Svetska liga u vaterpolu 2012.
Svetska liga u vaterpolu 2012. u muškoj konkurenciji je jedanaesto izdanje najmlađeg vaterpolo takmičenja pod okriljem Svetske plivačke federacije. Liga je igrana od novembra 2011. do juna 2012. godine. Učestvovalo je 17 reprezentacija. Na završnom turniru koji je odigran od 12. do 17. juna u Almatiju, Kazahstan učestvovalo je osam reprezentacija.
U ovogodišnjem izdanju nisu učestvovale reprezentacije Srbije, Crne Gore i Mađarske.
Titulu je osvojila reprezentacija Hrvatske koja je u finalu pobedila reprezentaciju Španije nakon izvođenja peteraca sa 18:17 (8:8), tako osvojivši svoju prvu titulu u ovom takmičenju. Bronzanu medalju je osvojila Italija pobedom na reprezentacijom SAD sa 7:6 u utakmici za treće mesto.
Za najboljeg igrača završnog turnira izabran je španac Felipe Perone.
Kvalifikacije[uredi | uredi kod]
Amerika[uredi | uredi kod]
- Američki kvalifikacioni turnir je odigran od 10. do 13. maja u Okrugu Orandž, SAD.
10. maj 18:00 |
Sjedinjene Američke Države | 14 – 1 | Brazil | Okrug Orandž |
11. maj 10:30 |
Kanada | 6 – 13 | Brazil | Okrug Orandž |
11. maj 18:00 |
Sjedinjene Američke Države | 11 – 2 | Kanada | Okrug Orandž |
12. maj 10:30 |
Kanada | 5 – 8 | Brazil | Okrug Orandž |
12. maj 12:00 |
Sjedinjene Američke Države | 14 – 2 | Brazil | Okrug Orandž |
13. maj 11:00 |
Sjedinjene Američke Države | 17 – 6 | Kanada | Okrug Orandž |
# | Reprezentacija | IG | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D | P | GD | GP | GR | BOD | |||
1 | Sjedinjene Američke Države | 4 | 4 | 0 | 56 | 11 | +45 | 12 |
2 | Brazil | 4 | 2 | 0 | 24 | 39 | -15 | 6 |
3 | Kanada | 4 | 0 | 0 | 19 | 49 | -30 | 0 |
Azija/Okeanija[uredi | uredi kod]
Održana su dva kvalifikaciona turnira. Jedan u Šangaju u Kini od 3. do 5. maja, a drugi u Čibi u Japanu od 8. do 10. maja. Plasman na završni turnir su obezbedile reprezentacije Australije, Kine, kao i organzator Kazahstan.
Prvi turnir[uredi | uredi kod]
3. maj 19:00 |
Japan | 12 – 9 | Kazahstan | Šangaj |
3. maj 20:15 |
Kina | 1 – 14 | Australija | Šangaj |
4. maj 19:00 |
Australija | 14 – 7 | Japan | Šangaj |
4. maj 20:15 |
Kina | 8 – 4 | Kazahstan | Šangaj |
5. maj 19:00 |
Kazahstan | 5 – 10 | Australija | Šangaj |
5. maj 20:15 |
Kina | 11 – 12 | Japan | Šangaj |
Drugi turnir[uredi | uredi kod]
8. maj 17:30 |
Kina | 9 – 4 | Kazahstan | Čiba |
8. maj 19:30 |
Japan | 4 – 10 | Australija | Čiba |
9. maj 17:30 |
Australija | 15 – 3 | Kazahstan | Čiba |
9. maj 19:30 |
Japan | 4 – 6 | Kina | Čiba |
10. maj 17:30 |
Australija | 17 – 5 | Kina | Čiba |
10. maj 19:30 |
Japan | 10 – 3 | Kazahstan | Čiba |
Tabela[uredi | uredi kod]
