Wikipedija:Pijaca – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 493: Red 493:
== Što se tiče nedavnih nemilih događaja... ==
== Što se tiče nedavnih nemilih događaja... ==


Pozdrav. Ovo je samo moje skromno mišljenje, jer, ne volim se naročito petljati u osjetljive stvari. Ali nije li OC Ripper nedavno nekolicini administratora ovog našeg projekta poslao e-mail da budemo na izuzetnom oprezu što se tiče afere na hr.wiki, da biramo riječi i da budemo pažljivi prema novim suradnicima. Mislim da ne bismo trebali raspravljati na pijaci sh.wiki o poslovima i politici drugog projekta, nego da, kao što Vitek reče, budemo marljivi i nastojimo stalno i uvijek iznova poboljšavati našu Wikipediju umjesto da komentiramo stanje drugog projekta. Mi se ne bavimo njihovim problemima. Nemojmo da se sh.wiki spominje u negativnom svjetlu na bilo kom mjestu pa tako i na hr.wiki. Nemojmo si rušiti reputaciju.--[[User:Vatrena ptica|<font color="red">Vatrena</font>]] [[User talk:Vatrena ptica|<font color="gold">ptica</font>]] 15:34, 29 rujan-септембар 2013 (CEST)
Pozdrav. Ovo je samo moje skromno mišljenje, jer, ne volim se naročito petljati u osjetljive stvari. Ali nije li OC Ripper nedavno nekolicini administratora ovog našeg projekta poslao e-mail da budemo na izuzetnom oprezu što se tiče afere na hr.wiki, da biramo riječi i da budemo pažljivi prema novim suradnicima. Mislim da ne bismo trebali raspravljati na pijaci sh.wiki o poslovima i politici drugog projekta, nego da, kao što Vitek reče, budemo marljivi i nastojimo stalno i uvijek iznova poboljšavati našu Wikipediju umjesto da komentiramo stanje drugog projekta. Mi se ne bavimo njihovim problemima. Nemojmo da se sh.wiki spominje u negativnom svjetlu na bilo kom mjestu pa tako i na hr.wiki. Nemojmo si rušiti reputaciju, sudjelujmo u izgradnji boljeg i pravednijeg svijeta i interneta, u duhu istinskog bratstva i jedinstva.--[[User:Vatrena ptica|<font color="red">Vatrena</font>]] [[User talk:Vatrena ptica|<font color="gold">ptica</font>]] 15:34, 29 rujan-септембар 2013 (CEST)

Verzija na datum 29 septembar 2013 u 15:36

Dodaj komentar!

Dobrodošli na Pijacu! / Добродошли на Пијацу!
Dobrodošli na Pijacu Wikipedije na srpskohrvatskom jeziku. Ovdje se može razgovarati o bilo čemu što se tiče Wikipedije i gdje bismo se trebali dogovoriti kako da ova Wikipedia uznapreduje.

Добродошли на Пијацу Википедије на српскохрватском језику. Овде се може разговарати о било чему што се тиче Википедије и где бисмо се требали договорити како да ова Википедија узнапредује.

Šablon:InterwikiPijaca

Jedna prilično važna novina na sh.wiki (od 29. VII)

Ako netko nije primijetio, od jučer je na en.wiki uvedeno vizualno (WYSWYG) uređivanje članaka i stranica za registrirane korisnike, umjesto dosadašnjeg ukucavanja tekstova i wikiformata. Detalji na en:Wikipedia:VisualEditor. Stara opcija je dalje dostupna (pod nazivom "uredi izvor" ili "edit source").

Od 29. VII će ista opcija biti dostupna na svim drugim Wikipedijama, uključujući sh.wiki. --OC Ripper (razgovor) 23:05, 2 srpanj-јул 2013 (CEST)

Jako lijepo, jako lijepo... ovo će, svakako, olakšati uređivanje onima koji imaju iskustva s radom, a onim novima će omogućiti lakše uhodavanje :) --Biljezim se sa štovanjem,Poe 23:09, 2 srpanj-јул 2013 (CEST)

Ovdje je kratki tekst s opisom. --OC Ripper (razgovor) 23:23, 2 srpanj-јул 2013 (CEST)

Al' će tu biti brljanja i vandalizma... --21:21, 5 srpanj-јул 2013 (CEST)

Ništa posebno. Samo je malo teže raditi pod njim. -- Kolega2357 Razgovor 22:46, 5 srpanj-јул 2013 (CEST)

Na en.wiki vidim beta editor, kad će ovdje?--DobarSkroz (razgovor) 08:32, 31 avgust-коловоз 2013 (CEST)
Dostupan je aktiviranjem u korisničkim postavkama. --OC Ripper (razgovor) 11:10, 31 avgust-коловоз 2013 (CEST)

Universal Language Selector will be enabled on 2013-07-09

Autopatroller, Rollbacker, Patroller i Filemover

Ove grupe su od danas aktivirane. Zahtev za aktivaciju se može videti ovde . -- Kolega2357 Razgovor 18:01, 8 srpanj-јул 2013 (CEST)

Zahvaljujem se svima koji su glasi i zalagali se za nove grupe. -- Kolega2357 Razgovor 18:06, 8 srpanj-јул 2013 (CEST)

Ništa, lijepo da su aktivirane. --Duma (razgovor) 18:09, 8 srpanj-јул 2013 (CEST)

Dodijelila sam kolegi prava čisto za testiranje, no nažalost ne može se sad to maknuti... neki bug? (prava nisu bila označena zvjezdicom) :/--Vatrena ptica 18:29, 8 srpanj-јул 2013 (CEST)
Ne možeš ukloniti autopatrolersku grupu. Sve ostale bi trebalo da možeš.--W i k iR 19:44, 8 srpanj-јул 2013 (CEST)
Pa u redu za to. Označena zvjezdicom, pa znam. Probat ću sad ostale.--Vatrena ptica 20:09, 8 srpanj-јул 2013 (CEST)

Ostava vs sh.wiki

Jednom prilikom sam upitao jednog aktivnog korisnika sh.wiki zbog čega fajlove postavlja na sh.wiki a ne na ostavu. Odgovor je bio otprilike: zato što na ostavi mogu da ih obrišu zbog spornog licencnog statusa a ovde ne (ili je manja verovatnoća).

Zabrinut sam zbog ovoga jer mislim da nije dobro na sh.wiki postavljati fajlove čiji kopirajt status može biti ili je bio sporan na ostavi jer mogu da diskredituju i ugroze ozbiljan rad svih korisnika ovde. Čini mi se da postoji praksa da se fajlovi sa pojedinih wikipedija premeštaju na ostavu. Nemam iskustvo sa ovom problematikom ali mislim da možda zaslužuje veću pažnju.--Antidiskriminator (razgovor) 13:26, 13 srpanj-јул 2013 (CEST)

Mislim da bi bilo dobro imenovati tog suradnika (makar to bio i ja, a možda i jesam jer se sjećam da sam o ovoj temi progovarao), jer ovdje se ne radi niti o kakvom prekršaju niti o kakvom zlom čin pa da se imena moraju tajiti. Ne vidim zašto? No svakako, što se samog problema tiče... praksa Commonsa jest, u nedavnom vremenu, bila prilično stroga i dešavalo se da su se, zbog trivijalnosti, brisale slike koje su evidentno JD (poput nekih portreta iz 18., 17., 16., ... stoljeća) tako da je to svakako jedno od objašnjenja. S druge strane, slažem se s ovim da one slike koje, u principu, su ovdje označene kao javno dobro, a na Commonsu pod time ne bi prošle ni pod razno, ili trebaju odavde biti pobrisane ili trebaju biti ponovno označene. Ja sam svoj projekt sređivanja slika počeo i završio odavno, od tog trenutka ih promatram (nekad revnije, nekad manje revno) i nastojim da se takve stvari ne događaju.
Osnovna poanta je, dakle, vidjeti o kojem se korisniku radi, o kojim spornim slikama je riječ i to u doglednom roku riješiti. Svi korisnici koji su bili zamoljeni da srede slike su to, u globalu, učinili, izuzev dvojice - Rippera, koji je jedan dio tih slika i sredio, jedan dio čak i pobrisao, ali s obzirom na sve obveze koje ima i s obzirom na to koliko radi za ovu Wiki, teško mu je zamjeriti, ne?; te Mladogfilozofa, koji je jedno vrijeme bio entuzijastičan oko sređivanja istih, da bi, nakon tek nekoliko sređenih slika, to zamrlo.
Ja mogu sada zadati novi rok i kazati da će sve slike koje u tom roku ne budu sređene biti pobrisane, etc., ali volio bih da mi je to tek krajnja solucija i volio bih da se još netko ovdje doista odazove i iznese svoje prijedloge, viđenja i mišljenja.
Ja se, da zaključim, apsolutno slažem da one slike koje ne bi prošle na Commonsu pod JD ne bi ni ovdje smjele provaljivati pod JD, nipošto, ali isto tako bih volio istaknuti da je Commons, u principu, projekt koji sadrži one slike koje su JD u cijelome svijetu, dakle ne samo u pojedinim državama, što, ponekad, kada su u pitanju autorska prava nacionalnih zemalja, ima znakovite posljedice po te fajlove na Commonsu (primjer toga su brdo slika koje su na en.wiki javno dobro jer su u SAD-u izdane prije, ako se ne varam, 1923., ali u svijetu nisu i stoga one uredno stoje na en.wiki, ali ne mogu na Commons). Svakako, trebalo bi vidjeti tko i o kojim slikama se radi i vidjeti kakav je njihov status s obzurom na pravne činjenice i praksu Commonsa u radu s takvim fajlovima --Biljezim se sa štovanjem,Poe 14:16, 13 srpanj-јул 2013 (CEST)
Ne bih bespotrebno personalizovao diskusiju u kojoj osnovna poenta nije u konkretnom korisniku već u:
  • praksi (izgleda raširenoj) postavljanja fajlova na sh.wiki čiji kopirajt status može biti ili je bio sporan na ostavi
  • adekvatnosti kontrole licencnog statusa fajlova koji se postavljaju na sh.wiki
Naravno da se ne može nikome zameriti to što ne vrši kontrolu kopirajt statusa. Međutim, ukoliko korisnici na ovom projektu ne vrše adekvatnu kontrolu kopirajt statusa fajlova koji se postavljaju ovde možda bi bilo bolje ukinuti ovu mogućnost. Ukoliko grešim iskreno se izvinjavam. Unapred ističem da nemam mnogo iskustva sa kopirajt statusima. --Antidiskriminator (razgovor) 14:39, 13 srpanj-јул 2013 (CEST)
Kasno sam ovo vidio, ali ajde ...
Situacija nije tako jednostavna iz za početak dva razloga:
  • 1) Postoje izuzeci od pravila postavljanja slika na ostavu. Na primer ova slika (i slične) ne mogu na ostavu, ali se mogu koristiti na wikipediji.
  • 2) Slike iz Drugog svetskog rata (i ranije razdoblje) s područja Jugoslavije se mogu slobodno koristiti po copyright zakonima bivših jugoslovenskih republika, ali one će na ostavi biti pobrisane kada se pojavi neki tamošnji "genijalac" (kao što su brisali slike Muzeja Revolucije). Po meni jedino praktično rješenje je postaviti ih na sh wiki (govorim o starim slika s područja Juge,a ne iz drugih krajeva).--Rjecina2 (razgovor) 21:01, 27 srpanj-јул 2013 (CEST)
Ovde nije reč o izuzecima za koje je dozvoljen upload na lokalne wikipedia a ne na commons. Jasno sam objasnio da sam zabrinut za adekvatnost kontrole kopirajt statusa fajlova koji se postavljaju na sh.wiki jer sam informisan da se fajlovi za koje je na ostavi ustanovljeno (ili se na osnovu iskustva veruje da bi bilo ustanovljeno) da nisu javno vlasništvo nigde (ni u USA ni u SFRJ i njenim naslednicama niti bilo gde na svetu) postavljaju ovde kao slobodni uprkos tome i baš zbog toga. Ukoliko je zaista tako onda nije u redu da se mišljenje kolega sa ostave ignoriše. Posebno smatram neumesnim da ih korisnik sa administratorskim ovlašćenjima otvoreno nipodaštava (name-calling ("genijalac") je direktna nepristojnost).
Pošto 16 dana niko nije izrazio slaganje sa mojim stavovima pretpostavljam da sam verovatno pogrešio jer nemam mnogo iskustva sa kopirajt statusima te se još jednom iskreno izvinjavam. Ovo je moj poslednji komentar na ovu temu. --Antidiskriminator (razgovor) 19:51, 29 srpanj-јул 2013 (CEST)
Čekaj malo. Mnoge slike su obrisane sa Commonsa zahvaljujući korisniku Vanjagenije koji tamo se zaklanja iza toga što admini nerazumeju naš jezik pa se zato brišu masovne slike. -- Kolega2357 Razgovor 20:22, 29 srpanj-јул 2013 (CEST)
Govoreći općenito o statusu slika na sh wiki Antidiskriminator je gotovo sigurno u pravu ....--Rjecina2 (razgovor) 21:02, 30 srpanj-јул 2013 (CEST)
Slažem se sa tobom Rječina da je Antidiskriminator u pravu. Ne znam koliko si aktivan na Commonsu ali mi tamo imamo genijalce kojima Commons služi kao zabava. -- Kolega2357 Razgovor 21:07, 30 srpanj-јул 2013 (CEST)

