Ving Čun stilovi i linije

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Ving Čun stilovi i linije[uredi | uredi kod]

Nemoguće je odrediti tačan broj stilova i različitih linija Ving Čuna .Pre svega , dobar broj stilova se i dalje vežba samo u okviru porodica i mnogi su potpuno zatvoreni za javno podučavanje .Sa druge strane , vremenom došlo je do menjanja stiova jer je svaki majstor imao svoju interpretaciju veštine , mešanja različitih linija Ving Čuna kao i mešanja Ving Čuna sa drugim veština i svi ovi činioci su doprineli stvaranju velikog različitih linija i stilova . Ovaj proces traje i danas , Ving Čun je sistem otovoren za dalji razvoj i unapredjenje , te je stvaranje novih pristupa ( stilova, linija)sasvim priodna posledice koncepcije samog sistema .Ovde će biti navedene najpoznatije i najznačajnije linije Ving Čuna.Važno je napomenuti da nabrojane linije imaju najmanje dva stila dok neke poput Jip Manove imaju i preko 50 stilova i da nije moguće precizno utvrditi broj postojećoh stilova bilo koje linije jer se situacija menja izuzetno brzo.

Jip Manov Ving Čun[uredi | uredi kod]

Najpoznatija I najzastupljenija linija Ving Čuna danas . Dugo se verovalo da je to I jedina linija Ving Čuna ali se nakon promene političke siutacije u Kini I otvaranja granica danas zna da je to samo jedna od mnogih linija vestine . Najpoznatiji učenici Jip Mana - Lun Gai, Gwok Fu, Leung Sheung(梁相),[3] Lok Yiu (駱耀), Chu Shong-tin(徐尚田), Wong Shun Leung(黃淳樑), Wang Kiu (王喬), Yip Bo Ching (葉步青), William Cheung, Kang Sin Sin (Kong San San), Hawkins Cheung, Bruce Lee, Lo Man Kam, Wong Long, Wong Chok, Law Bing, Lee Shing, Ho Kam-Ming, Moy Yat, Duncan Leung, Derek Fung (馮平波 Fung Ping Bor), Chris Chan (陳成 Chan Shing), Victor Kan Wah Chit (簡華捷), Stanley Chan, Chow Sze Chuen, Tam Lai, Ip Ching, Ip Chun, Lee Che Kong, and Leung Ting(梁挺).

Lo Kvai Ving Čun[uredi | uredi kod]

Čan Lo Kvai je bio prvi učenik Leung Jan-a. Bio je poznat pod imenom Kvai Kasapin . Po profesiji je bio mesar i imao svoju radnju u ulici Fai Je u Fošanu , blizu mesta gde je Leung Jan imao svoju ordinaciju. Lo Kvai je poznavao jednu od tehnika “Gvozdenog Prsta” , priča se da je mogao da ubije svinju ubodom prsta u srce. Početaku treniranja Wing Chuna prethodila je borba gde je Lo Kvai izazvao Leung Jana i izgubio za par sekundi . Trebalo je prilično ubeđivanja , ali posle izvesnog vremena Leung Jan ga je prihvatio za učenika . Početak treninga se datira između 1850 i 1860. godine. U vreme kada su u Kini komunisti došli na vlast , porodica Lo Kvaija je izbegla na Tajvan . Danas pripadnici porodice Kvai javno podučavaju Hsing Ji a Ving Čun se prenosi isključivo članovima porodice .

Čan Vah Šunov Ving Čun[uredi | uredi kod]

Tehnički , Jip Manova linija spada u liniju Čan Vah Šuna ,danas u Kini u Guandong regiji radi nekoliko direktnih nasledika Čan Vah Šuna od kojih je najpoznatiji Tam Vong Biu a postoji i jedna škola ove linije na Tajvanu.

