Polarne koordinate – razlika između verzija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Xqbot (razgovor | doprinos)
m robot Dodaje: th:ระบบพิกัดเชิงขั้ว; kozmetičke promjene
Nema sažetka izmjene
Red 1: Red 1:
[[Datoteka:Polarne-koordinate.gif|thumb|Polarne koordinate]]
Polarni koordinantni sistem je sistem koordinata . Položaj tačke M određen je pomoću udaljenosti fiksne tačke P, ishodištem sa [[ugao|uglom]] koji [[duž]] MP formira sa fiksnom [[poluprava|polupravom]] ishodište P naziva se P je '''pol''' , a udaljenost PM '''radijus [[vektor]]''' r, fiksna poluprava je '''polarna osa'''.


'''Polarni koordinatni sistem''' je [[sistem koordinata]] gde je pozicija tačke T određena njenom udaljenošću od jedne fiksne [[tačka|tačke]] R, ishodišta, zajedno sa [[Ugao (matematika)|uglom]] koji [[duž]] RT formira sa jednom fiksnom [[poluprava|polupravom]]. Ishodište R se naziva ''pol'', rastojanje RT naziva se ''radijus vektor'' (r), fiksna poluprava naziva se ''polarna osa'' (x-osa), na slici desno.
Ugao φ koji čine polarna osa i radijus vektor je vektorski ugao ili '''polarni ugao'''

Pozitivan smjer ugla obrnut je kretanju kazaljke na satu.
Ugao φ između polarne ose i radijus vektora naziva se ''vektorski ugao'', ili ''polarni ugao'', ''azimut'', ''amplituda'', pa i ''anomalija''. Pozitivan smer ugla φ je obrnut smeru kazaljke na satu, negativna vrednost je u smeru kazaljke na satu. Koordinate tačke T su uređen par brojeva (r,φ). Polarne koordinate u ravni su korisne za sisteme sa [[Centralna simetrija|centralnom simetrijom]].
Koordinate tačke M su (r,φ).

Polarni koordinatni sistemi se koriste i u tri dimenzije.

== Transformacije ==
'''(P-D)''' Polarni u Dekartov. Kada pol postavimo u ishodište [[Dekartov pravougli koordinatni sistem|Dekartovog pravouglog koordinatnog sistema]], polarnu osu na h-osu, kao na slici, tada sledeći sistem jednačina transformiše polarne u Dekartove koordinate:

: <math>x=r\cos\phi,\; y=r\sin\phi.</math>

Na primer, tačka T(2,30°) je u polarnom koordinatnom sistemu; udaljena je 2 od pola R, njen radijus vektor položaja naget je pod uglom 30° prema polarnoj osi. Prema navedenim jednačinama, transformišemo njene koordinate u Dekartov sistem i dobijamo <math>x=\sqrt{3},\; y=1,</math> tj. njen položaj u Dekartovom pravouglom sistemu koordinata je <math>T'(\sqrt{3},1).</math>

'''(D-P)''' Dekartov u polarni. Ako su (x,y) Dekartove koordinate tačke T', tada su njene polarne koordinate <math>T(r,\phi),</math> gde je:

: <math>r=\sqrt{x^2+y^2},\; \phi=\arctan(\frac{y}{x}),</math>

pri čemu je ugao &phi; takav da je <math>x:y:r=\cos\phi:\sin\phi:1.\,</math>

Na primer, tačka sa Dekartovim koordinatama (-1,-1) ima polarne koordinate <math>(\sqrt{2},225^o).</math>

== Vidi još ==
* [[Dekartov koordinatni sistem]]
* [[Sferni koordinatni sistem]]
* [[Cilindarski koordinatni sistem]]

[[Kategorija:Koordinatni sistemi]]


{{Link FA|af}}
{{Link FA|af}}
{{Link FA|en}}
{{Link FA|eo}}

{{Link FA|ko}}

{{Link FA|ca}}


[[af:Poolkoördinatestelsel]]
[[af:Poolkoördinatestelsel]]

Verzija na datum 24 novembar 2009 u 10:12

Datoteka:Polarne-koordinate.gif
Polarne koordinate

Polarni koordinatni sistem je sistem koordinata gde je pozicija tačke T određena njenom udaljenošću od jedne fiksne tačke R, ishodišta, zajedno sa uglom koji duž RT formira sa jednom fiksnom polupravom. Ishodište R se naziva pol, rastojanje RT naziva se radijus vektor (r), fiksna poluprava naziva se polarna osa (x-osa), na slici desno.

Ugao φ između polarne ose i radijus vektora naziva se vektorski ugao, ili polarni ugao, azimut, amplituda, pa i anomalija. Pozitivan smer ugla φ je obrnut smeru kazaljke na satu, negativna vrednost je u smeru kazaljke na satu. Koordinate tačke T su uređen par brojeva (r,φ). Polarne koordinate u ravni su korisne za sisteme sa centralnom simetrijom.

Polarni koordinatni sistemi se koriste i u tri dimenzije.

Transformacije

(P-D) Polarni u Dekartov. Kada pol postavimo u ishodište Dekartovog pravouglog koordinatnog sistema, polarnu osu na h-osu, kao na slici, tada sledeći sistem jednačina transformiše polarne u Dekartove koordinate:

Na primer, tačka T(2,30°) je u polarnom koordinatnom sistemu; udaljena je 2 od pola R, njen radijus vektor položaja naget je pod uglom 30° prema polarnoj osi. Prema navedenim jednačinama, transformišemo njene koordinate u Dekartov sistem i dobijamo tj. njen položaj u Dekartovom pravouglom sistemu koordinata je

(D-P) Dekartov u polarni. Ako su (x,y) Dekartove koordinate tačke T', tada su njene polarne koordinate gde je:

pri čemu je ugao φ takav da je

Na primer, tačka sa Dekartovim koordinatama (-1,-1) ima polarne koordinate

Vidi još

Šablon:Link FA Šablon:Link FA Šablon:Link FA

Šablon:Link FA

Šablon:Link FA