Razgovor sa korisnikom:Guglani

I understand a little about your language , but I have contributed an original image in my native language page on you wiki, hope you accept this.m--Guglani (razgovor) 14:14, 14 srpanj-јул 2013 (CEST)

Gadget

Da li nekom ovde rade gadgeti meni ni jedan ne radi? -- Kolega2357 Razgovor 14:35, 14 srpanj-јул 2013 (CEST)

Ako nekome ne rade Gadget kao što je hotcat neka ovo kopira u svoju vector.js pod stranicu. -- Kolega2357 Razgovor 15:17, 14 srpanj-јул 2013 (CEST)

Uređivanje podataka

Poštovani,

Molim vas da mi objasnite kako da spremim promene,...naime u jednom tekstu sam dodala još podataka i kliknula na sačuvaj. Međutim, to vidim samo ja na svom kompjuteru i niko više! Nije mi jasno kako?

U Vašim doprinosima ne vidim da ste pisali po nekom članku :/ moguće je da se nije spremilo zbog tehničkih problema (rijetko), ali ovdje ste upravo objavili pitanje ^^--Vatrena ptica 18:37, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Flood flag

Pozdrav svima kao što veće Wikipedije imaju flood flag bilo bi zgodno da to ima i naša Wikipedija iz razloga kada su u pitanju masovna brisanja i veće izmene da nebi dolazilo zagušenje baze podataka i skorašnjih izmena. Sleće Wikipedije koje to imaju su srpska, kineska, italijanska i poljska. -- Kolega2357 Razgovor 22:26, 22 srpanj-јул 2013 (CEST)

Za

  1. Okrugao zeleni znak s plusom Za-- Kolega2357 Razgovor 22:26, 22 srpanj-јул 2013 (CEST)
  2. Okrugao zeleni znak s plusom Za--Duma (razgovor) 22:38, 22 srpanj-јул 2013 (CEST)
  3. Okrugao zeleni znak s plusom Za---Seiya (razgovor) 09:05, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)
  4. Okrugao zeleni znak s plusom Za--Vatrena ptica 18:30, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)
  5. Okrugao zeleni znak s plusom Za--Alekol (razgovor) 11:37, 24 srpanj-јул 2013 (CEST)

Protiv

  1. Okrugao crveni znak s minusom Protiv - Na 20-ak aktivnih korisnika, mislim da je ova opcija skroz nepotrebna, a već smo vidjeli (kolegin bot) kakvu svu štetu (da uporabim eufrmizam) može ovakvo nešto izazvati. Da, svakako olakšava, ali trenutno je to ovdje nepotrebno jer nismo niti toliko veliki niti toliko ovisni o automatizmu. --Biljezim se sa štovanjem,Poe 18:06, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Komentari

Pa ovdje u biti nemamo puno situacija u kojima to može poslužiti (koliko sam ja shvatila?), možda samo periodično kada se desi recimo kao sada sa Dcirovicem, ali hajde eto ako će pomoći... --Duma (razgovor) 22:38, 22 srpanj-јул 2013 (CEST)

Može se koristi u slučajevima kada je velika količina spama ili drugog u pitanju da se obriše pomoću ove opcije ali prethodno administrator mora sebi dodeliti ovu grupu pre nego što počne to da radi. Druga prednost flood flaga je što korisnik ne može zagušiti skorašnje izmene i bazu podataka, izmene korisnika se mogu videti tako što na strani za skorašnje izmene klikne na opciju Show bots. -- Kolega2357 Razgovor 22:44, 22 srpanj-јул 2013 (CEST)

Pa ok, ionako ti ovdje najviše patroliraš koliko vidim. --Duma (razgovor) 22:50, 22 srpanj-јул 2013 (CEST)

Da ja najviše patroliram to je tačno. To se može i proveriti ovde. Korisnicima sa ovim pravom neće se morati patrolirati nove stranice. -- Kolega2357 Razgovor 22:52, 22 srpanj-јул 2013 (CEST)

Meni još uvijek nije jasno što je ovo? --Biljezim se sa štovanjem,Poe 17:54, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Flood flag je opcija najviše za administratore kada su u pitanju masovna brisanje pomoću opcije Nuke. Drugo flood flag mogu koristiti i drugi korisnici koji nameravaju vršiti višestruke izmene. Ovo će moći dodeljivati administratori i biroktra a izuzetak će biti to što će korisnici koji nisu administratori sami sebi moći da uklone samo flood flag. Flood flag se tretira kao automatski proces to jest izmene korisnika se ne vide u skorašnjim izmenama jer su botovske sve dok korisnik ima flood flag. -- Kolega2357 Razgovor 18:01, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

$wgAddGroups['bureaucrat'][] = 'flood';
$wgAddGroups['sysop'][] = 'flood';
$wgRemoveGroups['bureaucrat'][] = 'flood';
$wgRemoveGroups['sysop'][] = 'flood';
$wgGroupsRemoveFromSelf['flood'][] = 'flood'; // can remove own bureaucrat flag

Ovako bi izgledalo dodaljivanje flood flaga za našu Wikipediju. -- Kolega2357 Razgovor 18:06, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Budući da je Edgar Allan Poe brzoplet, tehnički dovoljno ne poznaje Wikipeidju i nije pročitao ovo do kraja flood flag ne služi da bi se osovni nalog sa time koristio preko programskom jezika. -- Kolega2357 Razgovor 18:13, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Vidi sad kako je Edgar Allan Poe brzoplet - ovo je deć drugi put da iskaljuješ svoje frustracije na meni; sukladno tome dobivaš posljednje upozorenje pred blok :D Mislim da je moje tehničko poznavanje Wikipedije dovoljno da te mogu blokirati nastaviš li se liječiti ovdje na kolegama --Biljezim se sa štovanjem,Poe 18:23, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Nije tehničko poznavanje Wikipedije samo blokiranje drugih korisnika. Ovo osim toga nije bila moja ideja nego ideja OC Rippera koji meni napisao na korisničkoj o tome. Svako dobro ti želim! -- Kolega2357 Razgovor 18:36, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

U srpskoj verziji to se zove Korisnici-botovi. --18:59, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Da tako se tamo zove. Velike su tazlike između bota i korisnika bota. Korisnik bot ima ograničenja a bot ima druge ovlasti to se može videti ovako

Ovo su prava standardna prava bota bez menjanja

# Be treated as an automated process (bot)
# Edit pages protected as "Allow only autoconfirmed users" (editsemiprotected)
# Have one's own edits automatically marked as patrolled (autopatrol)
# Not be affected by IP-based rate limits (autoconfirmed)
# Not be affected by rate limits (noratelimit)
# Not create redirects from source pages when moving pages (suppressredirect)
# Not have minor edits to discussion pages trigger the new messages prompt (nominornewtalk)
# Perform CAPTCHA-triggering actions without having to go through the CAPTCHA (skipcaptcha)
# Use higher limits in API queries (apihighlimits)
# Use of the write API (writeapi)

Ovo su prav korisnika bota

# Be treated as an automated process (bot)

Ovako je kod nas za bota. -- Kolega2357 Razgovor 19:55, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Zahvaljujem se svima koji su glasali za i protiv da se uvede flood flag. Flood flag je aktiviran je pre nešto manje od 5 minuta. -- Kolega2357 Razgovor 18:11, 21 avgust-коловоз 2013 (CEST)

Pywikipedia is migrating to git

Hello, Sorry for English but It's very important for bot operators so I hope someone translates this. Pywikipedia is migrating to Git so after July 26, SVN checkouts won't be updated If you're using Pywikipedia you have to switch to git, otherwise you will use out-dated framework and your bot might not work properly. There is a manual for doing that and a blog post explaining about this change in non-technical language. If you have question feel free to ask in mw:Manual talk:Pywikipediabot/Gerrit, mailing list, or in the IRC channel. Best Amir (via Global message delivery). 15:45, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Pozdrav, izvinjavam se zbog engleskog, ali jako je bitno za bot operatere pa se nadam da će neko ovo prevesti. Pywikipedia prelazi na Git tako da nakon 26. 7. SVN checkouti neće biti ažurirani. Ako koristite Pywikipedia, morate preći na Git, inače ćete koristiti zastarjeli framework i bot vam možda neće dobro funkcionirati. Postoji priručnik kqako da se to uradi i objava na blogu koja tu promjenu objašnjava na netehničkom nivou. Ako imate pitanja slobodno pitajte ovdje mw:Manual talk:Pywikipediabot/Gerrit, na spisku adresa ili na IRC kanalu. --Duma (razgovor) 16:03, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Sa 84.000 na 87.000 članaka?

