Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije | |
---|---|
![]() | |
IDAHO, proslava u Sankt Peterburgu 2009. | |
datum | 17. maja |
sljedeći put | 17. maja 2015. |
frekvencija | godišnja |
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, godišnji praznik koji se obilježava 17. maja s ciljem koordinacije međunarodnih događanja kojima se podiže svijest o kršenjima LGBT prava i potiče interes za LGBT prava širom svijeta. Na 9. izdanju održanu 2013. komemoracije su bile održane u gotovo 120 zemalja, u svim regijama svijeta.
Osnivači Međunarodnog dana borbe protiv homofobije uspostavili su Odbor za Međunarodni dan borbe protiv homofobije radi koordinacije samoniklih akcija u različitim zemaljama, promocije ovog dana i lobiranja za službeno priznanje 17. maja. Datum Međunarodnog dana borbe protiv homofobije odabran je bio u sjećanje na odluku Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) kojom je 1990. homoseksualnost uklonjena iz Međunarodne klasifikacije bolesti.[1]
Historija[uredi - уреди | uredi izvor]

Dan je začet 2004. Godinu dana duga kampanja kulminirala je prvim Međunarodnim danom borbe protiv homofobije 17. maja 2005. 24 000 pojedinaca zajedno s organizacijama poput Međunarodne asocijacije lezbijki i gejeva (ILGA), Međunarodne komisije za ljudska prava gejeva i lezbijki (IGLHRC), Svjetskog kongresa GLBT Židova i Koalicije afričkih lezbijki potpisalo je poziv radi potpore »Inicijativi za IDAHO«. Aktivnosti određene za taj dan održane su bile u mnogim zemljama, uključujući prva LGBT događanja održana u Kongu, Kini i Bugarskoj.
Godine 2009. nazivu kampanje bila je pridodana transfobija, a aktivnosti su te godine bile prvenstveno fokusirane na transfobiju, nasilje i diskriminaciju prema transrodnim ljudima. U suradnji s LGBT organizacijama nova je peticija bila pokrenuta 2009. i podržalo ju je više od 300 NVO-a iz 75 zemalja, ali i tri nobelovca (Elfriede Jelinek, Françoise Barré-Sinoussi i Luc Montagnier). U predvečerje 17. maja 2009. Francuska je postala prva zemlja u svijetu koja je transrodne probleme službeno skinula sa svoje liste mentalnih bolesti.[3][4]
Francuz Louis-Georges Tin bio je osnivač ovog dana, a kao sekretar Komiteta za IDAHO djelovao je do svoje ostavke u septembru 2013. Na tom mjestu naslijedila ga je međunarodno priznata venecuelanska aktivistkinja za transrodna prava, advokatkinja i profesorica prava Tamara Adrian.
Louis-Georges Tin i dva druga člana Komiteta za IDAHO počeli su štrajk glađu u junu 2012. radi apela francuskom predsjedniku Hollandeu da uvede UN-ovu rezoluciju o dekriminalizaciji homoseksualnosti.[5]
U Francuskoj je istospolni brak legaliziran od 18. maja 2013., nakon što je odluka o tome objavljena 17. maja.[6]
Ciljevi i aktivnosti[uredi - уреди | uredi izvor]
Glavna svrha mobilizacijâ u povodu 17. maja jest podići svijest o nasilju, diskriminaciji i represiji prema LGBT zajednicama širom svijeta, što zauzvrat pruža priliku za poduzimanje akcije i uključivanje u dijalog s medijima, donositeljima politika, javnim mnijenjem i širim civilnim društvom.
Jedan od navedenih ciljeva 17. maja jest stvoriti događaj koji će na globalnoj razini biti vidljiv bez potrebe da se prilagodi nekom specifičnom tipu akcije.[7] Ovaj decentralizirani pristup potreban je zbog raznolikosti socijalnih, religijskih, kulturnih i političkih konteksta u kojima dolazi do kršenja prava.
