Prijeđi na sadržaj

Kugyō

Izvor: Wikipedija
Za Kugyōa, budističkog redovnika koji je 1291. ubio Kamakura šoguna Minamoto no Sanetomoa, v. Kugyō (Minamoto no Yoshinari)".

Kugyō (japanski: 公卿?) je kolektivni izraz za nekolicinu najmoćnijih ličnosti na dvoru japanskih careva prije Meiji ere. Kugyō se dijelio na dvije grupe - (japanski: ?), koga su činili Kancelar kraljevstva, ministar lijeve strane i ministar desne strane; te Kei (japanski: ?), koga su činili Glavni savjetnik, Srednji savjetnik, Dvorski savjetnik (japanski: 参議 , Sangi?), te članovi japanskog dvora trećeg ili višeg stupnja.

Godine 1869. je kao dio Meiji reformi uvedena jedna aristokratska klasa - kazoku - kojom su spojeni kuge (dvorsko plemstvo u Kjotu, čiji je dio bio kugyō) i daimyo (feudalni zemljoposjednici i ratnici). 1870-ih je također modernizirana organizacija samog dvora.

U periodu nakon drugog svjetskog rata je kazoku ukinut kao dio poratnih reformi. Političke ovlasti cara su prebačene na ustavnu vladu Japana, a odgovornost za cara i carsku porodicu je preuzela Kancelarija carskog domaćinstva (kasnije Agencija).

Povezano

[uredi | uredi kod]