Domovi u Hogwartsu

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

U seriji romana o Harry Potter-u]], škola vještičarenja i čarobnjaštva u Hogwartsu je podijeljena na četiri doma, a svaki od njih nosi prezime svojeg osnivača: Godrica Gryffindora, Salazara Slytherina, Rowene Ravenclaw ili Helge Hufflepuff.

Ceremonija svrstavanja[uredi | uredi kod]

U vrijeme osnivanja škole, osnivači su sami birali svoje učenike. Kad su počeli razmišljati o tome kako će učenici biti birani nakon njihove smrti, Godric Gryffindor je skinuo svoj šešir u kojeg su osnivači "utkali" neke svoje misli, pa je Razredbeni klobuk mogao sam birati učenike. Sada, na početku svake školske godine, novi učenici stavljaju Razredbeni klobuk na glavu tijekom ceremonije svrstavanja. Klobuk zatim objavljuje dom kojem će se svaki pojedini učenik pridružiti. Svake godine prije svrstavanja Klobuk pjeva i kratku baladu koja govori o osnivanju škole i četiriju domova; pjesma je svake godine drugačija, a rečeno je da Klobuk cijele godine smišlja sljedeću pjesmu.

Klobuk svrstava učenike po njihovim vrlinama. Na odluku vjerojatno utiču i želje samih učenika: to se najbolje vidi u naumu klobuka da Harryja svrsta u Slytherine, ali ga je ipak svrstao u Gryffindore kad ga je Harry zaželio da ga ne svrsta u Slytherine. Dumbledore je kasnije objasnio Harryju da je tako i trebalo biti zato što ljude određuju njihove odluke, a ne njihove sposobnosti. Zato je vjerojatno da Klobuk bira dom u koji će svrstati informiranog učenika po učenikovoj prethodnoj odluci, a one koji nisu informirani i koji ništa ne očekuju svrstava po njihovim trenutnim željama ili po sposobnostima (profesor Slughorn je čak rekao da je pripadnost određenom domu u obitelji, ali to ne mora uvijek biti tačno).

Klobuk ne razmatra samo učenikove trenutne kvalitete, nego vidi i kvalitete koje možda još nisu razvijene (tako je rekao Harryju:"Mogao bi biti velik, sve ti je tu, u glavi, a Slyterin bi ti mogao pomoći na putu do slave").

Običaji domova[uredi | uredi kod]

Četiri doma su odvojene cjeline. Svaki od njih ima svoju društvenu prostoriju i spavaonice, svoj stol u Velikoj dvorani, a učenici predavanja većinom slušaju sa pripadnicima svog doma. Ne postoji pravilo koje zabranjuje druženje pripadnika različitih domova, ali učenici se većinom druže s pripadnicima svog doma. Svaki dom ima jednog učitelja koji je predstojnik doma i svog domskog duha. Nije poznato čemu služe domski duhovi iako je moguće da su oni domske maskote. Svi su predstojnici domova i domski duhovi nekoć i sami bili pripadnici domova koje sada predstavljaju.

Između pripadnika različitih domova postoji suparništvo koje se posebno ističe tijekom metlobojskih utakmica i školskog natjecanja za Domski pokal o kojem odlučuje broj bodova koje je svaki dom prikupio tokom školske godine. Te bodove mogu dodijeliti ili oduzeti svi profesori, prefekti te glavni prefekt i prefektica na temelju zalaganja i ponašanja učenika tokom školske godine. Suparništvo domova najuočljivije je između Slytherina i Gryffindora ("Gryffindori i Slytherini se preziru iz principa." (Harry Potter i Princ mješane krvi)) To suparništvo potiče još iz vremena Godrica Gryffindora i Salazara Slytherina nakon što su osnovali školu zato što Razredbeni klobuk tvrdi da su prije osnivanja škole bili najbolji prijatelji. (Harry Potter i Red feniksa)

Preostala dva doma, Ravenclawi i Hufflepuffi obično, ali ne uvijek, podržavaju Gryffindore. Jedna iznimka od tog pravila dogodila se kad su Ravenclawi, Hufflepuffi i Slytherini na Tromagijskom turniru dali podršku Hufflepuffu Cedricu Diggoryju umjesto Gryffindoru Harryju Potteru. (Harry Potter i Plameni pehar)

Četiri doma[uredi | uredi kod]

Gryffindor[uredi | uredi kod]

Godric Gryffindor je posebno cijenio hrabrost. Simbol njegovog doma je lav, a boje doma su zlatna i skrletna. Minerva McGonagall je trenutna predstojnica doma,a Gotovo Bezglavi Nick je domski duh.