# | Reprezentacija | IG | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D | H | P | GD | GP | GR | BOD | |||
1 | Australija | 6 | 6 | 0 | 0 | 80 | 25 | +55 | 18 |
2 | Kina | 6 | 3 | 0 | 3 | 40 | 55 | -15 | 9 |
3 | Japan | 6 | 3 | 0 | 3 | 49 | 53 | -4 | 9 |
4 | Kazahstan | 6 | 0 | 0 | 6 | 28 | 64 | -36 | 0 |
Evropa[uredi | uredi kod]
Grupa A[uredi | uredi kod]
15. novembar 2011. 19:00 |
Italija | 16 – 5 | Rusija | Čivitavekija |
6. decembar 2011. 20:00 |
Ujedinjeno Kraljevstvo | 6 – 14 | Rusija | Mančester |
11. januar 18:30 |
Rusija | 12 – 8 | Ujedinjeno Kraljevstvo | Kriši |
21. februar 15:30 |
Rusija | 4 – 10 | Italija | Kriši |
6. mart 20:30 |
Italija | 14 – 1 | Ujedinjeno Kraljevstvo | Kremona |
20. mart 20:00 |
Ujedinjeno Kraljevstvo | 9 – 11 | Rusija | Mančester |
# | Reprezentacija | IG | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D | H | P | GD | GP | GR | BOD | |||
1 | Italija | 4 | 4 | 0 | 0 | 54 | 16 | +38 | 12 |
2 | Rusija | 4 | 2 | 0 | 2 | 32 | 43 | -11 | 6 |
3 | Ujedinjeno Kraljevstvo | 4 | 0 | 0 | 4 | 24 | 51 | -27 | 0 |
Grupa B[uredi | uredi kod]
15. novembar 2011. 18:00 |
Hrvatska | 11 (16) – 11 (15) | Njemačka | Dubrovnik |
17. decembar 2011. 19:00 |
Njemačka | 8 – 5 | Makedonija | Berlin |
5. januar 20:00 |
Makedonija | 8 – 9 | Hrvatska | Skoplje |
14. februar 19:00 |
Njemačka | 6 – 11 | Hrvatska | Magdeburg |
6. mart 17:00 |
Hrvatska | 12 – 4 | Makedonija | Rijeka |
15. mart 20:15 |
Makedonija | 9 (14) – 9 (12) | Njemačka | Skoplje |
# | Reprezentacija | IG | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D | H | P | GD | GP | GR | BOD | |||
1 | Hrvatska | 4 | 4 | 0 | 0 | 43 | 29 | +14 | 11 |
2 | Njemačka | 4 | 1 | 0 | 3 | 34 | 36 | -2 | 5 |
3 | Makedonija | 4 | 1 | 0 | 3 | 26 | 38 | -12 | 2 |
Grupa C[uredi | uredi kod]
12. novembar 2011. 17:00 |
Rumunija | 16 – 8 | Turska | Oradea |
15. novembar 2011. 20:30 |
Španija | 8 – 7 | Grčka | Barselona |
6. decembar 2011. 17:00 |
Rumunija | 9 – 8 | Španija | Oradea |
17. decembar 2011. 20:00 |
Grčka | 14 – 5 | Turska | Atina |
5. januar 20:00 |
Turska | 3 – 16 | Rumunija | Istanbul |
7. januar 19:00 |
Grčka | 9 – 7 | Španija | Patra |
21. februar 17:00 |
Rumunija | 8 – 6 | Grčka | Oradea |
21. februar 20:00 |
Turska | 5 – 14 | Španija | Istanbul |
6. mart 20:30 |
Španija | 11 – 7 | Rumunija | Barselona |
17. mart 18:00 |
Turska | 3 – 9 | Grčka | Istanbul |
20. mart 19:00 |
Španija | 12 – 3 | Turska | Barselona |
20. mart 20:00 |
Grčka | 10 – 9 | Rumunija | Pirej |
# | Reprezentacija | IG | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D | H | P | GD | GP | GR | BOD | |||
1 | Španija | 6 | 4 | 0 | 2 | 60 | 40 | +20 | 12 |
2 | Rumunija | 6 | 4 | 0 | 2 | 65 | 46 | +19 | 12 |
3 | Grčka | 6 | 4 | 0 | 2 | 55 | 40 | +15 | 12 |
4 | Turska | 6 | 0 | 0 | 6 | 27 | 81 | -54 | 0 |
