Leksikologija – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Bot: popravljanje preusmjeravanja
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
 
Red 1: Red 1:
'''Leksikologija''' je grana [[jezikoslovlje|lingvistike]] koja proučava [[leksem]]e.
'''Leksikologija''' je grana [[jezikoslovlje|lingvistike]] koja proučava [[leksem]]e.


Osim leksikologije, lekseme proučavaju i druge grane lingvistike ([[gramatika]], [[dijalektologija]], [[semantika]], [[stilistika (lingvistika)|stilistika]], [[historijska lingvistika]]...) sa svojih stajališta, a leksikologija se koristi nekim pronalascima kako bi uspjela objasniti neki leksički problem. Za lekseme i [[leksik]] zanimaju se i brojne druge nejezične nauke ([[filozofija jezika]], [[etnolingvistika]], [[psiholingvistika]], [[sociologija jezika]]). Leksikologija se kao nauka oblikovala u [[20. vijek|20. vijeku]].
Osim leksikologije, lekseme proučavaju i druge grane lingvistike ([[gramatika]], [[dijalektologija]], [[semantika]], [[stilistika (lingvistika)|stilistika]], [[historijska lingvistika]]...) sa svojih stajališta, a leksikologija se koristi nekim pronalascima kako bi uspjela objasniti neki leksički problem. Za lekseme i [[leksik]] zanimaju se i brojne druge nejezične nauke ([[filozofija jezika]], [[etnolingvistika]], [[psiholingvistika]], [[sociologija jezika]]). Leksikologija se kao nauka oblikovala u [[20. vijek]]u.


== Podjela leksikologije ==
== Podjela leksikologije ==

Aktualna verzija na datum 24 juni 2014 u 02:18

Leksikologija je grana lingvistike koja proučava lekseme.

Osim leksikologije, lekseme proučavaju i druge grane lingvistike (gramatika, dijalektologija, semantika, stilistika, historijska lingvistika...) sa svojih stajališta, a leksikologija se koristi nekim pronalascima kako bi uspjela objasniti neki leksički problem. Za lekseme i leksik zanimaju se i brojne druge nejezične nauke (filozofija jezika, etnolingvistika, psiholingvistika, sociologija jezika). Leksikologija se kao nauka oblikovala u 20. vijeku.

Podjela leksikologije[uredi | uredi kod]