17. maja u svijetu[uredi - уреди | uredi izvor]
Ovaj dan posebice je snažan u Evropi i Latinskoj Americi, gdje se komemorira javnim događanjima u gotovo svim zemljama.[8] 17. maja obilježava se također u mnogim zemljama u svim regijama svijeta, a 2013. bio je obilježen u 32 zemlje od 76 zemalja u svijetu[9] u kojima su istospolne zajednice kriminalizirane.[8]
Uobičajene akcije uključuju ulične marševe velikih razmjera, parade i festivale. Na primjer, na Kubi je Mariela Castro protekle tri godine predvodila veliku uličnu paradu u čast 17. maja. Godine 2013. u Čileu je 50 000 ljudi zauzelo ulice radi obilježavanja 17. maja, a u Santiagu je bio održan VIII. marš jednakosti.[10]
Umjetnička i kulturna događanja također su uobičajena. Na primjer, bangladeški aktivisti organizirali su muzički festival »Love Music Hate Homophobia« 2013.[11] Albanski LGBT aktivisti organizirali su 2012. i 2013. godišnji Bike (P) Ride za 17. maja na ulicama glavnog grada Tirane.[12] Godine 2013. Komitet za IDAHO pozvao je na međunarodne akcije za Global Rainbow Flashmob[13] radi obilježavanja 17. maja. Aktivisti u 100 gradova u 50 zemalja sudjelovali su u raznim javnim događanjima koja su obuhvaćala puštanje balona u boji, plesne flešmobove, muzička događanja te performanse i uličnu umjetnost.[14]
Službeno priznanje[uredi - уреди | uredi izvor]
Godine 2013. kanadska organizacija Fondation Émergence utemeljila je slično događanje, Nacionalni dan protiv homofobije, a održava se 1. juna. Godine 2006. datum je bio prebačen na 17. maja radi usklađenja s međunarodnim pokretom.[15]
Godine 2006. na World Outgamesu bila je izrađena i prihvaćena Montrealska deklaracija. U njoj se zahtijevalo da Ujedinjene nacije i sve države priznaju 17. maja kao Međunarodni dan protiv homofobije.
Godine 2010. Lula, tadašnji predsjednik Brazila, potpisao je zakon koji određuje 17. maja kao Nacionalni dan protiv homofobije u njegovoj zemlji.[16][17]
Međunarodni dan protiv homofobije i transfobije također službeno priznaju Parlament EU-a, Španjolska, Belgija, UK, Meksiko, Kostarika, Hrvatska, Nizozemska, Francuska i Luksemburg. Mnoge lokalne uprave također priznaju ovaj dan, npr. provincija Quebec i grad Buenos Aires.[18]
Godine 2012. engleski grad Liverpool zajedno s organizacijom Homotopijom izradio je pionirski program događanja nazvan IDAHO 50. Događanje je poduprlo 50 vodećih organizacija sa sjedištem u Liverpoolu.[19][20][21]LinkPDF
U Meksiku je predsjedničkim dekretom od 21. marta 2014. određeno da se 17. maja obilježava kao Nacionalni dan protiv homofobije.[22] Vidi LGBT prava u Meksiku.
U nekoliko drugih zemalja (npr. Argentina, Bolivija, Australija i Hrvatska) nacionalne koalicije civilnog društva pozvale su svoje vlasti da službeno priznaju 17. maja.
Impakt[uredi - уреди | uredi izvor]
Do 2012. nekoliko je zemalja prihvatilo na federalnoj razini zakonodavstvo koje uključuje punopravno zakonsko priznanje LGBT parova što se tiče sklapanja braka, usvojenja, nasljeđivanja i osiguravajućih prava, unatoč nastojanjima pokreta 17. maja. Neke zemlje i dalje kriminaliziraju homoseksualnost ili transrodni identitet te progone LGBT osobe, ponekad nasilno. LGBT osobe u tim zemljama mogu biti ranjive na državno nasilje ili zločine iz mržnje, a LGBT organizacije ili pokreti mogu biti ranjivi na maltretiranja pod pokroviteljstvom države.
Izvješće ILGA-a objavljeno za Međunarodni dan protiv homofobije i transfobije 2009. potvrdilo je da 76 zemalja još smatra istospolne odnose nezakonitima. U sedam od tih zemalja homoseksualni su čini kažnjivi smrću. U gotovo svim zemljama transfobni zakoni ograničavaju slobodu djelovanja na način koji se ne konformira s ulogama i očekivanjima kulturno determiniranima spolom osobe određenom pri rođenju.
Vidi još[uredi - уреди | uredi izvor]
- bifobija
- heteroseksizam
- homofobija
- LGBT društveni pokreti
- LGBT prava po zemljama ili teritorijima
- Montrealska deklaracija
- Nacionalni dan borbe protiv homofobije (Kanada)
- Nacionalni dan izlaska
- transfobija
Reference[uredi - уреди | uredi izvor]
- ↑ "May 17th is the Intl Day Against Homophobia". Ilga.org. http://ilga.org/ilga/en/article/546. Pristupljeno 3. decembra 2013.