Je li to neka greška ili stvarno piše da je odjednom broj članaka porastao na 87.200? Jućer je bilo 84.500 ili tako nekako, kako se objašnjava ovaj skok za skoro 3.000 članaka u jednom danu? --Seiya (razgovor) 21:14, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Ovih dana je korisnik Dcirovic prebacivao mnogo članaka sa sr wiki ovdje, bit će da je to. --Duma (razgovor) 21:20, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Nije prebacio sa sr wiki pravio je svoje članke već je napomenuo to. -- Kolega2357 Razgovor 22:01, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

Tako lepo na sr wiki je za 4 dana napravljeno 26.000 članaka. To bih voleo i ja da znam. -- Kolega2357 Razgovor 22:03, 23 srpanj-јул 2013 (CEST)

VisualEditor and your Wikipedia

(Please translate this message)

Greetings,

The Wikimedia Foundation will soon turn on VisualEditor for all users, all the time on your Wikipedia. Right now your Wikipedia does not have any local documents on VisualEditor, and we hope that your community can change that. To find out about how you can help with translations visit the TranslationCentral for VisualEditor and read the easy instructions on bringing information to your Wikipedia. The User Guide and the FAQ are very important to have in your language.

We want to find out as much as we can from you about VisualEditor and how it helps your Wikipedia, and having local pages is a great way to start. We also encourage you to leave feedback on Mediawiki where the community can offer ideas, opinions, and point out bugs that may still exist in the software that need to be reported to Bugzilla. If you are able to speak for the concerns of others in English on MediaWiki or locally I encourage you to help your community to be represented in this process.

If you can help translate the user interface for VisualEditor to your language, you can help with that as well. Translatewiki has open tasks for translating VisualEditor. A direct link to translate the user interface is here. You can see how we are doing with those translations here. You need an account on Translatewiki to translate. This account is free and easy to create.

If we can help your community in any way with this process, please let me know and I will do my best to assist your Wikipedia with this |exciting development. You can contact me on my meta talk page or by email. You can also contact Patrick Earley for help with translations and documents on Mediawiki. We look forward to working with you to bring the VisualEditor experience to your Wikipedia! Keegan (WMF) (talk) 21:13, 30 srpanj-јул 2013 (CEST)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Kanonska imena imenskih prostora na srpskohrvatskoj Wikipediji

Pozdrav svima! Hteo sam da vam javim da sam u zadnje vreme radio na rešavanju pitanja kanonskih imena na ovoj Wiki i da sam našao rešenje za to i voleo bih da ga sada uvedemo ako se slažete. To znači da će se moći ravnopravno koristiti i korisnik na (ćirilici i latinici) i suradnik pri pretrazi, ali još bitnije (po mom mišljenju), na primer, Kategorija na latinici i Kategorija na ćirilici. Ćirilica će moći da se koristi pri pretrazi za sve imenske prostore osim za Module i Module talk. Takođe vrlo je bitno napromenuti da će moći da se koriste i hrvatski nazivi za neke imenske prostore. To izgleda ovako:

$wgNamespaceAliases['Корисник'] = NS_USER;
$wgNamespaceAliases['Разговор_са_корисником'] = NS_USER_TALK;
$wgNamespaceAliases['Suradnik'] = NS_USER;
$wgNamespaceAliases['Razgovor_sa_suradnikom'] = NS_USER_TALK;
$wgNamespaceAliases['Wikipedija'] = NS_PROJECT;
$wgNamespaceAliases['Razgovor_Wikipedija'] = NS_PROJECT_TALK;
$wgNamespaceAliases['Википедија'] = NS_PROJECT;
$wgNamespaceAliases['Разговор о Википедији'] = NS_PROJECT_TALK;
$wgNamespaceAliases['Slika'] = NS_FILE;
$wgNamespaceAliases['Razgovor o slici'] = NS_FILE_TALK;
$wgNamespaceAliases['Слика'] = NS_FILE;
$wgNamespaceAliases['Разговор_о_слици'] = NS_FILE_TALK;
$wgNamespaceAliases['Датотека'] = NS_FILE;
$wgNamespaceAliases['Разговор_о_датотеци'] = NS_FILE_TALK;
$wgNamespaceAliases['Medijaviki'] = NS_MEDIAWIKI;
$wgNamespaceAliases['Razgovor_o_Medijavikiju'] = NS_MEDIAWIKI_TALK;
$wgNamespaceAliases['Медијавики'] = NS_MEDIAWIKI;
$wgNamespaceAliases['Разговор_о_Медијавикију'] = NS_MEDIAWIKI_TALK;
$wgNamespaceAliases['Шаблон'] = NS_TEMPLATE;
$wgNamespaceAliases['Разговор_о_шаблону'] = NS_TEMPLATE_TALK;
$wgNamespaceAliases['Predložak'] = NS_TEMPLATE;
$wgNamespaceAliases['Razgovor_o_predlošku'] = NS_TEMPLATE_TALK;
$wgNamespaceAliases['Помоћ'] = NS_HELP;
$wgNamespaceAliases['Разговор_о_помоћи'] = NS_HELP_TALK;
$wgNamespaceAliases['Категорија'] = NS_CATEGORY;
$wgNamespaceAliases['Разговор_о_Категорији'] = NS_CATEGORY_TALK;
$wgNamespaceAliases['Портал'] = NS_PORTAL;
$wgNamespaceAliases['Разговор_о_порталу'] = NS_PORTAL_TALK;

Sa poštovanjem. -- Kolega2357 Razgovor 21:59, 30 srpanj-јул 2013 (CEST)

Meni je ideja sasvim na mjestu. Pretpostavljam da će onda i pomoć na Wikipediji biti kako-tako standardizirana, tj. poveznice u kojima piše Wikipedija ili Vikipedija, da će odmah ići na Wikipedia.--Vatrena ptica 17:27, 1 avgust-коловоз 2013 (CEST)

Ja sam imala dojam da ovo već imamo o_O Ako već nemamo, mislim da bi bilo zgodno da se uvede (najviše zbog latinice-ćirilice). --Duma (razgovor) 23:21, 1 avgust-коловоз 2013 (CEST)

Ovo stoji već više od pola mjeseca, hoćemo li uvesti ili ne? o.O --Duma (razgovor) 22:28, 23 avgust-коловоз 2013 (CEST)

Što se mene tiče ovo je korisno da se nebi dešavalo slučajno neke stvari kod arhiviranja kao što je Vitek imao problem. -- Kolega2357 Razgovor 22:31, 23 avgust-коловоз 2013 (CEST)

Meni je načelno ideja OK. --OC Ripper (razgovor) 11:43, 28 rujan-септембар 2013 (CEST)

HTTPS for users with an account

Greetings. Starting on August 21 (tomorrow), all users with an account will be using HTTPS to access Wikimedia sites. HTTPS brings better security and improves your privacy. More information is available at m:HTTPS.

If HTTPS causes problems for you, tell us on bugzilla, on IRC (in the #wikimedia-operations channel) or on meta. If you can't use the other methods, you can also send an e-mail to https@wikimedia.org.

Greg Grossmeier (via the Global message delivery system). 21:39, 20 avgust-коловоз 2013 (CEST) (wrong page? You can fix it.)

Idemo do 100 000 do kraja godine

Poštovani kolege
Pozivam Vas da potegnemo do kraja godine i nakupimo 100 000 članaka...Istina ja nisam baš bio aktivan posljednjih mjesec dana, ali nebrinite nadoknadit ću ja to.
--Vitek (razgovor)

Možemo to da stignemo i za 1 dan ako korisnik Dcirovic unese masovno članke. -- Kolega2357 Razgovor 03:06, 22 avgust-коловоз 2013 (CEST)

Pouke afere na hr wiki

Kako se nešto slično ne bi dogodilo i na sh wiki, moramo naučiti pouke iz nje: ostati objektivni, pomirljivi, uvažavati pitanja i mišljenja novih korisnika koji se doimaju razumnima, pokušati postići kompromis te uzimati en wikipediju kao uzor, pošto je trenutno najjača (makar ne i savršena). Također, možda bi bilo korisno usuglasiti se što bi mi napravili da se tako nešto dogodi nama, i što učiniti u slučaje kampanje protiv wikipedije izvana.--Seiya (razgovor) 19:16, 13 rujan-септембар 2013 (CEST)

Seiya bez brige to se kod nas nece desiti jer kod nas ne postoji tako nesto. -- Kolega2357 Razgovor 19:32, 13 rujan-септембар 2013 (CEST)

