Povelja o pravima (Sjedinjene Američke Države)
Izgled

Povelja prava (engl. Bill of Rights), popularni naziv za prvih deset amandmana na Ustav Sjedinjenih Američkih Država, koji garantuju ljudska prava i slobode ljudima u SAD i ograničavaju moć savezne države. Predstavio ih je James Madison neposredno nakon donošenja ustava, 1789. godine na Prvom kongresu Sjedinjenih Država, a ratifikovani su 1791. godine.
- Prvi amandman navodi da Kongres neće uspostaviti državnu religiju ili sputavati ljude u slobodi veroispovesti, te garantuje slobodu govora i štampe. Takođe, prvi amandman garantuje slobodu na okupljanje i peticioniranje građana.
- Drugi amandman garantuje pravo članicama saveza na vojsku, kao i pravo građana na naoružavanje.
- Treći amandman zabranjuje vojsci da koristi kuće građana u ratu ili miru.
- Četvrti amandman zabranjuje proizvoljni (nerazumni) pretres ljudi, već garantuje da se pred pretres mora obezbediti sudski nalog na osnovu opravdane sumnje.
- Peti amandman nalaže da niko neće biti zadržan za „kapitalna“ krivična dela bez podizanja optužnice pred Velikom porotom, osim pripadnicima vojske u vanrednom ili ratnom stanju. Takođe nalaže da se jednoj osobi neće suditi za isto delo više puta, da osoba ne mora da svediči sama protiv sebe i garantuje sudski proces pre izvršenja kazne. Peti amandman i zabranjuje državnu konfiskaciju privatne imovine bez pravedne nadoknade.
- Šesti amandman garantuje pravo na pravično suđenje i prava optužene osobe.
- Sedmi amandman obavezuje na suđenje pred porotom za građanske sporove više vrednosti.
- Osmi amandman zabranjuje previsoku novčanu garanciju za slobodu optuženog, kao i „surovo i neuobičajeno kažnjavanje“.
- Deveti amandman garantuje zaštitu prava koje nisu izričito navedeno u Deklaraciji prava.
- Deseti amandman garantuje da su prava koja ne leže na državi, ili koja nisu izričito zabranjena, rezervisana za članice saveza ili narod.