Aqua Alsietina
Aqua Alsietina (ponekad zvan i Aqua Augusta) je naziv za jedan od dva tzv. zapadna akvadukta kojim se u Antika|antici vodom snabdijevao Rim, odnosno njegova područja na desnoj (zapadnoj) obali rijeke Tiber. Sagrađen je oko 2. pne. u doba cara Augusta.
Izvor mu je bio Lacus Alsietinus (malo jezero u južnoj Etruriji, današnji Lago di Martignano) te u manjoj mjeri lacus Sabatinus (Lago di Bracciano). Imao je dužinu od 32,8 km i 358 lukova.
Ubrzo se uspostavilo da voda iz tih jezera nije za piće, pa ju je August počeo koristiti za punjenje naumahija, posebnih bazena u Trastevereu gdje su se održavale lažne pomorske bitke. Osim toga je služio i za navodnjavanje vrtova.
Prvi tragovi akvedukta su iskopani 1720. godine. Fontana Acqua Paola u Rimu, koju je sagradio papa Pavao V navodi kako je "Pavao V obnovio drevni akvedukt Aqua Alsietina", iako je zapravo obnovljen akvedukt po imenu Aqua Traiana, koji je išao kraj Aqua Alsietine.
- Samuel Ball Platner: A Topographical Dictionary of Ancient Rome, London: Oxford University Press, 1929
- Rabun Taylor (July 1997). „Torrent or Trickle? The Aqua Alsietina, the Naumachia Augusti, and the Transtiberim”. American Journal of Archaeology 101 (3): 465–492. DOI:10.2307/507107.