Čovjek je čovjeku vuk
U ljudskoj prirodi stoji da smo mi svi diktatori ili ako hoćete drugačije čopor vukova.
Mi svi želimo zapovjedati drugima. Oni uspješni u stvarnom životu to uspiju tako što se nametnu drugima svojim šarmom (kakav god da on bio) dok oni manje uspješni traže osobe koje slično misle i postupaju kao čopor vukova s svojim vođom (onaj s šarmom).
U ljudskoj prirodi je međusobno druženje i pomaganje čime nastaju na wikipediji klanovi koji zajedno glasaju i nastupaju uništajući uz put sve one koji se ne slažu s njima. To je uništilo hr wiki !?
Jedino konkretno rješenje tog problema je da ovde ostane sve onako kako je i bilo.
Svako gleda svoj posao,a uskačemo jedino kada netko piše činjenično netočno podatke.
To je po meni najbolji način čuvanja naše wiki--Rjecina2 (razgovor) 20:35, 13 rujan-септембар 2013 (CEST)

Mi nikada necemo dospeti u medije po losim stvarima i ako dospemo dospecemo pod dobrim stvarima jer ne pisemo kako su neki teroristi domoljubi i ne falsifikujemo clanke. -- Kolega2357 Razgovor 21:19, 13 rujan-септембар 2013 (CEST)

Možda će zanimati neke, slobodno ostavite komentar: m:Requests for comment/Fascism on Croatian Wikipedia. --Ivan Štambuk (razgovor) 21:52, 13 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ja se ne bih zalijetao s tvrdnjama da na sh.wiki nema ama baš nikakvih problema. POV-a prema mojem skromnom mišljenju ima primjetno manje nego na nekim drugim projektima, ali se svejedno može sresti, što u uvezenim člancima s drugih wiki, a što zbog posljedica sistemske pristranosti. A još manje bih se zalijetao s pretpostavkom da sh.wiki može očekivati jedino povoljan tretman od strane medija. --OC Ripper (razgovor) 22:38, 13 rujan-септембар 2013 (CEST)

Razlika između hr wiki i drugih projekata nije toliko u količini pristrasnosi koliko u administratorskom teroru. Grupa konzervativnih desničara je preuzela svu vlast na projektu i sistematski tjera sve lijevo orijentisane i liberalne korisnike. Inače, pored Mete rasprava se vodi i na stranici za razgovor Džimija Vejlsa.--W i k iR 00:21, 14 rujan-септембар 2013 (CEST)

Sve mi to jako dobro znamo, ali poanta je da stranci ne znaju. Ovo je prilika da se nešto promijeni po pitanju uređivačke diktature na hr.wiki, i da se nakon dugo vremena onemogući daljnji teror desničarskih spodoba koji predugo liječe svoje mesijanske komplekse nad svima ostalima. Napišite na Meti vaša i tuđa iskustva u interkaciji s njima, te ako ste prebjeg s hr.wiki - zašto ste tu sad, jer vidim nekolicina je baš u takvoj poziciji. Ako netko treba pomoć s engleskim može mi se javiti porukom ili na e-mail. --Ivan Štambuk (razgovor) 12:17, 14 rujan-септембар 2013 (CEST)
http://www.jutarnji.hr/jimmy-wales--srbi-i-hrvati-ne-smiju-imati-odvojene-wikipedije/1126205/ Maria Sieglinda von Nudeldorf (razgovor)
Ako do ovog stvarno dođe mi ćemo ostati bez našeg mira--Rjecina2 (razgovor) 00:24, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
Ne verujem da će doći do toga, zato treba smisliti drugo rešenje. Ja nemam ništa protiv da sadašnji urednici bs. i sh.wiki budu admini i na srpskoj i obrnuto. To će barem rešiti problem zakjučavanja članaka i blokiranja urednika. --BokicaK (razgovor) 06:02, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

Hrvatskoj Wikipediji od srca želim da se odupre ovim jugokomunjarskim zaverama i da (prema riječima admina) nastave po starom odnosno izađu još jači i bolji. Treba bespogovorno očuvati pozitivni trend od 2009. koji je brojku od 50 aktivnih suradnika pročistio na njih 10-15, ali onih pravih, bogobojaznih, nacionalno i jezično osvještenih, i naravno, etnički čistih. Ako daju dragi Bog i Majka Božja Bistrička, za godinu-dvije suziti je još na maksimalno njih 4-5, onih sa nultom tolerancijom prema liberalima, antifašistima, ljevičarima, neheteroseksualcima, istrijanistima, vegetarijancima, antiglobalistima i inima. Nužno je dodatno purificirati sadržaj, u duhu kulture hrvatskoga jezika i u skladu s predilirskom povjesnicom, tako da iskristalizirani sadržaj bude razumljiv za svih sto tricet i šest istomišljenika, a ona četiri milijuna ili neka nauče čistohrvatski ili neka čitaju engleske i antihrvatske Wiki-projekte. Naposljetku, za jačanje nacionalne osviještenosti, potrebno je drastično više članaka o neotkrivenoj slavnoj povijesti, o hrvatskim osnivačima Kaira, otkrivačima Amerike, precima Windsora i svim ostalim činjenicama koje su udbaši desetljećima ključali po najmračnijim podrumima. Svaka čast majstori, samo naprijed! --Orijentolog (razgovor) 02:27, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

Orijentolože, legendo.--Seiya (razgovor) 10:18, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
Hvala na razumijevanju kolega. Tisućljetna uljudba i pedigre zapadnog, europejskog, austro-ugarskog civilizacijskog miljea sputavaju me da budem kritični, cinični, nerafinirani Balkanac prožet niskim strastima i željama da komšiji crkne krava. Potpuno sam solidaran sa starim projektom i ne dozvoljavam da me šačica crvenih politikanata i moskovskih plaćenika preusmjeri na krivi put, pa ipak sam tamo odigrao četiri pune sezone. Smrtnici to ne kuže; samo ja, ti i eventualno Robi Prosinečki. --Orijentolog (razgovor) 17:09, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
Nacionalizam je, nažalost, metastazirao i na Wikipediju, pa ih sada imamo četiri na našem jeziku (svako pleme po jedno, plus SH-disidenti, to će reći: mi). Meni se ideja o spajanju svih tih 'inačica' u jednu wikipediju za naš jezik sviđa. Šta mislite, raja, da li bi to mogao biti prvi korak u razbijanju ove nacionalističke čoporizacije koja je uhvatila maha tijekom posljednje dvije decenije? You, you may say. I'm a dreamer, but I'm not the only one... (P.S. Orijentolože, super ti je tekst!) --- Francis Christian (razgovor) 19:29, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
Kako sam informirana, za to bi trebalo napisati plugin za MediaWiki u PHP-u. A potom, mnogo ručnog rada da se prekopira što valja, da se spoji što je napola napisano, i prepravi što je naopako. Ja to već odavno radim ručno, ali ide sporo. Maria Sieglinda von Nudeldorf (razgovor) 21:16, 15 septembar 2013 (CEST)[odgovori]
Opet se desava ista stvar kao i na svim Wikipedijama gde su trenutni problemi, lece se posledice a ne uzrok. -- Kolega2357 Razgovor 21:21, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
@Maria Sieglinda von Nudeldorf: Moguce je uvoziti stranice sa drugih Wikipedija ili ostalih WMF projekata ako imas prava Transwiki importera sto je mnogo lakse. To mogu samo Stewardi da dodeljuju. -- Kolega2357 Razgovor 21:24, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ne zazivaj nesreću, Francise! Sh wiki bi samo naizgled "profitirala" aneksijom hr i sr wiki - no u stvari bi svi administratori koji su problematični ostali problematični - i našli se zajedno s nama. I tko će ih onda dovesti u red? Misliš da će jedan OC Ripper biti dovoljan naspram 20 spletkaroša...? Oni će ga "progutati". I za godinu dana ćemo opet imati isti problem. S time nisi dobio ništa, a sh wiki bi izgubila svoju autonomiju.--Seiya (razgovor) 22:46, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

Mislim da će administratorima na hr.wiki biti odvratna i sama pomisao da rade u sklopu nečega čiji naziv ne sadrži pridjev "hrvatski". Pogotovo neće htjeti pisati na srpskohrvatskom jeziku -- u sklopu nečega što krasi epitet "srpskohrvatski" -- jer je on za njih nekakav hibrid. No kao što Kolega2357 reče, problem je dublje i šire naravi: u pozadini čitavog ovog nereda je nacionalistička matrica, mentalni sklop unutar kojega većina ljudi nesvjesno funkcionira. --- Francis Christian (razgovor) 23:12, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

@Francis Christian: Svakako da je problem dublje ali sve sto su problemi dublje teze ih je resavati. Da WMF ima svoju unutrasnju kontrolu drugacije bili stvar ali koliko vidim na sajtu WMF to nigde nema, stvari bi mnogo lakse isle nego sada. -- Kolega2357 Razgovor 23:44, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

Poštovani kolege - mene ta afera sa hr.wiki uopće ne interesira, nek se time drugi bakću i nek istraže sve muljaže koje rade Speedi, Roberta, Kubura, Željko i ostali, i sve njihove puppet acounte i demokratske larme - koje tako odglumataju. Usput bi doista bilo dobro istražiti jesu li oni doista samo volenteri ili to ipak rade za plaću (a ja sam 90 % siguran da je to tako). Ali ono što Vam želim reći mene sad interesira jedino sh wiki koja ide dobrim smjerom i uskoro će kvalitetom a i kvantitetom zasjeniti sve ostale ex yu projekte - dakle kolege samo nastavite u miru raditi, i nedajte se ometati tuđim problemima. Usput Vas molim nemojte prepisiviti njihove artikle - oni su najčešće doista - čista - lopata, i ne vrijede puno. Nek oni prepisuju nas (što bogami i čine sve u 16) i koliko vidim baš se i ne bune previše oko jezika, polako im ponovno ulazi u uho.
E ovu repliku podržavam u potpunosti :) Ima na hr.wiki tko će se time baviti - nama je cilj da prestignemo i hr. i sr., a to ćemo činiti i bez osvrtanja na okolne projekte i probleme na njima :) --Biljezim se sa štovanjem,Poe 12:12, 16 rujan-септембар 2013 (CEST)
Možda hr i sr Wikipedija imaju više članaka po brojnosti, ali većina tih članaka su u očajnom stanju-ne samo faktografskom, već i stilskom i organizacijskom. Mislim da bi prije svega trebali težiti kvaliteti, a ne brojnosti artikala, iako shvaćam da se uspješnot projekta nažalost još uvijek gleda preko često zavaravajućeg ukupnog broja artikala. --GedeonWolf (razgovor) 13:04, 16 rujan-септембар 2013 (CEST)

