Crkva svetog Ante Padovanskog u Busovači

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Crkva sv. Antuna Padovanskog u Busovači je rimokatolička crkva u Vrhbosanskoj nadbiskupiji, Bosna i Hercegovina. Proglašena je za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.[1] Nacionalni spomenik se sastoji od crkve i pokretnog naslijeđa koga čine:

  • Slika Preobraženje Kristovo (Freynberg, 1886. godine),
  • Skulptura Srce Isusovo (kraj XIX ili početak XX vijeka, umjetnička radionica Ferdinanda Stuflessera, Tirol),
  • Postaja križnog puta sa 14 slika (Josip Biffel, 1980. godine).

Historija[uredi | uredi kod]

Crkva građena je od 1881. do 1885, od sredstava prikupljenim prilozima mjesnog stanovništva i uz pomoć austrougarskog cara i Zemaljske vlade Bosne i Hercegovine. O tome svjedoči kamena ploča na fasadi crkve, iznad portala glavnih ulaznih vrata.

Početkom šezdesetih godina 20. vijeka, dograđen je prizemni objekat, koji je u funkcionalnom smislu povezan sa crkvom, a u kojem su smještene učionica za vjeronauku i sakristija. Nekadašnja župna kuća, koja je bila izgrađena 1896. godine, proširena je 1968. godine, a temeljito renovirana 1972-73. Srušena je i na njenom mjestu je 2006. godine podignuta nova župna kuća. Uz crkvu je i kuća čije prizemlje je korišteno za časove vjeronauke, a u ostalim prostorijama tog objekta su smještene sestre franjevke.

Opis[uredi | uredi kod]

Župna crkva sv. Ante Padovanskog u Busovači svojim stilskim odrednicama pripada istoricizmu sa primijenjenim elementima neogotike. Dimenzije crkve iznose 38x14,27 m. Crkva je jednobrodna, a u dispozicionom smislu ima: narteks sa horskom galerijom, naos i svetište šestougaone osnove.

Prilikom unutrašnjeg uređenja crkve, 1886. godine u prostor apside postavljena je slika Preobraženje Kristovo, ulje na platnu, rad slikara Freynberga 1881. Njene dimenzije iznose 500x300 cm. Sliku je crkvi poklonilo Društvo bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije iz Beča.

Skulptura Srce Isusovo izrađena je od drveta visine 190 cm. Isus je predstavljen u stojećem stavu. U centralni dio retabule, kao u nišu, postavljena je i skulptura svetog Ante Padovanskog.

Josip Biffel 1980. godine izradio je 14 slika postaja križnog puta kao mjesta na kojima se Krist zaustavljao idući na Golgotu. Rađene su tehnikom ulja na platnu. Dimenzije svake postaje iznose 114x83,5 cm.

Po nacrtima Vlatka Blažanovića 1999. godine urađena su tri vitraža. Na njima su prikazane scene Krštenje Kristovo, Pieta i sv. Anto Padovanski sa hljebom.

Reference[uredi | uredi kod]

  1. „Crkva sv.Antuna Padovanskog”. Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika. Pristupljeno 9. 2. 2016. 

Vanjski linkovi[uredi | uredi kod]