

Anglikanstvo (od francuskog Angles – Engleski) je narod i Crkva koji poštuju religijske tradicije Engleske hrišćanske Crkve (en: Church of England). U svetu ih ima oko 70 miliona, najviše u Engleskoj (26 miliona), Nigeriji (17,5), Ugandi (8), Sudanu (5), Australiji (3,8). Počasno sedište Crkve je u Kanterberiju u Engleskoj. Biskup Kanterberija se smatra za “prvog među jednakima”. Britanska kraljevska kuća je ceremonijalni “vrhovni guverner” i ima ingerencije u administraciji crkve, ali samo u Britaniji.

Dok mnogi članovi ove Crkve sebe smatraju Protestantima, ona sebe smatra katoličkom, t.j. sveopštom, naglašavajuđi svoj kontinuitet sa prošlošću. Crkvena služba je slična Rimo-katoličkoj, ali je kroz istoriju ova Crkva bila blisko povezana sa Protestantskom reformacijom. Za razliku od drugih protestantskih crkava, a slično Rimo-katoličkoj i Pravoslavnoj, Anglikanci smatraju da njihov crkveni autoritet potiče nasleđem od prvih sledbenika Isusa Hrista.

Istorijski, Anglikanska crkva je nastala kada je Henri VIII, u potrazi za muškim naslednikom, odlučio da se razvede od Izabele Aragonske i pri tome prekinuo sve veze sa Rimom. On se proglasio glavom Engleske Crkve 1534, raspustio je sve manastire i konfiskovao njihovu imovinu. Kasniji vladari dinastija Tjudor i Stjuart su pokušavali da uspostave slobodu veroispovesti, tako da verskih sukoba nije bilo mnogo. Puritanci su predstavljali ekstremno krilo protestantizma u Engleskoj, dok su se na drugom kraju spektra nalazili Rimo-katolici. Anglikanstvo je bilo negde između.

U Škotskoj i SAD-u ova Crkva je poznata kao Episkopska ili Episkopalna (od latinskog: Episcopus – biskup, vladika). Postoje tri vrste sveštenika: propovednik, sveštenik i biskup. Celibat se ne zahteva od sveštenika, a žene u principu mogu da obavljaju sve crkvene funkcije, što opet zavisi od stava lokalne Crkve. U 19. veku su se pojavili monasi i monahinje u Anglikanskoj Crkvi. Oni se uglavnom bave humanitarnim radom. Danas ih ima najviše u Melaneziji.

Kao izvor crkvrnog autoriteta Anglikanci priznaju Bibliju, neke crkvene spise, crkvenu tradiciju i zdrav rezon. Među ova 3 izvora, primat se daje Bibliji. Do spasenja se po njima stiže kroz Božiju milost, a ona je dostižna za one koji veruju.

Anglikanska crkva se posljednjih godina našla pod prijetnjom raskola, zbog toga što su u Britaniji i SAD za biskupe postavljeni homoseksualci, čemu se žestoko protive konzervativne anglikanske zajednice u Africi i drugim dijelovima svijeta.

Nije Izabela Aragonska prva zena Henrija VIII, vec je to Katarina Aragonska, a Izabela I Katolicka od Kastilje je bila spanska kraljica i majka Katarine Aragonske.

Vanjske veze