Orijentolože, koji si ti idol :DDD --Duma (razgovor) 16:19, 16 rujan-септембар 2013 (CEST)

Kolega je ipak malo pretjerao što se tiče toga da ne zovemo teroriste junacima. Čisto govorim da se ne trebamo pretjerano hvaliti (a osim toga nije ni odviše pristojno), a OC Ripper je u pravu glede nepristranosti.--Vatrena ptica 20:37, 17 rujan-септембар 2013 (CEST)
Slažem se. "U pobjedi se ne uzvisi, a u porazu se ne ponizi." --Duma (razgovor) 20:55, 17 rujan-септембар 2013 (CEST)
@Orijentolog, da li si ti napisao ovaj komentar?--Antidiskriminator (razgovor) 12:19, 19 rujan-септембар 2013 (CEST)

Željezničke pruge-predložak

Uradio sam nekoliko mapa željezničkih pruga u Hrvatskoj i regiji pomoću predloška ["Route diagram template"], te bih ih radio prenio na ovaj Wiki. Dugoročni plan mi je mapirati sve pruge u Hrvatskoj i okolici. Međutim, da bi prikaz funkcionirao, potrebno je prenijeti kod predloška s engleske wikipedije ovdje. Imam li dopuštenje to uraditi? --GedeonWolf (razgovor) 00:31, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

Pa, u suštini dozvola ti ni ne treba. Predložio bih zasad da napraviš probnu verziju pod linkom Korisnik:GedeonWolf/Test (tog predloška, dakako) i onda vidiš kako će to izgledati da se ne bi stvarao kaos u glavnom imenskom prostoru. Kasnije je lako to ubaciti :) --Biljezim se sa štovanjem,Poe 00:39, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
Znam da mi dozvola nije potrebna, ali uvijek je lijepo pitati. Problem je u tome da se ne radi o cijelom predlošku, nego o prilično mamutskoj hijerarhiziranoj kompilaciji: Wikipedia:Route_diagram_template/Transwiki_guide. Riječ je o više od 30 osnovnih predložaka, koji se svi (ili većina) moraju prenijeti da bi stvar funkcionirala. --GedeonWolf (razgovor) 00:45, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
Da, kužim o čemu je riječ. Ja bih predložio ovako... ti tekst e engleske wikipedije (odakle već prenosiš) kopiraj na onaj link koji sam ja gore sugerirao. Te sitnije predloške, te osnovne, slobodno stvaraj, ali neka glavni predložak bude na test stranici da ti je lakše uređivati. Znači, bez problema s manjim predlošcima, a ovaj veći neka ide u test dok ne bude skroz sređen :) --Biljezim se sa štovanjem,Poe 01:00, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
Okej, pokušat ću to srediti. --GedeonWolf (razgovor) 01:05, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
Implementirao sam, radi ko podmazano. Potrudit ću se narednih dana što više toga da prevedem. --GedeonWolf (razgovor) 01:51, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

E odlično! Hajde, drago mi je da ide! Ako budeš trebao kakv pomoć (ja sam ovdje prilično dobar sa šablonima), slobodno me kontaktiraj pa ću pomoći ako mogu :) --Biljezim se sa štovanjem,Poe 01:59, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

Promocija sh wiki

Zdravo ljudi, pošto se inače bavim pisanjem, i izlazio sam u javnost sa komentarima o pristrasnosti na srpskoj, a potom i na hrvatskoj wiki, mislio sam da napišem i neki afirmativan tekst o sh wiki.

Javnost ovih dana raspravlja o stanju na Wikipediji, ali svi vide samo negativne strane. Voleo bih pokazati da postoji ekipa koja radi, koja lepo sarađuje na zajedničkom projektu. Eventualno bih sproveo neku mini anketu, tipa "šta ste po profesiji i zašto ste ovde", kako bih predstavio našu zajednicu. Šta mislite o tome? Ako niste za, ne insistiram. --Mladifilozof (razgovor) 22:50, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)

To je dobra ideja, nešto pozitivno, afirmativno. Možda da postaviš neka pitanja pa da ti se jave na mail oni koji hoće sa odgovorima.--Seiya (razgovor) 22:54, 15 rujan-септембар 2013 (CEST)
I'm in. Samo daj neki mail na koji ti možemo pisati ili kako već... --- Francis Christian (razgovor) 23:03, 16 rujan-септембар 2013 (CEST)

E super, napisaću onda nešto ovih dana. Pored opštih informacija (u članku Srpskohrvatska Wikipedija piše da je sh wiki najstarija od svih ostalih naših), malo bih se fokusirao na ljudsku stranu priče. Ko su ljudi koji uređuju sh Wikipediju? Evo par kratkih pitanja ko želi da učestvuje:

  • Kako se zovete (opciono), odakle ste, koliko godina imate i čime se bavite?
  • Kada ste došli na sh wiki? Da li ste odmah počeli ovde?
  • Zašto ste ovde a ne na nekoj drugoj wiki našeg jezika?
  • Šta vas motiviše da uređujete Wikipediju?
  • neki vaši utisci, iskustva u radu, eventualni problemi ili teškoće, napišiti šta hoćete ....

Odgovore mi možete poslati na sledeći način: https://sh.wikipedia.org/wiki/Posebno:E-mail/Mladifilozof Unapred hvala. --Mladifilozof (razgovor) 13:59, 17 rujan-септембар 2013 (CEST)

P.s. Imam i neka uopštena pitanja: Da li je ikad bilo okupljanja sh Wikipedista? Da li sh wiki ima svoju Wikimedija fondaciju, koja stoji iza nje? I tako, ako znate, odgovorite. --Mladifilozof (razgovor) 14:09, 17 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ja takodje podrzavam okupljanje sh Wikipedijanaca ali to je neizvodljivo jer ne zivimo svi u istoj drzavi. -- Kolega2357 Razgovor 12:24, 19 rujan-септембар 2013 (CEST)

Refleks jata (ekavica/jekavica)

Vidio sam na sr.wikipediji da postoji mogućnost prebacivanja teksta iz ćirilice u latinicu i obratno. Ne bi li bilo dobro kada bi se naša sh.wikipedija programirala da prebacuje ekavicu u jekavicu i obratno? Mislim da je to izvedivo. Npr., moglo bi se riješiti ovako:

Ovo je rečenica koja će poslužiti kao {{jat:primer|primjer}} kada želimo r{{jat:e|ije}}či prebacivati iz ekavice u jekavicu i obratno.

Mislim da nam kompjuterska tehnika ovakvo nešto itekako omogućuje. U biti, bilo bi potrebno u tekstu unositi oba oblika (možda samo za dijelove riječi). --Francis Christian (razgovor) 23:25, 16 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ja sam pričao sa poznanikom iz Beograda koji je napravio kod za prebacivanje teksta iz ćirilice u latinicu na sr wiki. Rekao mi je da je to sve javno, pod GNU licencom, i da se slobodno možemo poslužiti njegovim rešenjem. Ukoliko ovde ima neko ko se razume u MediaWiki kod, onda to možemo preuzeti i prilagoditi. Ja se nažalost u to ne razumem. --Mladifilozof (razgovor) 14:17, 17 rujan-септембар 2013 (CEST)
Ja bih to sa Kolegom mogla uraditi pošto se razumijemo u MediaWiki (posebno on) a ja znam ije/je veoma dobro.--Vatrena ptica 20:33, 17 rujan-септембар 2013 (CEST)
  • Što se tiče strojnog prevođenja:
  1. Prvi korak bi bila izradnja baze ije/e parova riječî. Engleski Wiktionary već ima nekoliko desetaka tisuća sh riječî s ijekavskim/ekavskim parovima. Imam već velike skupove sh lemâ iz rječnikâ u digitalnom obliku (npr. Anićev Veliki rječnik hrvatskoga jezika), a za svaku od njih bi se moglo programski dohvatiti odgovarajući ije/e par s ove stranice. Baza ijekavskih/ekavskih parova na taj način bi obuhvaćala i flektirane oblike (dakle po broju i padežu za imenice, rodu broju i padežu za pridjeve, te licu i broju za glagole). Moja slobodna procjena je da bi to bilo cca nekih 100-200k riječi koje bi pokrile 99.9% tipičnih slučajevâ korištenja.
  2. Sljedeći korak bi bio Lua modul koji će se koristiti preko šablona, u kombinaciji sa zapisom jata preko "rogatog e", dakle ě. Npr. pišete na sljedeći način tekst u ekavici (ispričavam se na retardiranosti primjera :D):
    {{ekavica|Děvojka pije lěpo mlěko}}. Lua modul bi mogao tekst prosljeđen kao parametar šablonu {{ekavica}} automatski pretvoriti u "Djevojka pije lijepo mlijeko" koristeći leksičku bazu koja bi bila hard-kodirana kao Lua modul. (Veličina te baze nije problem, vjerujte, na Wiktionaryju koristimo i veće). To bi se dalo trivijalno spojiti s ovim plug-inom za konverziju ćirilice/latinice, na način da se doda još jedan par tabova Ijekavica/Ekavica.

