Prvenstvo Splitskog nogometnog podsaveza 1960.
Na godišnjoj skupštini Splitskog nogometnog podsaveza, održanoj 22. ožujka 1959. g, odlučeno je da se osnuju novi podsavezi u Zadru, Šibeniku i Dubrovniku. Time je područje budućeg Splitskog podsaveza bilo suženo na tadašnje općine Split, Sinj, Trogir, Omiš, Imotski, Brač, Hvar i Vis.
Pobjednici novoformiranih podsaveza igrati će međusobno za plasman u viši rang.
Prvenstvo Splitskog nogometnog podsaveza u sezoni 1959/60. bilo je u trećem rangu po jakosti.
Poredak | Klub | Utakmica | Pobjeda | Neodlučeno | Poraza | Postigli golova | Primili golova | Gol-razlika | Bodova |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Dalmatinac Split | 22 | 16 | 4 | 2 | 54 | 15 | +39 | 36 |
2. | Jadran Kaštel Sućurac | 22 | 15 | 2 | 5 | 56 | 27 | +29 | 32 |
3. | Junak Sinj | 22 | 10 | 4 | 8 | 45 | 39 | +6 | 24 |
4. | Omladinac Vranjic | 22 | 10 | 3 | 9 | 46 | 35 | +11 | 23 |
5. | Orkan Dugi Rat | 22 | 10 | 3 | 9 | 33 | 38 | -5 | 23 |
6. | Jugovinil Kaštel Gomilica | 22 | 9 | 4 | 9 | 37 | 35 | +2 | 22 |
7. | Val Kaštel Stari | 22 | 8 | 6 | 8 | 38 | 39 | -1 | 22 |
8. | Solin | 22 | 7 | 7 | 8 | 33 | 35 | -2 | 21 |
9. | Zmaj Makarska | 22 | 7 | 6 | 9 | 32 | 34 | -2 | 20 |
10. | Slaven Trogir | 22 | 7 | 4 | 11 | 29 | 39 | -10 | 18 |
11. | Naprijed Vis | 22 | 5 | 3 | 14 | 28 | 60 | -32 | 13 |
12. | Omiš | 22 | 4 | 2 | 16 | 33 | 68 | -35 | 10 |
- | Nada Split | - | - | - | - | - | - | - | - |
- | Tekstilac Sinj | - | - | - | - | - | - | - | - |
Po završetku natjecanja, pobjednici Splitskog, Zadarskog i Šibenskog podsaveza igrali su međusobno za pobjednika koji bi otišao u daljnje kvalifikacije za viši rang.
Poredak | Klub | Utakmica | Pobjeda | Neodlučeno | Poraza | Postigli golova | Primili golova | Gol-razlika | Bodova |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Dalmatinac Split | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 6 |
2. | Dinara Knin | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 2 |
3. | Zadar | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 |
U kvalifikacijama za popunu Druge lige - Zapad, Dalmatinac je nastupio u Drugoj grupi.
Prva grupa
Branik Maribor, prvak Slovenske lige
Metalac Zagreb, prvak Zagrebačke zone
Karlovac, prvak zone Karlovac - Sisak
Sloboda Varaždin, prvak zone Varaždin - Bjelovar
Uljanik Pula, prvak Zone Rijeka - Pula
Pretkolo:
Karlovac - Uljanik (Pula) 2:3 i 3:0
1. kolo:
Karlovac - Metalac (Zagreb) 1:0 i 4:0
Branik (Maribor) - Sloboda (Varaždin) 8:0 i 2:1
Finale:
Karlovac - Branik (Maribor) 2:0 i 3:0 (par forfe)
Nije igrano zbog trovanja hranom. Branik potom rasformiran.
Druga grupa:
Dalmatinac Split, prvak Dalmatinske zone
Borovo prvak Slavonske zone
Čelik Zenica, prvak I. zone BiH
Jedinstvo Brčko, prvak II. zone BiH
Borac Čapljina, prvak III. zone BiH
Pretkolo:
Čelik (Zenica) - Jedinstvo (Brčko) 4:2 i 2:0
1. kolo:
Čelik - Borac (Čapljina) 4:0 i 1:0
Borovo - Dalmatinac 3:0 i 3:4
Finale:
Čelik (Zenica) - Borovo 2:1 i 0:0
Novi članovi Druge savezne lige postali su Karlovac i Čelik iz Zenice.
Grupno prvenstvo Splitskog nogometnog podsaveza po jakosti natjecanja bilo je u četvrtom rangu.
I grupa
Poredak | Klub | Utakmica | Pobjeda | Neodlučeno | Poraza | Postigli golova | Primili golova | Gol-razlika | Bodova |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Nada Split | 8 | 7 | 0 | 1 | 42 | 13 | +29 | 14 |
2. | Tekstilac Sinj | 8 | 7 | 0 | 1 | 22 | 18 | +4 | 14 |
3. | Kolektivac Postira | 8 | 3 | 0 | 5 | 14 | 21 | -7 | 6 |
4. | Sjever Split | 8 | 2 | 0 | 6 | 10 | 26 | -16 | 4 |
5. | Primorac Stobreč | 8 | 1 | 0 | 7 | 13 | 23 | -10 | 2 |