PRETIS
Pretis je naziv jugoslavenskog i bosanskohercegovačkog preduzeća iz oblasti metalne industrije, sa sjedištem u Vogošći, Kanton Sarajevo, Bosna i Hercegovina. Ime fabrike je skraćenica od riječi - "Preduzeće Tito Sarajevo".
Osnovan je daleke 1948. godine kao državna firma. Prvih godina postojanja proizvodnja je najvećim dijelom bazirana za potrebe vojske, pa je PRETIS ubrzo postao najveća fabrika namjenske proizvodnje u tadašnjoj Jugoslaviji i jedna od najmodernijih u Evropi. O veličini čitavog kompleksa Pretisa - fabričkog kruga sa podzemnim objektima, najbolje govori podatak da u njemu ima čak 12 km. puteva.
U proizvodnom programu PRETIS-a bili su:[1]
- Artiljerijska municija
- Minobacačka municija
- Tenk municija
- U kasnijem periodu, raketni projektili za VBR (višecijevni bacač raketa), tipa "ORKAN" 262 mm - najmoćnijeg oružja kojeg je proizvela i posjedovala JNA.
- Avio-bombe
- U civilnom programu se bavio konstrukcijom i izradom različitih metalnih proizvoda. Jedan od tih proizvoda je i danas poznati ekspres lonac za kuhanje popularno nazvan Pretis lonac. U bivšoj Jugoslaviji skore sve porodice su imale ovaj lonac. PRETIS je proizvodio i bicikle.[2]
Godine 1955. njemačka firma NSU Motorenwerke AG se mogla nazvati najvećim proizvođačem dvotočkaša na svijetu.[3] Desetak godina kasnije, proizvodnja motocikala je postala nerentabilna i morala je biti zaustavljena. NSU je pokušao da iskoristi svoj motociklistički potencijal i 1963. godine potpisuje ugovor sa PRETIS-om koji je preuzeo proizvodne pogone od NSU pogona motora iz grada Neckarsulma, kao i licencu za proizvodnju NSU motocikla (NSU Maxi i skutera Prima III i Prima V).[4] Povodom ove prilike, u Sarajevu je u maju 1963. godine održan godišnji sastanak uvoznika NSU. U Sarajevo su, kao instruktori, stigli kvalifikovani radnici iz NSU, a Uprava PRETIS-a poslala je radnike u Neckarsulm na obuku.[5]
Zbog poteškoća s devizama, Beogradski vanjskotrgovinski centar nije mogao ili nije želio otplaćivati ugovor gotovinom, već uslugama. Dogovoren je način koji se pokazao uspješnim: Pretis je djelovao kao dobavljač i proizvodio nekomplicirane pojedinačne dijelove za automobile NSU - kao što su cjevasti elementi za šasiju i stabilizatore - koji su nadoknađeni potraživanjima od Neckarsulma.[6]
Era motocikala se takođe bližila kraju i u Jugoslaviji pa proizvodnja nije bila na očekivanom nivou. Godine 1965. u PRETIS-u počinje montaža automobila NSU Prinz. Ukupno je sklopljeno 15.000 automobila Prinz (Princ) 1000 i Prinz 1200. NSU se nije dugo zadržao u Sarajevu, pošto se ubrzo utopio u Volkswagen, ali je širom otvorio vrata Volkswagenu koji će u BiH praviti automobile sve do raspada Jugoslavije i početka rata.[7]
Odbor NSU-a godinama nije volio govoriti o ovoj bliskoj suradnji. Bojao se da bi se njemački kupci s predrasudama mogli ustručavati kupiti automobil ako saznaju da su komponente proizvedene u zemlji čija nova industrija još nije proizvela prvoklasne performanse kvalitete prema zapadnim standardima.
Godine 1967 PRETIS, sa još tri vojne fabrike ulazi u sastav državne holding kompanije UNIS (Udružena Namjenska Industrija Sarajevo), koja je vremenom postala lider metalo-prerađivačke industrije u Bosni i Hercegovini sa 50.000 zaposlenih. Primjer je proizvodni kapacitet artiljerijske municije sa približno 1.000.000 komada/godini.
UNIS i Volkswagen osnovali su kompaniju Tvornica Automobila Sarajevo (TAS) 1972. godine. Nakon završetka montažne hale izašli su i prvi automobili tipa Volkswagen 1200 J (buba). Za kratko vrijeme umjesto bube počela je proizvodnja automobila Golf1 TAS i Caddy.
Kompanija PRETIS d.d. se nalazi u industrijskoj zoni u Vogošći pored Sarajeva sa ukupnom površinom od 1.035.920 m2, od toga 800.000 m2 zemljišta i oko 65.000 m2 sa oko 100 objekata. Firma je 1998. godine podijeljena na dva dijela. Većinski vlasnik je Vlada Federacije BiH, a 49% drugog dijela firme je tri godine kasnije prodat privatizacijskim fondovima. Danas je PRETIS d.d renomirana kompanija i ima stalni rast proizvodnje i asortimana proizvoda. Zapošljava izuzetno iskusno visokostručno osoblje sposobno da ispuni najviše profesionalne zahtjeve, što garantuje kvalitet proizvoda.
Krajem 2013. godine Vlada Federacije BiH potpisala je memorandum o razumijevanju i strateškom partnerstvu u oblasti proizvodnje, razvoja i prometa naoružanja i vojne opreme sa američkom kompanijom Howell Machine. Time je na period od 10 godina, američka kompanija preuzela upravljanje reduzećima namjenske industrije, među kojima je i Pretis.
- ↑ PRETIS, zvanična stranica
- ↑ „Šta znači ime bh. kompanije "Pretis" i kakva je veza s čuvenim loncem?”. Nezavisne novine. Pristupljeno 8. 1. 2024.
- ↑ „NSU-Pretis Sarajevo”. Arhivirano iz originala na datum 2023-12-11. Pristupljeno 2024-01-27.
- ↑ NSU-Pretis Sarajevo
- ↑ Der Spiegel, 1963 - NSU motocikli iz iz Titove tvornice - Pristupljeno 27.1.2024
- ↑ Motorradmarke Pretis - NSU Jugoslawien / BiH.
- ↑ SFRJ četvorotočkaši: Šta su pravili i vozili Jugosloveni? - N1 BIH - Pristupljeno 26.1.2024