Ovaj prijedlog koristeći šablon {{jat}} je jako simpatičan ;) Moglo bi se postaviti da svaki korisnik unutar svojih postavkî odabere koja mu je preferirana verzija refleksa jata, i da potom šablon na temelju tog odabira generira ijekavicu ili ekavicu. No to bi značilo da treba ručno (ili poluručno, uz pomoć nekog programčića za konverziju kojeg isto ne bi bilo teško napraviti!) praktički na svakoj stranici izmijeniti tekst, u svakoj riječi koja ima refleks jata. --Ivan Štambuk (razgovor) 23:46, 17 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ovako sve se to moze uraditi ovde na Wiki ali mi to ne mozemo jer nemamo pristup MediaWiki folderu na serveru WMF-e. Inace to administratori ne mogu instalirati na Wiki. -- Kolega2357 Razgovor 02:34, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)

Imam ja MediaWiki instaliran lokalno, tako brže razvijam nove module/šablone. Sam MediaWiki softver koji se tiče korisničkog sučelja (ilitiga interfejsa) su obične PHP i JavaScript skriptuljine. Može se sve razviti lokalno (ili na nekom testnom serveru) i da onda tražimo deployment na WMF server od nekog s pristupom, to je obični copy/paste i editiranje par datoteka.. Ovaj prvi pristup koji je predložio Francis Christian se može napraviti samo uz šablone pa je možda najbolje da od toga krenemo za početak. Prvo ijekavica/ekavica, a onda kompletno i transprentno strojno prevođenje između bs/hr/sr standarda. --Ivan Štambuk (razgovor) 02:47, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)
Ljepota čitave stvari je upravo u tome što su ove unutarjezične razlike totalno predvidive i stoga programabilne. Nažalost, ja se u tehničke detalje (bilo programerske, bilo lingvističke) ne razumijem, pa vam neću biti od velike koristi. Nisam siguran ni da sam razumio čitav ovaj gornji tech talk. Uglavnom, stekao sam dojam da to i nije neki zahtjevan programerski/lingvistički podvig. :) Postoji li mogućnost da u ovaj projekt uključimo i osobe koje nemaju izravno veze sa sh.wikipedijom ili Wikipedijom uopće? Nije mi poznato je li ovakvo nešto rađeno ikad prije, bilo za naš bilo za neki drugi jezik... Možda će ovo biti nekakav presedan koji će prevazići okvire ove enciklopedije? Dobro nam je poznato da kompjuteri još uvijek nisu sposobni prevoditi s jednog jezika na drugi. (Google Translate pravi katastrofalne greške.) Ako ovo napravimo, to će biti implicitan dokaz da se radi o jednom jeziku. (Ne tvrdim da je to potrebno dokazivati, ali ja ću imati privatnu satisfakciju da ću za kavom moći ukazati i na taj fakat kao potvrdu da su podjele na 'jezike' besmislene.) :) :) :) --- Francis Christian (razgovor) 21:04, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)
Evo ovako sam ja to zamislio, u nekoliko koraka:
  1. Pravljenje alata koji će olakšati prebacivanje članaka sa nacionalističkih wikipedija. Dakle prvo ukrademo (stručno: skrejpamo) sve što valja što su ovi mukotrpno godinama pisali tako da se lokalna zajednica može fokusirati na dodavanje novog i originalnog sadržaja. To može biti bot ili nešto GUI-oliko, nije bitno. Nije to teško napraviti ali ima dosta detalja o kojima treba voditi računa - razlike u nazivima kategorija i šablona (i njihovih parametara), treba maknuti sve slike koje su uploadane lokalno a ne na commons, sa sr.wiki sve članke treba trim-ati od onih njihovih tagova koji se koriste u konverziji ćirilica/latinica i sl.
  2. Jednom kad je sinkronizacija gotova (što bi trebalo biti nekoliko mjeseci rada, da ne umanjujemo volumen predostojećeg posla), kako nacionalističke wikipedije budu dodavale nove stvari tako ćemo sve te nove članke dodavati kod nas skoro pa u realnom vremenu, da im svima dignemo tlak, pa kad se budu žalili na krađu Jimbu ili na Meti da se možemo smijati ;)
  3. Ijekavica/ekavica je najvažnije za riješiti. Nisam siguran koje jezike MediaWiki podržava kao back-end; idealno bi bilo da to bude Lua modul (koji se može onda proširivati i nadograđivati novom leksičkom bazom i funkcionalnošću), jer ako bude to neki plugin koji se bude vrtio na serveru bit će problematično raditi bilo kakve prepravke. Uz to je usko vezan i problem spremanja - hoće li se u bazu spremati 3 verzije članka (na 3 nacionalna standarda) ili jedna koja bi se onda prilikom učitavanja automatski prevodila na onu koju korisnik preferira. Čini mi se da bi ovo potonje bilo izvedivije.
  4. Dodavanje leksičke baze riječi i izraza na bs/hr/sr koje imaju isto značenje ali različit zapis (dakle ne samo sinonimi od jedne riječi nego i fraze) bi trebalo biti interaktivno kroz neki alat kojim bi korisnici označivali riječi/fraze kao isključivo bs/hr/sr, te dodavali sinonime na ostalim. To bi se moglo riješiti običnim Javascriptom a za pohranu i tagovanje bi se koristio WikiData.
  5. Zadnja faza bi bilo parsiranje rečenica i zamjena različitih sintaksih konstrukata tipa da+infinitiv (možda ima još koja razlika? Ne bih znao.) "Glupa" zamjena riječ-za-riječ (šargrepa-mrkva) bi se napravila na samom početku, samo ako ne postoje kolizije (npr. sto kao broj i kao imenice, dok je u hrv. samo broj).
To bi bilo ukratko, moram još malo proučiti lokalne polise i smjernice. Koliko sam shvatio članke vezane za povijest je zabranjeno prebacivati, pa bi na takve sitnice također trebalo pripaziti. Kad sve bude gotovo onda će biti obesmišljeno samo postojanje bs/hr/sr wikipedija, te ih možemo lockati i poslati u ropotarnicu povijesti gdje i pripadaju :P --Ivan Štambuk (razgovor) 21:43, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)
Ovo je pametno zamišljeno, izvedivo i održivo. Rado ću sudjelovati. Mislim da treba odabrati tehnološko rješenje koje će brže dovesti do cilja, a kasnije se tehnologija može unapređivati. Maria Sieglinda von Nudeldorf (razgovor) 22:13, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)

A šta ćemo sa preslovljavanjem iz latinice u ćirilicu i obratno? --Mladifilozof (razgovor) 17:03, 19 rujan-септембар 2013 (CEST)

Pa kao što si i sam spomenuo, već postoji dodatak za MediaWiki koji to radi, kao na sr.wiki. Ako ga instaliramo i ovdje onda će trebati isto koristiti one njihove oznake -{, }-. Prvo bi ga doduše trebalo popraviti da radi kad klikneš isprve, a ne tek iz trećeg puta... --Ivan Štambuk (razgovor) 18:02, 19 rujan-септембар 2013 (CEST)
i na srpskoj je dugme za latinicu nekada radilo iz prve, ali su ga posle nešto zeznuli. --Mladifilozof (razgovor) 21:47, 23 rujan-септембар 2013 (CEST)

Pozivam sve korisnike dobre volje da glasaju ovde ako su u mogucnosti da glasaju ovde. -- Kolega2357 Razgovor 01:18, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)

Tvoje tamošnje glasovanje je bilo smješno--Rjecina2 (razgovor) 07:39, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)
Ovo je idiotarija. Zašto se nas ovdje opterećuje njihovim problemima? Neka sami rješavaju svoje probleme. Mislim, Kolega, stvarno... ovo je apsolutni i apsurdni nonsens --Biljezim se sa štovanjem,Poe 13:17, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)
OK ako je potrebno slobodno obrisi ovaj deo sa Pijace. Nisam ja ni mislio da mi resavamo njihove probleme. -- Kolega2357 Razgovor 13:22, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)
Neću ja brisati tuđe poruke. Ne, nego si ovim pozivom na glasovanje nama mislio da će maleni, leteći medvjedići riješiti problem? :S --Biljezim se sa štovanjem,Poe 13:29, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)
Mojne da si taki pesimist, pa kolega je jos mlad i zelen i ne samo da treba razumeti njegovu poletnost vec ga unjojzi i podrzavati. Naravno u pravom smeru, ako se za takav zna. --Biblbroks (razgovor) 01:33, 22 rujan-септембар 2013 (CEST)

Reakcije na de.wiki

Njemačka wikipedija vrlo zainteresirano prati eskalaciju na hr.wiki: http://de.wikipedia.org/wiki/Wikipedia_Diskussion:Kurier#aktuelle_Entwicklung Ukratko, kažu da odmah treba zatvoriti kompletnu hr.wiki jer je svakim momentom šteta sve veća za čitavu Wiki-zajednicu. A neki kažu da su odmah išli na Metu i tražili blokadu hr.WP, razvlaštenje svih sysopa, te da internacionalna zajednica sve raspetlja. Stvarno me je sram što se ovo dešava. Maria Sieglinda von Nudeldorf (razgovor) 23:29, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)

Baš sam jutros u jednom neformalnom razgovoru sugerirao upravo tu soluciju, odnosno da se cijela aktualna administratorska i suradnička garnitura (uz nekoliko časnih izuzetaka) valja trajno blokirati s ciljem da takve spodobe više nikada ne uređuju nikakvu enciklopediju. Tek tada se mirno i staloženo može pristupiti obnovi hr.wikipedije. Dobro bi bilo pobrisati sve sporne članke i ponovo ih napisati, ali sve bude to lakše išlo kada se uklone oni koji koče bilo kakve promjene. Time bi se vjerojatno pogubile tisuće i tisuće članaka, ali, a to su me upravo tamo naučili (još davno) - kvaliteta je bitnija od kvantitete. Svakako, zasad bi bilo najbolje da se projekt blokira dok uprava ne donese konačnu odluku. Ukoliko uprava ne reagira, a mislim da bi temeljem svega iznesenog trebala reagirati i to prilično oštro, onda je hr.wiki lost case i tu se nema više što učiniti. Ukoliko uprava reagira na način na koji bi trebala, onda se treba izabrati nova administratorska garnitura i započeti kampanja obnove projekta kojemu sam, a vjerujem i mnoge kolege ovdje, još davno pristupili s nekim značajnim idealima o enciklopedijskom i prosvjetiteljskom duhu! Ja sam na Wikipediju došao da učim i da druge naučim, na hr.wiki se to više ne može! --Biljezim se sa štovanjem,Poe 23:53, 18 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ne samo sto neke tamo treba blokirati nego ih valja globalno zakljucati. Treba hr wiki iz nova napraviti jer je ovako zagadjena revizijom proslosti nekih korisnika i ne isplati se popravljati clanke sto je veliki posao za sve koji bi to radili. Projekat ce se svakako zakljucati jer administratori tamo imaju averziju celog dogadjaja no to treba prepustiti nekom Stewardu da uradi to jer ima opciju Siteadmin koji je ujedno lock database. Vec je reagovao Dzimbo. Za sada je jedino sigurno da na hr wiki svi sadasnji administratori ostati bez svojih prava posle rasprave na Meti. Vec je reagovano prilicno ostro i to svuda. Sadasnja garnitura administratora je na jedan vrlo lukav i podmukao nacin dosla na svoje pozicije te koje imaju. -- Kolega2357 Razgovor 12:38, 19 rujan-септембар 2013 (CEST)

Promocija na društvenim mrežama

Poštovani saradnici, primetio sam da već godinama zapostavljamo jednu veoma bitnu stvar, promociju na društvenim mrežama, što može drastično podići čitanost i mobilisati nove ljude u zajednicu. Za početak, otvorio sam stranicu na Fejsbuku:

https://www.facebook.com/pages/Wikipedija/717723871586872

Pozivam sve vas koji ste aktivni na fejsu da se priključite. Kontam da povremeno puštamo izabrane i kvalitetne članke i novosti sa Wikipedije. Ukoliko neko želi, dodeliću mu administratorska ovlaćenja da zajedno kreiramo sadržaj.