- ↑ "International Day Against Homophobia and Transphobia". United States Embassy of London. http://london.usembassy.gov/humrts072.html. Pristupljeno 11. januara 2015.
- ↑ [1]
- ↑ Mobilisation mondiale contre la pénalisation de l'homosexualité. Pristupljeno 11. maja 2015.
- ↑ IDAHO founder begins hunger strike for UN resolution on decriminalising homosexuality pristupljeno 29. juna 2012.
- ↑ Hollande Signs French Gay Marriage Law
- ↑ "MAY 17 2013 IN AUSTRALIA – EVENTS LISTINGS". IDAHO Committee. http://dayagainsthomophobia.org/may-17/. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ 8,0 8,1 "Annual Report 2013". Annual Report 2013. IDAHO Committee. http://dayagainsthomophobia.org/reports/. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ "2010 Report on State Sponsored Homophobia Throughout the World". ILGA. http://ilga.org/ilga/en/article/mqsH5ek1ED. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ "More than 50,000 attend Chilean LGBT rights march". Washington Blade. http://www.washingtonblade.com/2013/05/13/more-than-50000-attend-chile-lgbt-rights-march/. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ "Bangladesh IDAHO Report 2013". IDAHO Committee. http://dayagainsthomophobia.org/bangladesh-idaho-report-2013/. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ "An Unofficial View of Tirana". Continent Blog. http://continentcontinent.cc/blog/2013/05/the-unofficial-view-of-tirana-63/. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ "Homepage". Global Rainbow Flashmob - Official Site. http://www.rainbowflash.org. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ "2013 Annual Report". IDAHO Committee. http://www.dayagainsthomophobia.org. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ "Anti-Homophobia Day Marked In Windsor". The Windsor Star (The Windsor Star). 17. maja 2010. http://www.windsorstar.com/life/Anti+homophobia+marked+Windsor/3036535/story.html. Pristupljeno 1. juna 2010.
- ↑ "It is Official! May 17th is the National Day Against Homophobia in Brazil". http://www.irnweb.org/en/blog/post/view/it-is-official-may-17th-is-the-national-day-against-homophobia-in-brazil.
- ↑ "Brazil’s President Lula decrees National Day Against Homophobia". http://www.dayagainsthomophobia.org/spip.php?article280.
- ↑ "Official recognition". IDAHO Committee. http://dayagainsthomophobia.org/official-recognition/. Pristupljeno 9. oktobra 2013.
- ↑ Alan Weston (15. maja 2012.). "Liverpool supports IDAHO - the international day of action against homophobia". Liverpool Echo. http://www.liverpoolecho.co.uk/liverpool-news/in-the-mix/2012/05/15/liverpool-supports-idaho-the-international-day-of-action-against-homophobia-100252-30969262. Pristupljeno 31. maja 2012.
- ↑ "17th May 2012 – The Inaugural Launch of Idaho 50". Liverpool Learning Disability. 2012. http://www.lldpartnership.co.uk/whats-going-on/past-events/past-events-2012/past-events-may-2012/17th-may-2012-the-inaugural-launch-of-idaho-50. Pristupljeno 31. maja 2012.
- ↑ Alan Weston (15. maja 2012.). "Flying the flag for gay rights; Liverpool is the first city in the world to mark day of action, as Alan Weston discovers". Liverpool Echo. http://www.thefreelibrary.com/Flying+the+flag+for+gay+rights%3B+Liverpool+is+the+first+city+in+the...-a0289694297. Pristupljeno 31. maja 2012.
- ↑ "Decreto por el que se declara 17 de mayo, Día Nacional de la Lucha contra la Homofobia". Presidencia de México. http://www.presidencia.gob.mx/decreto-por-el-que-se-declara-17-de-mayo-dia-nacional-de-la-lucha-contra-la-homofobia/. Pristupljeno 14. maja 2014.
Eksterni linkovi[uredi - уреди | uredi izvor]
- Zvanični veb-sajt ((en))
- International Day Against Homophobia Hong Kong (IDAHO HK) – regionalni site hongkonške kampanje
- RainbowFlash (ru) (en) (de) – rusko-njemačka kampanja
- Project IDAHO launched by the social network Gays.com and the Committee for the International Day Against Homophobia and Transphobia (IDAHO)
- International Lesbian and Gay Association (ILGA)