Ponte Rotto
Pons Aemilius (italijanski: Ponte Emilio), danas poznat kao Ponte Rotto, je nastariji rimski kameni most, a čiji se ostaci danas nalaze u Rimu. Izgrađen je u 2. vijeku pne. na mjestu nekadašnjeg drevnog mosta. Nekada je premošćivao Tiber,spajajući Forum Boarium sa Trastevere. Danas je od njega preostao jedino luk koji se nalazi u sredini rijeke, a zbog čega je stekao nadimak Ponte rotto ('Slomljeni most').
Najstariji dijelovi mosta su izgrađeni najvjerojatnije kada je sagrađena Via Aurelia sredinom 3. vijeka pne. [1] Provotno je izgrađen godine 179. pne. s kamenim stubovima i drvenom nadgradnjom, da bi godine 142. pne. dobio šest kamenih lukova. Godine 12. pne. Oktavijan August je potpuno obnovio koristeći taf i beton.
Most je nekoliko puta bio oštećivamn i nadograđivan, da bi konačno bio van upotrebe godine 1598. kada je poplava odnijela njegovu istočnu polovicu. Njegovi ostaci su srušeni 1880-ih, ostavivši jedino jedan luk.
- ↑ Claridge, Amanda (1998). Rome: An Oxford Archaeological Guide. Oxford: Oxford Univ. Press.
- Medijski sadržaji Ponte Rotto na Wikicommonsu.
- The Waters of Rome: Tiber River Bridges and the Development of the Ancient City of Rome Arhivirano 2008-09-16 na Wayback Machine-u