Biogradsko jezero – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Aibot (razgovor | doprinos)
m r2.6.4) (robot Dodaje: mk:Биоградско Езеро
Red 48: Red 48:
[[hr:Biogradsko jezero]]
[[hr:Biogradsko jezero]]
[[lt:Biogrado ežeras]]
[[lt:Biogrado ežeras]]
[[mk:Биоградско Езеро]]
[[nn:Biogradsjøen]]
[[nn:Biogradsjøen]]
[[ru:Биоградское озеро]]
[[ru:Биоградское озеро]]

Verzija na datum 28 juli 2011 u 19:53

Biogradsko jezero
Biogradsko jezero
Lokacija
DržaveŠablon:CG
Hidrografija
Vrstaglacijalno
Dužina0,87 km
Širina0,41 km
Dubina12 m

Biogradsko jezero je najveće planinsko jezero u Crnoj Gori. Nalazi se na planini Bjelasici, 16 km severoistočno od Kolašina. Udaljeno je 4 km od magistralnog puta Kolašin—Mojkovac. Sa šumovitom okolinom čini najlepši deo nacionalnog parka Biogradska Gora.

U vreme najvećeg vodostaja dugo je 875 m, široko 410 m, duboko 12 m, a površina mu je 270.000 m² U doba suše nivo se spušta i do 6 m.

Biogradsko jezero je ledničkog porekla i pripada grupi akumulacionih jezera. Iz cirkova sa najviših delova Bjelasice spuštao se lednik kroz dolinu Biogradske reke, a morenski materijal je nošen do 1.000 metara nadmorske visine. Ovim materijalom je pregrađen valov, te je nstalo jezero. Jerezo puni vodom Bilogorska reka (duga 8 km) i potok Bendovac, a otoka jezera je Jezerštica, desna pritoka Tare. Usecanje otoke i pojava ponora na dnu jezera ugrožavaju njegov opstanak. Za vreme hladnih zima voda se ledi (30—60 dana). Pored jezera su podignuti turistički objekti i mrestilište, a kraj je poznat po pogodnim uslovima za odmor i rekreaciju.

Galerija

Literatura

  • S. Stanković, Planinska jezera Crne Gore, Posebno izdanje Društva za nauku i umetnost Crne Gore knjiga V, Odeljenje prirodnih nauka knjiga 5 1975.
  • Tekst dr. Branka Radojičića univ. prof. Nastavničkog fakulteta u Nikšiću za Enciklopediju Jugoslavije JLZ Zagreb 1980

Spoljašnje veze