Broš

Broš je vrsta nakita osmišljena da bude pričvršćena za odjeću, često i predmet čime se odjeća zakapča. Uglavnom je izrađen od metala, najčešće srebra ili zlata, ponekad i od bronze i drugih materijala. Broševi su često ukrašeni emajlom ili draguljima i mogu imati čisto dekorativnu svrhu ili mogu imati praktičnu funkciju kao npr. pričvršćivanje plašta.
Najstariji poznati broševi datiraju iz bronzanog doba. Pošto se moda izrade i ukrašavanja broševa prilično brzo mijenjala, broševi danas služe kao važni kronološki indikatori. Mnoge vrste evropskih broševa pronađenih tokom arheoloških iskapanja danas se definiraju latinskim terminom fibula.
Fibula[uredi | uredi kod]
Fibula je ukrasna kopča koju su koristili Rimljani, Grci, antički Germani, te Kelti i migracijska plemena u Evropi u rano bronzano doba. Fibule su vrlo korisni predmeti u arheološkom datiranju: pažljivo klasificiranje lokalnih varijanti, datiranje i distribucija fibula može biti od velike koristi u određivanju starosti arheološkog nalazišta, više i od numizmatičkih nalaza i keramičkih predmeta. Fibule su oblikovane kao vrlo velike sigurnosne igle i služile su za pričvršćivanje odjeće.Postojale su mnoge vrste i imale su i vrlo važnu ulogu u identifikaciji vlasnika, njegove nacionalnosti (prije nego su i nerimski narodi prihvatili rimsku modu) i društvenog statusa. Bogato ukrašene fibule bile su važan element kasnoantičke odjeće, a one jednostavne bile su dio rimske vojne opreme.
Ista vrsta fibule se često nalazi s obje strane rimskog limesa i među "rimskom" i među "barbarskom" populacijom. Kulturalno međudjelovanje predmeta korištenih od elite kako bi označili svoj status mođe biti prilično kompleksno. U djelu Early Medieval Art[1] Lawrence Nees, na primjer primjećuje da fibule na diptihu od bjelokosti koje prikazuju Stilihona i njegovu pratnju:

Vrsta fibule koju nosi Stilihon i njegov sin, kao i Turcius Secundus, pojavljuje se i na umjetničkim predmetima od metala obično definiranim barbarskima, pošto su germanske ličnosti uzurpirale simbole imperijalnog autoriteta. Vjerojatno je ova vrsta nastala unutar keltskih grupa i preuzeta je kao egzotični modni element od strane rimskih aristokrata, te je "naturaliziran" kao važan rimski emblem i kasnije izvezen drugdje.
Antičke fibule su cijenjeni predmeti među kolekcionarima pošto su u mnogim slučajevima dobro očuvane i relativno su jednostavne za dobaviti i čak izvan svog kulturalnog konteksta, one su cijenjene zbog različitosti oblika i ukrasa.
Keltski broševi[uredi | uredi kod]

Odvojena tradicija poluprstenastih broševa i srodnih pseudopoluprstenastih broševa razvila se u ranosrednovjekovnoj Irskoj i Škotskoj, dala je mnoge od najljepših i najsloženije ukrašenih broševa ikad pronađenih, jedan od najljepših primjera je broš iz Tare.
Broševi s kosom i broševi s portretom[uredi | uredi kod]
Od 18. vijeka do viktorijanskog doba bilo je u modi umetati kosu i portrete u sam broš.[2] Ovaj je običaj započeo kao izraz žalovanja, a kasnije se proširio kao uspomena na žive voljene osobe.[2] Ljudska kosa bila je utkana u pletenicu učvršćena unutar broša pomoću kopča.[2] Dvostrani broševi su često imali portret voljene osobe na jednoj strani i sadržavali uvojak kose na drugoj strani. Uvojak je mogao biti ukrašen poludragim kamenjem kako bi sličio buketu cvijeća.[2]
Galerija slika[uredi | uredi kod]
-
Portet Lucrezije de' Medici s brošem 1560-ih.
-
Portret Mehmeda II (1528.-1588.).
-
Portret Karl Leopolda, vojvode od Mecklenburg-Schwerina s brošem (1678.-1747.).
-
Portret Katarine od Burbona s brošem s kosom.
-
Portret of Elizabete Kristine od Brunswick-Wolfenbüttel-Beverna s brošem 1740ih.
-
Louis od Francuske (1729.–1765.) kao novorođenče s brošem
-
Anna Maria Dashwood oko 1805.
-
Portret infante Marie Francisce od Portugala s brošem, 19. vijek.
-
Portret Dorothee Maetzel-Johannsen (1886.-1930.) s brošem
Bilješke[uredi | uredi kod]
Izvori[uredi | uredi kod]
- Hellenic Ministry of Culture: Katie Demakopoulou, "Bronze Age Jewellry in Greece" Arhivirano 2006-07-27 na Wayback Machine-u
Vanjske veze[uredi | uredi kod]
„Brooch” Encyclopædia Britannica Eleventh Edition (11th izd.) 1911
„Brooch”. Encyclopedia Americana. 1920.
- Metropolitan jewelry, a collection catalog from The Metropolitan Museum of Art Libraries (fully available online as PDF), which contains material on brooches