Dvadeseta dinastija Egipta
Osamnaesta, Devetnaesta i Dvadeseta dinastija drevnog Egipta se često svode pod zajednički naziv Novo kraljevstvo. Ova se dinastija smatra poskljednjom u Novom kraljevstvu, a slijedio ju je Treći prijelazni period.
Vladari[uredi | uredi kod]
Dvadesetu dinastiju je osnovao Setnakhte, ali jedini važni član je bio Ramzes III, koji je kao svoj uzor imao Ramzesa II
Pljačke grobove[uredi | uredi kod]
Period ovih vladara je karakterističan po početku sistematske pljačke kraljevskih grobnica. Mnogi od dokumenata koji datiraju iz ovog perioda se tiču istraga i kazni za ova nedjela, posebno u doba vladavine Ramzesa IX i Ramzesa XI.
Sumrak[uredi | uredi kod]
Slično kao što se dogodilo s prethodnom Devetnaestom dinastijom, i ova je postala žrtvom sukoba među nasljednicima Ramzesa III. Tako je poznato da su najmanje tri sina Ramzesa III preuzela vlast pod imenima Ramzes IV, Ramzes VI i Ramzes VIII. Uz to je Egipat u isto vrijeme postao žrtvom niza suša, niskog vodostaja Nila, gladi, pobuna i korupcije – što je sve potkopavalo kraljevski autoritet. Vlast posljednjeg kralja Ramzesa XI je tako oslabila da su Visoki svećenici Amuna u Tebi postali de facto vladari Gornjeg Egipta, dok je Smendes kontrolirao Donji Egipat još prije smrti Ramzesa XI. Smendes je s vremenom osnovao Dvadeset prvu dinastiju u Tanisu.
Kronologija Dvadesete dinastije[uredi | uredi kod]