--Mladifilozof (razgovor) 17:46, 19 rujan-септембар 2013 (CEST)

Prijedlog za brisanje članka na en.wiki

Članak o sh.wiki na en.wiki je predložen za brisanje zbog navodno nedovoljnog značaja. Ako netko ima dovoljno vremena i interesa, može se priključiti raspravi po tom pitanju. --OC Ripper (razgovor) 11:27, 21 rujan-септембар 2013 (CEST)

Mon dieu, što ljudima neće sve pasti napamet :D --Biljezim se sa štovanjem,Poe 12:02, 21 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ljudima svakakve gluposti padaju na pamet. Sada ce se na en wiki setiti jos neku rupu na saksiji da izbuse. -- Kolega2357 Razgovor 22:28, 23 rujan-септембар 2013 (CEST)

Update: Članak ostaje, ali svejedno ne bi bilo loše da ga se malo poboljša, najbolje prijevodom ovdašnje verzije. --OC Ripper (razgovor) 08:54, 25 rujan-септембар 2013 (CEST)


Slavni ljudi

Na primjer, ovi, [celebrities from Mrkonjić Grad]. Ima li neki službeni kriterij po kojem se određuje tko spada, a tko ne spada među spomena vrijedne slavne ljude? Na primjer, osoba o kojoj postoji članak na nekoj od wikipedija? Maria Sieglinda von Nudeldorf (razgovor) 12:56, 24 rujan-септембар 2013 (CEST)

Najbliže tome je ovaj prijedlog. Nitko se na njega nije pretjerano bunio, pa mislim da bi se mogao usvojiti kao službeno pravilo. --OC Ripper (razgovor) 10:49, 25 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ime naše Vikipedije

Razmišljao sam već neko vreme o ovome, a prethodno i čitao neku od starih diskusija na ovu temu. Uglavnom, zanima me ima li neki objektivan razlog protiv da se naša vikipedija zove "Vikipedija na našem jeziku"? Osim argumenta da je naziv srpskohrvatski (hrvatskosrpski) odomaćeniji i prepoznatljiviji, a i on sve više gubi na značaju, ja ne mogu da se setim nijednog drugog? Šta ostali misle o ovome? --Biblbroks (razgovor) 01:04, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Iskreno, malo je čudno. Daj samo zamisli kako bi izgledalo da se hr wiki, bs wiki i sr wiki sve tako zovu?--Seiya (razgovor) 08:21, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)
Hr wiki, bs wiki, sr wiki su svaka za sebe vikipedije na hrvatskom, bosanskom/bošnjačkom, srpskom, i koliko je meni poznato urednici na svakoj od njih treba da se pridržavaju pravopisa i/ili jezičkih normi koje važe za hrvatski, bosanski/bošnjački, srpski. Takođe, koliko je meni poznato, pravopisi i/ili jezičke norme koje važe za hrvatski, bosanski/bošnjački, srpski, propisuju da se koriste nazivi "hrvatski jezik, "bosanski jezik", "srpski jezik" i sumnjam da će iko pomisliti da će se to "u skorije vreme" menjati za neki od tih pravopisa i/ili jezičkih normi. Stoga ne razumem strahovanja da se neka od tih vikipedija "u skorije vreme" i preimenuje. Ako su to strahovanja. Inače, mogao bih da raščlanim oba slučaja pod kojima bi se za neku od tih vikipedija to i desilo, ali ne bih želeo da ovde i sada bespotrebno dužim priču. Doduše, ako neko želi ili smatra da je potrebno, ja ću to uraditi. U svakom slučaju, mislim da nije teško pretpostaviti šta bi sve to moglo da znači ako se za neku od tih vikipedija to zaista i desi. --Biblbroks (razgovor) 21:41, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)
Moja apsolutna podrška. Oznaka "naš jezik" je inkluzivna, pitoma, nenapasna. Ovaj prijedlog podsjeća me na rješenje iz BiH kad je kamenovanje automobila s nepoćudnim registracijama riješeno tako da je s registracija uklonjena oznaka grada i uvedena randomizirana kombinacija slova i brojeva. Kod kopiranja članaka s drugih wikipedija često nacionalnu oznaku zamijenim oznakom "domaći", jer kako bolje označiti pisca ili glumca koji je živio i radio u Jugoslaviji, a kasnije u Hr. i Sr., pa još i u BiH, a postojano stvarajući uvijek na jednom te istom jeziku?

Dakle, dajem ovom prijedlogu svoj hrvatski, srpski, hrvatskosrpski, srpskohrvatski, bosanski, bošnjački, crnogorski i BCS glas. Maria Sieglinda von Nudeldorf (razgovor) 09:18, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Morat ću se složiti sa Seiyjom... nisam načelno protiv preimenovanja Wikipedije, ali mi je gore navedena konstrukcija pomalo... čudna. Uz to, nije mi baš najjasnija definicija "našeg jezika" iz gore navedene fraze? --Biljezim se sa štovanjem,Poe 11:15, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Svaki jezik je za nekoga "naš". Mene zanima kako bi ta vikipedija bila definisana, a da isključuje engleski, francuski i druge jezike osim "našeg". Dakle, prvo pitanje bi bilo: ko smo "mi"?--W i k iR 12:15, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Tačno da svaki jezik za nekoga može biti "naš", ali ne i pod tim istim leksemom. Zapravo, ta vikipedija, kojoj bi navodno nanovo bila potrebna definicija ako bi joj se promenio naziv, je valjda već definisana, i ako je tako nema potrebe je dodatno definisati - to je vikipedija na jeziku čiji je ISO 639-1 kod "sh" (en:ISO 639:sh - dobija se kada se ukuca "sh" u polje zdesna u članku en:ISO 639-1), a mi pričamo samo o promeni njenog naziva. Uostalom, ja ne govorim o "mi", ja govorim o nazivu vikipedije i eventualno naziva jezika na kojem je ona. Zašto bi moralo prvo da se definiše "mi" da bi se govorilo o "naš" u ovom slučaju? (A i bilokom? ;-) ) Zar ne može da se prethodno implicitno podrazumeva šta je to "naš jezik", pre nego što se uopšte pomisli na nekakvo "mi"? Pa onda ako je tako, zar ne bi mogla i vikipedija da se zove "vikipedija na našem jeziku" bez tačnog specificiranja šta se podrazumeva pod "mi" (ako se i podrazumeva nešto), a ako neko želi ili je mišljenja da je neophodno da se u tom slučaju definiše i "mi", neka ga, ne mora niko to da mu brani. Inače, ako stvarno niko ne može da se seti nikakve definicije za "mi", a da je ona ipak neophodna za dalju diskusiju na ovu temu (npr. ako neke neverne Tome nisu ubeđene mojim argumentima), ja imam jednu vrlo prostu ali potencijalno poprilično efikasnu definiciju, i koja bi kao takva možda mogla da posluži za početak. No neću da je pominjem dok se ne ukaže potreba za tim. Moram da pravim suspense (saspens). :-) --Biblbroks (razgovor) 21:41, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ja sam za to da se zove Wikipedija na štokavskom jeziku, tj. štokavska Wikipedija (na engleskom: Shtokavian Wikipedia -- slučajno bismo zadržali ono sh.). Smatram da je naziv "srpskohrvatski" danas jednostavno neprihvatljiv za ljude koji inače prihvaćaju da se radi o zajedničkom jeziku (npr. Bošnjake ili Crnogorce) zato što se danas shvaća kao etnički obojen (iako to možda nije bila izvorna nakana). Možda srljam. Imamo li mi sh.wikipedisti pravo nazvati ovaj naš jezik onako kako mi hoćemo za internu upotrebu (smijemo li -- dopustite mi da budem smjeliji -- biti inicijatori nekog novog trenda koji bi se 'prelio' u druge sfere?), ili da konzultiramo struku? Meni se "štokavski" čini kao dosta neutralan, raširen, kratak (za razliku od, recimo, srednjojužnoslavenskog ili bosanskohercegovačkocrnogorskohrvatskosrpskog), narodu poznat. Možda netko ima drugi prijedlog/naziv... ---- Francis Christian (razgovor) 21:06, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Moj je predlog "Vikipedija (Wikipedija) na našem jeziku". --Biblbroks (razgovor) 21:54, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ovo je jako glupo i neprihvatljivo. Nebi trebali menjati ime Wikipedije po zna koju stvar. Srpskohrvatski jezik je nekada postojao, pa sta ako se tako ova Wikipedija zove. Moze se promeniti ime ovog projekta a i jezika to je najmanji problem ali to niko nije lud da menja jer morati da se menja vise 700 projekata naziv novog jezika. -- Kolega2357 Razgovor 21:17, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Pa, i? Jel' to tako izuzetno važno da bismo "mi" (ovi koji ovde i sada diskutujumo o ovome) morali razbijati glavu oko toga? Zašto je obavezno glupo ako bi usled takve jedne promene više od 700 projekata možda moralo da pribeleži promenu naziva vikipedija? Ako bi to uopšte i radilo. Ja inače pričam o promeni naziva vikipedije, a ne obavezno i jezika. --Biblbroks (razgovor) 21:54, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)
Molit ću, Kolega, bez etiketa i napadanja. Nisi ti ovdje da definiraš što je "jako glupo i neprihvatljivo" i time vrijeđaš suradnika. Slagao se ili ne slagao s njegovim mišljenjem, dovraga, nećeš ti biti taj koji će ga tako etiketirati! Molit ću lijepo da se s tim ne nastavlja --Biljezim se sa štovanjem,Poe 22:31, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ja nikoga nisam napao niti sam etiketirao, neka korisnik sam kaze da li je napadnut ili ne. Odakle ti takva pomisao, o cemu ti uopste pricas? -- Kolega2357 Razgovor 22:37, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Samo ti nastavi biti drzak :) Ovo se rješava isprikom, ne daljnjom eskalacijom. Kao što rekoh, nemaš to pravo opisati nečiji prijedlog kao nešto "jako glupo i neprihvatljivo". Da tebi netko kaže da si "jako glup i neprihvatljiv" za Wikipediju, osjetio bi se uvrijeđenim i tražio da se ta osoba sankcionira. Isto vrijedi i za tuđe komentare i prijedloge - nije dozvoljeno! --Biljezim se sa štovanjem,Poe 22:49, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)
Nije isto. Jedno je reci za predlog da je los, drugo je opaliti po osobi. --BokicaK (razgovor) 16:55, 28 rujan-септембар 2013 (CEST)

