Euzebije Nikomedijski – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Red 1: Red 1:
'''Euzebije od Nikomedije''' (? - 341) bio je [[kršćanstvo|kršćanski]] episkop Berita (današnji Bejrut), potom episkop [[Nikomedija|Nikomedije]] i, konačno, [[Spisak carigradskih patrijarha|arhiepiskop Konstantinopola]], najpoznatiji po tome što je krstio rimskog cara [[Konstantin Veliki|Konstantina]].
'''Euzebije od Nikomedije''' (? - 341) bio je [[kršćanstvo|kršćanski]] episkop Berita (današnji Bejrut), potom episkop [[Nikomedija|Nikomedije]] i, konačno, [[Spisak carigradskih patrijarha|arhiepiskop Konstantinopola]], najpoznatiji po tome što je krstio rimskog cara [[Konstantin Veliki|Konstantina]].

Bio je u dalekom srodstvu sa carom Konstantinom, a učitelj mu je bio [[Lukijan Antiohijski]]; dio historičara pretpostavlja da se zahvaljujući tome sprijateljio sa [[Arije]]m, odnosno prihvatio stavove koji će kasnije biti poznati kao [[arijanstvo]]. Episkopom Nikomedije je postao u vrijeme dok je istočnim dijelom Carstva vladao car [[Licinije]]; postao je blizak caru i zbog toga je neko vrijeme bio u nemilosti Konstantina nakon što je Konstantin preuzeo vlast u cijelom Carstvu. Njegovi arijanski stavovi su poraženi na [[Prvi nikejski sabor|Prvom nikejskom saboru]] 325. Međutim, vještim političkim intrigama je uspio steći naklonost Konstantina te isposlovati progonstvo trojiće vodećih protivnika arijanstva - [[Eustatije Antiohijski|Eustatija Antiohijskog]] 330., [[Atanazije Aleksandrijski|Atanazija Aleksandrijskog]] 335. i [[Marcel iz Ankire|Marcela iz Ankire]] 336. Na kraju je uspio ishoditi i progonstvo carigradskog arhiepiskopa [[Pavle I Carigradski|Pavla I]]. Pod uticajem Euzebija su tada Konstantin i [[Konstantinova dinastija|njegovi potomci]] stekli naklonost prema arijanstvu koju će carska vlast napustiti tek dolaskom [[Teodozije I|Teodozija I]]. Euzebije je također redovnika po imenu [[Ulfila]] poslao da širi kršćanstvo među [[Goti]]ma, a zbog čega će Goti sljedećih vijekova biti zagriženi arijanci. Nakon smrti je Pavle I ponovno preuzeo mjesto carigradskog arhiepiskopa.

Ne smije ga se miješati sa daleko poznatijim suvremenikom, crkvenim historičarom [[Euzebije iz Cezareje|Euzebijem iz Cezareje]].


==Eksterni linkovi==
==Eksterni linkovi==

Verzija na datum 18 februar 2011 u 13:20

Euzebije od Nikomedije (? - 341) bio je kršćanski episkop Berita (današnji Bejrut), potom episkop Nikomedije i, konačno, arhiepiskop Konstantinopola, najpoznatiji po tome što je krstio rimskog cara Konstantina.

Bio je u dalekom srodstvu sa carom Konstantinom, a učitelj mu je bio Lukijan Antiohijski; dio historičara pretpostavlja da se zahvaljujući tome sprijateljio sa Arijem, odnosno prihvatio stavove koji će kasnije biti poznati kao arijanstvo. Episkopom Nikomedije je postao u vrijeme dok je istočnim dijelom Carstva vladao car Licinije; postao je blizak caru i zbog toga je neko vrijeme bio u nemilosti Konstantina nakon što je Konstantin preuzeo vlast u cijelom Carstvu. Njegovi arijanski stavovi su poraženi na Prvom nikejskom saboru 325. Međutim, vještim političkim intrigama je uspio steći naklonost Konstantina te isposlovati progonstvo trojiće vodećih protivnika arijanstva - Eustatija Antiohijskog 330., Atanazija Aleksandrijskog 335. i Marcela iz Ankire 336. Na kraju je uspio ishoditi i progonstvo carigradskog arhiepiskopa Pavla I. Pod uticajem Euzebija su tada Konstantin i njegovi potomci stekli naklonost prema arijanstvu koju će carska vlast napustiti tek dolaskom Teodozija I. Euzebije je također redovnika po imenu Ulfila poslao da širi kršćanstvo među Gotima, a zbog čega će Goti sljedećih vijekova biti zagriženi arijanci. Nakon smrti je Pavle I ponovno preuzeo mjesto carigradskog arhiepiskopa.

Ne smije ga se miješati sa daleko poznatijim suvremenikom, crkvenim historičarom Euzebijem iz Cezareje.

Eksterni linkovi

Korespondencija (tekst na engleskom)

Prethodi:
Pavle I
Arhiepiskop Konstantinopola
339–341
Slijedi:
Pavle I