Završni turnir[uredi | uredi kod]
Grupa A[uredi | uredi kod]
12. jun 14:50 |
Italija | 10 – 9 | Kina | Almati |
12. jun 18:15 |
Sjedinjene Američke Države | 11 – 8 | Kazahstan | Almati |
13. jun 14:10 |
Sjedinjene Američke Države | 6 – 4 | Kina | Almati |
13. jun 18:15 |
Italija | 13 (10) – 10 (10) | Kazahstan | Almati |
14. jun 15:30 |
Italija | 7 – 5 | Sjedinjene Američke Države | Almati |
14. jun 18:15 |
Kina | 13 (8) – 12 (8) | Kazahstan | Almati |
# | Reprezentacija | IG | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D | H | P | GD | GP | GR | BOD | |||
1 | Italija | 3 | 3 | 0 | 0 | 27 | 24 | +3 | 8 |
2 | Sjedinjene Američke Države | 3 | 2 | 0 | 1 | 22 | 19 | +3 | 6 |
3 | Kina | 3 | 1 | 0 | 2 | 21 | 24 | -3 | 2 |
4 | Kazahstan | 3 | 0 | 0 | 3 | 26 | 29 | -3 | 2 |
Grupa B[uredi | uredi kod]
12. jun 13:30 |
Hrvatska | 14 – 11 | Australija | Almati |
12. jun 16:10 |
Brazil | 3 – 8 | Španija | Almati |
13. jun 15:30 |
Hrvatska | 7 – 6 | Španija | Almati |
13. jun 16:50 |
Brazil | 6 – 15 | Australija | Almati |
14. jun 14:10 |
Hrvatska | 20 – 3 | Brazil | Almati |
14. jun 16:50 |
Australija | 7 – 8 | Španija | Almati |
# | Reprezentacija | IG | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
D | H | P | GD | GP | GR | BOD | |||
1 | Hrvatska | 3 | 3 | 0 | 0 | 41 | 20 | +21 | 9 |
2 | Španija | 3 | 2 | 0 | 1 | 22 | 17 | +5 | 6 |
3 | Australija | 3 | 1 | 0 | 2 | 33 | 28 | +5 | 3 |
4 | Brazil | 3 | 0 | 0 | 3 | 12 | 43 | -31 | 0 |
Završnica[uredi | uredi kod]
Četvrtfinale | Polufinale | Finale | ||||||||
15. jul - Almati | ||||||||||
Italija | 14 | |||||||||
16. jul - Almati | ||||||||||
Brazil | 1 | |||||||||
Italija | 7 | |||||||||
15. jul - Almati | ||||||||||
Španija | 9 | |||||||||
Španija | 11 | |||||||||
17. jul - Almati | ||||||||||
Kina | 1 | |||||||||
Španija | 17 | |||||||||
15. jul - Almati | ||||||||||
Hrvatska | 18 | |||||||||
Hrvatska | 13 | |||||||||
16. jul - Almati | ||||||||||
Kazahstan | 6 | |||||||||
Hrvatska | 11 | |||||||||
15. jul - Almati | ||||||||||
Sjedinjene Američke Države | 10 | |||||||||
Sjedinjene Američke Države | 7 | |||||||||
Australija | 5 | |||||||||
Četvrtfinale[uredi | uredi kod]
15. jul 14:10 |
Sjedinjene Američke Države | 7 – 5 | Australija | Almati Sudije: Fernandez (ŠPA), Balnfabajev (KAZ) |
Rezultati po četvrtinama: 3:1, 2:0, 0:1, 2:3 | ||||
Valjeras 3 | Strelci | 5 igrača po 1 |
15. jul 15:30 |
Španija | 11 – 1 | Kina | Almati Sudije: Kabral (KUB), Rostart (SAD) |
Rezultati po četvrtinama: 3:0, 2:0, 2:1, 4:0 | ||||
Espanjol 5 | Strelci | Liang 1 |
15. jul 16:50 |
Italija | 14 – 1 | Brazil | Almati Sudije: Ni (KIN), Flahive (AUS) |
Rezultati po četvrtinama: 3:0, 4:1, 3:0, 4:0 | ||||
