Goli život (TV serija)

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Goli život
snimanje serije Goli život
ŽanrDokumentarni
FormatTelevizijska serija
ScenarioDanilo Kiš
Aleksandar Mandić
Kompozitor(i)Ksenija Zečević
Zemlja porijeklaSocijalistička Federativna Republika Jugoslavija Jugoslavija
Jezik/ciSrpskohrvatski jezik
Broj serijala1
Broj epizoda4
Produkcija
Izvršni producent(i)Branko Baletić
Producent(i)Milena Stojićević
Gojko Kastratović
Montažer(i)Zoran Popović
FotografijaDone Zipevski
Postavke kamereDone Zipevski
Trajanje50 min.
Producentska kompanija/eAvala film
Emitiranje
Originalni kanalRTV Sarajevo
Originalno prikazivanje12. februar 1990. – 15. februar 1990.

Goli život je televizijska serija čiji su autori Danilo Kiš i Aleksandar Mandić.[1]

O seriji[uredi | uredi kod]

Snimanje serije "Goli život", 1989. godine u Izraelu
Sa snimanja serije "Goli život", leto 1989. godine u Izraelu. Na slici su u toku snimanja Danilo Kiš, Aleksandar Mandić i Ženi Lebl.

Serija je snimlјena je u martu 1989. godine u Izraelu. Prvi i jedini put, sedam meseci pre smrti, Danilo Kiš se pojavlјuje pred kamerama u ulozi televizijskog pripovedača koji predstavlјa sudbine dve Jevrejke, Ženi Lebl i Eva Nahir Panić. Kroz njihove živote prelama se na uzbudlјiv način historija naših prostora od 30-tih do 60-tih godina našeg veka: siromaštvo, komunizam, rat, Služba državne bezbednosti (UDBA), iselјenje. Serija Goli život[2] je prikazana u februaru 1990. godine, šest meseci posle Kišove smrti kao poslednji televizijski program koji su zajedno mogli da gledaju svi građani ondašnje Jugoslavije.[3]

Serija je premijerno emitovana na RTV Sarajevo 12/15. februara 1990. godine, ima četiri epizode:

1. epizoda[uredi | uredi kod]

Tokom snimanja serije "Goli život", leto 1989. godine u Izraelu

Prva epizoda govori o predratnim i ratnim godinama pa do rezolucije Informbiroa. Junakinje serije, Jevrejke Ženi Lebl[4] i Eva Nahir Panič [5], jedna kao studentkinja, a zatim novinarka, a druga kao saputnica revolucionara svedoče o teškim godinama pre i za vreme Drugog svetskog rata.

2. epizoda[uredi | uredi kod]

Danilo Kiš, Aleksandar Mandić, Ženi Lebl i Eva Nahir Panić gledaju fotografije napravlјene tokom snimanja

Druga epizoda govori o hapšenju Ženi Lebl i Eve Nahir Panić, udbaškim metodama istrage i “presudi”: slanje na Goli otok.

3. epizoda[uredi | uredi kod]

U trećoj epizodi Ženi Lebl i Eva Nahir Panić opisuju život na Golom otoku u jedinstvenom svedočenju o ženskom logoru, iznose se zapanjujući podaci i brutalni detalјi o životu napaćenih i uglavnom nevinih žena na tom strašnom mestu.

4. epizoda[uredi | uredi kod]

Četvrti nastavak opisuje život Ženi Lebl i Eve Nahir Panić od izlaska na “slobodu” i teškom bremenu informbirovaca od koga su se oslobodile tek odlaskom u Izrael.

Reference[uredi | uredi kod]

  1. Kiš, Danilo. „Danilo Kiš - HOMO POETICUS, uprkos svemu” (Srpski). www.danilokis.org. str. Ekran. Pristupljeno 11. 12. 2019. »Goli život: [dokumentarna TV serija] / scenario Danilo Kiš i Aleksandar Mandić; režija Aleksandar Mandić. – Beograd: Avala Film, 1989. – 4 epizode, 215 min. Pojavljuju se: Ženi Lebl, Eva Panić-Nahir i Danilo Kiš (voditelj).« 
  2. Kiš, Danilo. „www.danilokis.org”. www.danilokis.org. Arhivirano iz originala na datum 11. 12. 2019. Pristupljeno 11. 12. 2019. »Dokumentarna TV serija GOLI ŽIVOT / scenario Danilo Kiš i Aleksandar Mandić; režija Aleksandar Mandić. – Beograd: Avala Film, 1989« 
  3. Kiš, Danilo; Mandić, Aleksandar. „Goli život”. IMDB. Pristupljeno 10. 12. 2019. 
  4. Lebl, Ženi. „Ženi Lebl”. Audio i foto arhiv. Arhivirano iz originala na datum 27. 10. 2019. Pristupljeno 11. 12. 2019. »Kada se Danilo Kiš u Izraelu upoznao sa Evom Panić i njom, shvatio je da pred sobom ima svog, jugoslovenskog Borisa Davidoviča u ženskom liku, nešto „što se dešavalo ispod njegovog sopstvenog prozora”. Sudbine Eve Panić i Ženi Lebl, koje je tada saznao, nije već stigao ni da zapiše. Svestan neminivnosti svog kraja, uspeo je da nabrzinu organizuje snimanje dokumentarne TV serije o njima („Goli život“, reditelj Aleksandar Mandić).« 
  5. Nahir-Panić, Eva. „Knjiga” (en). evabook.mojsajt.rs. Arhivirano iz originala na datum 28. 10. 2020. Pristupljeno 11. 12. 2019. »Eva Nahir Panić i Danilo Kiš, kibuc Šar Hamakim, Izrael 1989. godine Snimanje dokumentarnog filma "Goli život" Danila Kiša (režija: Aleksandar Mandić). Kibuc Šar Hamakim, Izrael. Film je prikazan nakon Kišove smrti, u februaru 1990. godine na Televiziji Sarajevo, a kasnije i na programima svih televizijskih centara nekadašnje Jugoslovenske radio-televizije (JRT).« 

Spoljašne veze[uredi | uredi kod]