Prijeđi na sadržaj

Treća normalna forma

Izvor: Wikipedija

Treća normalna forma (3NF) jeste dizajn za šemu relacijske baze podataka koji primenjuje načela normalizacije da bi smanjio dupliranje podataka, izbegao anomalije, osigurao referencijalni integritet i pojednostavio upravljanje podacima. Definirao ga je 1971. Edgar F. Codd, engleski informatičar koji je izumeo relacijski model za upravljanje bazama podataka.

Smatra se da relacija baze podataka (npr. tabela) zadovoljava standarde treće normalne forme ako su svi atributi (npr. kolone) funkcionalno zavisni samo od ključa, osim slučaja funkcionalne zavisnosti čija desna strana predstavlja primarni atribut (atribut koji je striktno uključen u neki ključ). Codd je ovo definirao kao relaciju u drugoj normalnoj formi gde svi neprimarni atributi zavise samo od ključeva kandidata i nemaju tranzitivnu zavisnost od drugog ključa.[1]

Hipotetički primer nezadovoljavanja treće normalne forme bila bi bolnička baza podataka koja sadrži tabelu pacijenata s kolonom za telefonski broj njihovog lekara. (Broj telefona zavisi od lekara, a ne od pacijenta, te bi bilo bolje da se čuva u tabeli lekara.) Negativan ishod takvog dizajna jeste taj da će telefonski broj lekara biti dupliran u bazi podataka ako lekar ima više pacijenata, čime se povećava i mogućnost greške pri unosu, kao i trošak i rizik ažuriranja telefonskog broja ako se on promeni (u poređenju s modelom podataka usklađenim s trećom normalnom formom, koji broj lekara čuva samo jednom u tabeli lekara).

Codd je kasnije shvatio da treća normalna forma nije eliminirala sve neželjene anomalije podataka. Godine 1974. razvio je snažniju verziju, poznatu pod nazivom Boyce–Coddova normalna forma.

Reference

[uredi | uredi kod]
  1. Codd, E. F. "Further Normalization of the Data Base Relational Model", p. 34.

Dodatna literatura

[uredi | uredi kod]