Kako je ovo dom kojem pripada Harry Potter, jedino su njegove prostorije detaljno opisane (iako je u Odaji tajni kratko opisana i Slytherinska društvena prostorija). Domske prostorije se nalaze u jednom od tornjeva u dvorcu čiji se ulaz, kojeg čuva portret Debele dame, nalazi na sedmom katu. Iza portreta se nalazi velika društvena prostorija sa kaminom i dva stubišta koja vode do muških i ženski spavaonica.

Slytherini ne vole (štoviše, mrze) Gryffindore zbog, kako je rekao Phineas Nigellus, besmislenih junaštava u koje se upuštaju.

Neki važniji Gryffindori (za potpuni popis pogledajte popis likova koji se pojavljuju u Harryju Potteru):

Hufflepuff[uredi | uredi kod]

Hufflepuff, kojeg je osnovala Helga Hufflepuff, najviše cijeni marljivost i strpljenje, odanost i prijateljstvo. Simbol doma je jazavac, a boje doma su žuta i crna. Profesorica Pomona Sprout je predstojnica doma, a domski duh je Debeli fratar. Društvena prostorija Hufflepuffa se nalazi u podrumu, blizu kuhinje.

Hufflepuffi su često smatrani 'prosječnima' zato što u svoj dom primaju sve, bez obzira na porijeklo i vještine. Jedan iznadprosječan Hufflepuff je bio Cedric Diggory, koji je osvjetlao obraz svog doma kao kapetan i tragač njegove metlobojske ekipe, a kasnije i kao prvak Hogwartsa na Tromagijskom turniru.

Neki važniji Hufflepuffi (za potpuni popis pogledajte spisak likova koji se pojavljuju u Harry Potteru i manje važne Hufflepuffe):

Ravenclaw[uredi | uredi kod]

Ravenclaw najviše cijeni inteligenciju i znanje. Simbol doma je orao, a boje doma su plava i brončana. Predstojnik doma je Filius Flitwick, a domski duh je Siva Dama. Ravenclawska društvena prostorija i spavaonice se nalaze u tornju u zapadnom dijelu škole.

Neki važniji Ravenclawi (za potpuni spisak pogledajte spisak likova koji se pojavljuju u Harry Potteru i manje važne Ravenclawe):

Razredbeni klobuk je razmišljao o tome da Hermionu Granger svrsta u Ravenclawe.

Slytherin[uredi | uredi kod]

Kao i njegov osnivač, dom Slytherina posebno cijeni ambiciju i prepredenost. Simbol doma je zmija, a boje doma su zelena i srebrna. Trenutni je predstojnik doma Horace Slughorn, a domski je duh Krvavi barun. Slytherinska društvena prostorija i spavaonice se nalaze ispod hogwartskog jezera, a do njih se dolazi izgovaranjem lozinke kamenom zidu u tamnici. Slytherinska društvena prostorija je dugačka i niska, i ima kamene podove i okrugle, zelenkaste svjetiljke koje vise sa stropa.

Albus Dumbledore je u Odaji tajni rekao Harryju da je Salazar Slytherin kod učenika najviše cijenio znanje zmijskog jezika, snalažljivost odlučnost i određeno neobaziranje na propise, a sve su to osobine koje posjeduje Harry, ali koje je zapravo stekao sasvim slučajno.

Salazar Slytherin je, za razliku od ostalih osnivača, u školu želio primati samo čistokrvne čarobnjake (ali možda i one miješane krvi). Zbog tog je neslaganja Slytherin napustio dvorac, ali je za sobom ostavio Odaju tajni. U romanima se često spominju zli čarobnjaci koji su bili Slytherini, ali postoje i 'dobri' Slytherini (jedan od njih je i Horace Slughorn).

Neki važniji Slytherini (za potpuni spisak pogledajte spisak likova koji se pojavljuju u Harry Potteru i manje važne Slytherine):

Vanjske veze[uredi | uredi kod]