Ng Čung So Ving Čun[uredi | uredi kod]

Ng Čung So je drugi po redu učenik prihvaćen od strane Čan Vah Šuna i njegov najbolji učenik. Po nekim tvrdnjama on je trening počeo kod Leung Jana pa tek kasnije prešao kod Chan Wah Shuna ali je ovo malo verovatno. Ng Chung So je bio vlasnik keramičarske radnje sve do 1936. godine kada ga je njegov prijatelj Juan Čai Van, koji je nedugo potom otišao u Vijetnam, upoznao sa svojim učenikom Jiu Čoijem i njegovim bratom. Njih trojica ortački otvaraju kockarnicu i pušionicu opijuma a Ng Čung So je u večernjim časovima držao treninge za desetak učenika uključujući i Jiu Čoija i njegovog sina Jiu Kaija. Ng je prestao sa podučavanjem 1940.g. i otišao da živi sa porodicom Jiu Kaija koja je vodila računa o njemu sve do smrti ranih 1950 –tih. Mnogi od njegovih učenika su nastavili sa radom i prenoseći veštinu Ng Čung Soa te i danas u Fošanu i okolini radi određen broj klubova koji su direktni naslednici ove verzije Wing Chun-a.Najznačajniji učenici : Leung Fok Čoi, Fok Joi, Ng Jat Fau, Jiu Čoi , Jiu Kai, Yip Man i ostali…

Pan Namov Ving Čun[uredi | uredi kod]

Redak stil vestine koji vodi poreklo od Dai Fa Min Kama , vrlo specifičan i znatno drugačiji od Jip Manove linije . Danas su glavni predstvanici stia Pan Namovi sinovi koji žive i rade u Fošanu a stič stiče sve više pirustalica u Evropi

Jiu Čoi Ving Čun[uredi | uredi kod]

Jiu Čoi je bio učenik Juan Ćai Vana a kasnije Ng Čan Soa , bio je veliki prijatelj Jip Mana

Vijetnamski Ving Čun[uredi | uredi kod]

Linija osnovana od strane Juan Ćai Vana 1936 godine . Zapravo postoje dve linije ove veštine koje se prilično ralikuju jer je Juan Ćao Van različito podučavao vijetnamce od vijetnamskih kineza

Malezijski Ving Čun[uredi | uredi kod]

Zajedničko ime za nekoliko različtih stilova koji vode poreklo od porodice Čo iz Pon Ju sela u Guandong provinciji u Kini

Jip Kinov Ving Čun[uredi | uredi kod]

Yip Kinov sistem je verzija veštine Cho porodice iz Poon Yu sela na jugu Kine. Pre nego što je postao Wing Chun praktičar trenirao je Hung Gar i još neke manje poznate stilove .Svo znanje je kasnije ukomponavo u svoj stil borenja za čiju je osnovu uzeo Cho Wing Chun ali se vidi ogroman uticaj drugih veština , pre svega Hung Gar-a i Choy Lee Fut-a.Danas je ovaj stil izuzetno popularan u Malezijskom arhipelagu .

Ko Lo Ving Čun[uredi | uredi kod]

Kada se povukao u penziju Leung Jan je u svom rodnom selu (Ko Lo) podučavao svoje rodjake posebnoj verziji Ving Čuna. Danas postoje 4 različita stila ove linije veštine .Karakteristika ovih stilova jeste da se u potpunosti sastoje iz San Sik metoda

Pao Fa Lien Ving Čun[uredi | uredi kod]

Najstariji stil koji se nije menjao tokom vremena . Danas ga vežba svega nekoliko praktičara i izuzetno je redak

Juan Kai Sanov Ving Čun[uredi | uredi kod]

Juan Kai San je bio najcenjeniji praktičar Ving Čuna svoga doba i smatran je vodjom Ving Čun klana . Bio je veliki prijatelj Jip Mana. Imao je svega dva učenika Sum Nunga i Wong Jinga, čiji naslednici i danas rade.Sum Nung je bio zvanični naslednik stila te se ova linija danas često naziva po Sum Nungu koji je bio iziestan praktičar , borac i pedagog .

Vong Jing Ving Čun[uredi | uredi kod]

Ova linija Ving Čuna baštini tehničku podlogu nekoliko različitih linija veštine. Wong Ying je rođen 1917 godine i od rane mladosti je počeo da se bavi Wing Chun-om . Njegov prvi Wing Chun učitelj je bio Lai Jeung, jedan od 16-torice učenika Dr Leung Jan-a . Trening je nastavio kod Jiu Čoia , najpoznatijeg učenika Čan Jiu Mina i na kraju je uz Sum Nung-a bio jedini koji je imao privilegiju da uči od Yuen Kai San-a .