Lingvisti koji su ispitivali širom svijeta, na svim kontinentima, kako se izvorno u svakom jeziku naziva vlastiti jezik utvrdili su da u većini jezika izvorno uopće nije postojalo neko posebno ime za vlastiti jezik. Nego su ga jednostavno nazivali "naš jezik". Eventualna potreba za imenovanjem jezika prvenstveno je dolazila ne od strane govornika tog jezika, nego od strane pripadnika drugih jezika kada su dolazili u dodir s njima nerazumljivim jezikom. Tako su Slaveni kada su došli u dodir s onima koje ne razumiju nazvali njihov jezik jezikom nijemih – "njemački". Tek pojavom industrijske revolucije, modernizacije, krenuo je razvoj moderne lingvistike i bilo je neophodno da se različiti jezici ne nazivaju "naš jezik", nego nekom riječju koja bi bila prozirnija i lako raspoznatljiva, da se ipak već imenom može locirati gdje žive njegovi govornici. Najčešće se posezalo za imenom najveće etničke grupe koja se njime služi. U našem slučaju se u to vrijeme, sredinom 19. stoljeća, umjesto naziva ranije proširenog za čitavu štokavštinu - "ilirski" - proširila dvodijelna oznaka "srpskohrvatski". Baš u to vrijeme je jezik i standardiziran. A i moderna lingvistika postoji od tog vremena. Dvodijelnim modelom se imenuju rubovi jezičnog područja u koje je uključeno i ono što je između. Indoevropski također uključuje i područje između Indije i Evrope (armenski i perzijski). Iz praktičnih razloga nije moguće u jednom imenu sve nabrajati. Drugi veći jezici u svom imenu imaju najčešće samo jednu komponentu, npr. njemački, a ne njemačkoaustrijskošvicarski. Ako je nekome problem što u imenu "srpskohrvatski" ne vidi sve četiri komponente, onda to znači da neispravno poistovjećuje ime jezika s nacijama, kako se često činilo u pretprošlom stoljeću. Ali takvo shvaćanje je u svijetu odavno napušteno jer ga je stvarnost pregazila. Austrijanci nisu Nijemci, Amerikanci nisu Englezi, Brazilijanci nisu Portugalci... iako imaju zajednički jezik. Austrijska standardna varijanta je ravnopravna drugim dvjema varijantama zajedničkog policentričnog jezika iako nije navedena u imenu jezika. Drugim riječima, ne postoji problem u samoj dvodijelnoj oznaci, nego je problem u proširenoj predrasudi da se nacija i jezik podudaraju (ovu predrasudu ciljano uzgajaju nacionalističke elite kod nas). Potrebno je obrazovati šire slojeve, i putem ove Wikipedije, objašnjavati da se radi o ciljano konstruiranoj predrasudi i da u samom dvodijelnom nazivu ne postoji nikakav problem. Ako bi se predočavalo da postoji nekakav problem u dvodijelnoj oznaci, time bismo prihvatili njihov nacionalistički način razmišljanja da se svaka nacija nužno mora vidjeti u imenu jezika. Osim što bi četverodijelna oznaka bila nefunkcionalna zbog dužine, nacionalisti ne bi ni s tom četverodijelnom megakobasicom bili zadovoljni jer oni odbijaju naziv "srpskohrvatski" zato što on jednoznačno kaže da se radi o jednom jeziku, a oni ne žele da naziv sadrži takvu poruku. Kao što se za talijanski ne koristi naziv toskanski i kao što se za španjolski ne koristi naziv kastiljanski, tako se ne može očekivati da u svijetu koriste naziv štokavski za srpskohravatski jer je on također neproziran za strance. Dvodijelna oznaka ima 170 godina tradicije u lingvistici u svijetu i promjenom imena bi se reklo ili da se nešto s jezikom promijenilo, da nije više jedan, ili da dvodijelni naziv ima neki problem u sebi a nema. Imena jezicima su se davala kad su se davala, davno prije našeg rođenja. Ispričavam se na dužini.--Argo (razgovor) 23:53, 27 rujan-септембар 2013 (CEST)

Ali ako je poistovećivanje ime jezika s nacijom u svetu odavno napušteno kao neispravno, i ako je problem samo u proširenoj predrasudi da se nacija i jezik podudaraju a da tu predrasudu ciljanu uzgajaju nacionalističke elite kod nas, dok s druge strane u samom dvodelnom terminu ni u jednom trenutku ne postoji nikakav problem, moramo se zapitati otkuda to da su umesto tog dvodelnog termina neke skupine za BCSM jezik uzele sasma druge oblike koji nemaju ama baš nikakve veze sa ovim dvodelnim: oblike kao što su bosanski/bošnjački i crnogorski. Pritom je vrlo interesantno i to da čak i između pojedinih skupina postoje prijepori povodom toga da li je ispravno bosanski ili bošnjački. No hajde sad, ako je baš tako važno i neizostavno hipotetički posmatrati situaciju pa reći da se može desiti da se vremenom za jezik i usvoji termin "naš", zar se tada neće upravo i zaustaviti mnogi sporovi oko jedinstvenosti jezika i začepiti usta tim nacionalistima - ako su baš oni i samo oni krivi za ovakvo današnje stanje. To pitam jer sam mišljenja da ne možemo da se pravimo ludi i ignorišemo činjenicu da što se tiče tačno samog imena jezika postoje trvenja ako ne čak i problemi. No to i nije tako važno jer ono što ja želim je da se upoznam sa pravim argumentima protivnika menjanja naziva vikipedije. Naglasiću to ponovivši još jednom: naziva vikipedije, ne jezika. O promeni imena jezika niti sam mislio da raspravljam niti smatram da je realno diskutovati ovog časa i na ovome mestu, već se samo fokusirati na eventualne opravdane prigovore na promenu naziva naše vikipedije. Uostalom, zar se nije nekome od nas već desilo da kada ne zna koji termin da upotrebi za ovaj naš "BCSM", a hoće da se izrazi neutralno, upotrebi upravo sintagmu "naš jezik"? Meni jeste nekoliko puta, i stoga - ali ne i samo stoga - mislim da nećemo pogrešiti ako ne odustanemo od promene naziva ove vikipedije. I ja se izvinjavam na dužini posta, ali smatrah da treba što bolje da obrazložim svoje premise pa se eto zato i oteglo. --Biblbroks (razgovor) 23:27, 28 rujan-септембар 2013 (CEST)
Poštovane kolege ovo je nažalost potpuno besplodna rasprava - naša wiki se sasvim dobro zove, jezici se ne rađaju i ne umiru sa državama... Moj savjet Vam je umjesto ovakvih diskusija radije zapnite da stignemo do 90 000 za koji dan - a onda na 100 000 to će biti najbolji argument da sh ili hs jezik doista postoji.

--Vitek (razgovor) 02:31, 29 rujan-септембар 2013 (CEST)

Moram se prikloniti snazi Argovog argumenta, a bogme i Vitekovog :) Maria Sieglinda von Nudeldorf (razgovor) 11:35, 29 rujan-септембар 2013 (CEST)

U jučerašnjem broju beogradskog "Danasa" sociolog Aleksej Kišjuhas piše o Wikipediji, pa kaže i ovo: "Za dokonije hroničare katastrofe zaglibljenosti u mulj nacionalističkih ideologija balkanskih država, korisno je uporediti iste odrednice na srpskoj, odnosno hrvatskoj "strani(ci)" ove enciklopedije. Sjajno je za instant spoznaju kako se pred autoritetom odabira nacionalne strane tako lako gubi autoritet - istine. Zato i ne iznenađuje što najkvalitetnije stranice Vikipedije napisane na balkanskim jezicima nisu ni na srpskoj, ni na hrvatskoj verziji ove enciklopedije, već na - onoj srpskohrvatskoj. Tako je - uz aramejski, grenlandski, šleski, sanskrit ili jezik američkih starosedelaca Čejena, Vikipedija se piše i na ovom sjajnom, a zaboravljenom jeziku na ivici izumiranja. Sa čak 89 hiljada kvalitetni(ji)h odrednica, srpskohrvatska Vikipedija se subverzivno bori sa dominacijom one srpske i one hrvatske. Na kosmopolitski način, a snagom preciznosti, objektivnosti, neutralnosti i argumenata." --Igor Windsor (razgovor) 11:46, 29 rujan-септембар 2013 (CEST)

Što se tiče nedavnih nemilih događaja...

Pozdrav. Ovo je samo moje skromno mišljenje, jer, ne volim se naročito petljati u osjetljive stvari. Ali nije li OC Ripper nedavno nekolicini administratora ovog našeg projekta poslao e-mail da budemo na izuzetnom oprezu što se tiče afere na hr.wiki, da biramo riječi i da budemo pažljivi prema novim suradnicima. Mislim da ne bismo trebali raspravljati na pijaci sh.wiki o poslovima i politici drugog projekta, nego da, kao što Vitek reče, budemo marljivi i nastojimo stalno i uvijek iznova poboljšavati našu Wikipediju umjesto da komentiramo stanje drugog projekta. Mi se ne bavimo njihovim problemima. Nemojmo da se sh.wiki spominje u negativnom svjetlu na bilo kom mjestu pa tako i na hr.wiki. Nemojmo si rušiti reputaciju, sudjelujmo u izgradnji boljeg i pravednijeg svijeta i interneta, u duhu istinskog bratstva i jedinstva.--Vatrena ptica 15:34, 29 rujan-септембар 2013 (CEST)