Rizo, Đorđeti, Felugo 3 | Strelci | Franko 1 |
15. jul 18:15 |
Hrvatska | 13 – 6 | Kazahstan | Almati Sudije: Moler (ARG), Gomez (ITA) |
Rezultati po četvrtinama: 2:2, 3:2, 4:0, 4:2 | ||||
Dobud, Muslim 3 | Strelci | Žiljajev 2 |
Polufinale od 5. do 7. mesta[uredi | uredi kod]
16. jul 14:10 |
Kazahstan | 7 – 6 | Australija | Almati Sudije: Kabral (KUB), Gomez (ITA) |
Rezultati po četvrtinama: 2:1, 1:1, 2:2, 2:2 | ||||
Gubarov 3 | Strelci | Koteril, Valan 2 |
15. jul 15:30 |
Brazil | 7 – 10 | Kina | Almati Sudije: Peris (HRV), Moler (ARG) |
Rezultati po četvrtinama: 1:2, 2:1, 3:2, 1:5 | ||||
Gimaraješ 3 | Strelci | Liang, Li 3 |
Polufinale[uredi | uredi kod]
16. jul 16:50 |
Hrvatska | 11 – 10 | Sjedinjene Američke Države | Almati Sudije: Flahive (AUS), Balfanbajev (KAZ) |
Rezultati po četvrtinama: 3:4, 3:3, 2:1, 3:2 | ||||
Sukno 4 | Strelci | Pavers, Rajt 2 |
16. jul 18:10 |
Italija | 7 – 9 (p.p.) | Španija | Almati Sudije: Koganov (AZE), Sadekov (RUS) |
Rezultati po četvrtinama: 1:2, 0:1, 3:1, 1:1 Produžetak: 4:2 | ||||
Presćuti 2 | Strelci | Mingel, Perone 2 |
Utakmica za 7. mesto[uredi | uredi kod]
17. jul 11:10 |
Australija | 13 – 2 | Brazil | Almati Sudije: Ni (KIN), Fernandez (ŠPA) |
Rezultati po četvrtinama: 2:0, 3:0, 6:1, 2:1 | ||||
Koteril 3 | Strelci | Silva, Roka 1 |
Utakmica za 5. mesto[uredi | uredi kod]
17. jul 12:30 |
Kazahstan | 7 – 5 | Kina | Almati Sudije: Peris (HRV), Koganov (AZE) |
Rezultati po četvrtinama: 4:1, 1:1, 2:1, 0:2 | ||||
Žiljajev, Gorovoj 2 | Strelci | Tan, Guo 2 |
Utakmica za 3. mesto[uredi | uredi kod]
17. jul 13:50 |
Italija | 7 – 6 | Sjedinjene Američke Države | Almati Sudije: Moler (ARG), Ballfanbajev (KAZ) |
Rezultati po četvrtinama: 1:1, 3:2, 2:1, 1:2 | ||||
Fiđlioli, Đorđeti 2 | Strelci | Valjeras 3 |
Finale[uredi | uredi kod]
17. jul 15:10 |
Španija | 17 – 18 (p.p.) | Hrvatska | Almati Sudije: Rotstart (SAD), Fahive (AUS) |
Rezultati po četvrtinama: 1:2, 3:2, 2:2, 2:2 Produžetak: 9:10 | ||||
Espanjol 3 | Strelci | Sukno 3 |
2° mesto Španija |
Pobednik 11. Svetske lige u vaterpolu 2012. godine Hrvatska 1° titula |
3° mesto Italija |
Konačan plasman[uredi | uredi kod]
|
Nagrade[uredi | uredi kod]
|
Sastavi pobedničkih ekipa[uredi | uredi kod]
Zlato | Hrvatska | Josip Pavić, Damir Burić, Miho Bošković, Nikša Dobud, Maro Joković, Anđelo Šetka, Petar Muslim, Andro Bušlje, Sandro Sukno, Samir Barać, Igor Hinić, Ivan Buljubašić, Frano Karač | Selektor: Ratko Rudić |
Srebro | Španija | Injaki Agilar, Mario Garsija, Blaj Malarah, Balaš Siranji, Giljermo Molina, Mark Mingel, David Martin, Albert Espanjol, Ksavijer Vales, Felipe Perone, Ivan Perez, Havijer Garsija Gadea, Danijel Lopez-Pinjedo | Selektor: Rafael Agilar |
Bronza | Italija | Selektor: |