Vong Ying je uz svog sina imao nekoliko učenika .Danas je ova linija Ving Čuna podeljena u dva glavna pravca . Njegov sin i nekolicina drugih učenika su posle njegove smrti 1972 godine preuzeli njegovu školu i podučavaju sistem onako kako je Vong Jodučavao njih, dok je druga linija zapravo nova linija veštine koju je osnovao Wong Ying-ov najbolji učenik Mai Gei Wong koji posle Wong Ying-ove smrti trening nastavio kod Sum Nung-a .

Hung Fa Ji Ving Čun[uredi | uredi kod]

Prvi put se za ovu liniju čulo sredinom devedestih godina prošlog veka.Trenutni vodja sistema je Garet Gi koji iznosi kontraverznu istoriju stila i pored toga tvrdi da je Hung Fa Ji u svome nastanku bio naprednija i bolja varijanta Ving Čuna u poredjenju sa ostalim linijama i stilovima. Istorija koju on iznosi nema nikakvo uporište u činjenicama i zvaničnoj nauci. Takodje terimnologija koju koristi za opisivanje teorije stila nije postojala pre polovine dvadesteog veka. Već i površnom analizom tehnika zapaža se ogromna sličnost sa sistemom Vilijama Čeunga . I ranije su postojale tvrdnje da je Vilijam Čeung svoj sistem napravio mešanjem Jip Manovog sistema sa nekim drugim stilom Ving Čuna a zbog ogromne sličnosti nameće se zaključak da je iskoristio baš Hung Fa Ji . Drugi, takodje neprovereni izvori tvrde da je Garet Gi zapravo učenik Vilijama Čeunga .

Tajvanski Ving Čun[uredi | uredi kod]

Najmanje poznat stil , slučajno otkriven na jugu Tajvana . Danas ga trenira manje od 10 ljudi i gotovo je nemoguće stupiti u kontakt sa njima .Ne postoji niti jedna reklama , video niti bio kakav zapis o ovom stilu . Tvrde da su naslednici jedne od grana pokreta otpora za oslobodjenje od Manču dinastije i izuzetno su zatvorena grupa , potpuno nepoverljva prema strancima. Trenutni glavni instruktor poseduje zavidnu kolekciju starih povelja i dokumenata koji prate razvoj i istoriju stila od dolaska na Tajavan. Tvrde da su najstarji stil Ving Čuna koji je na Tajvan donet tokom rata za oslobodjenje ostrva od holandjana 1660. godine . Stil je totalno različit od svih poznatih linija i stilova Ving Čuna , ima više od deset formi praznih ruku , nema klasična Ving Čun oruzija , ne postoji či sao već sistem drilova koji je dosta razičit a vezba se sa istim ciljem i efektom kao či sao .

Veng Čun[uredi | uredi kod]

Ovaj stil svoje poreklo vezuje za Fung Siu Fung Siu Činga koji je preko Dai Fa Min Kama nasledio Šaolinsku veštinu igumana Či Sima.Detaljnom analizom tehničkog dela veština i uvidom u istoriju potkrepljenu činjenicama jasno je da se ovaj stil razvijao pod velikim uplivom Hung Gar Kung Fua i severnih stilova borenja mada Ving Čun jeste osnova na kojoj ovaj stil počiva . Današnji Veng Čun je fuzija tri porodična stila borenja koji poreklo vezuju za Fung Siu Činga.Prvi učenici koje je Fung Siu Ching prihvatio su bili braća Dong čiji je porodični stil bio Hung Gar .Braća Dong su svoju veštinu preneli na Chu Chung Man-a jednog od najpoznatijih Veng Čun majstora 20 veka

Hei Ban Ving Čun[uredi | uredi kod]

Hei Ban Wing Chun Kuen znači operni Ving Čun . Ovaj redak stil je ostao i razvijao se u okvirima Fošanske opere do današnjih dana gde se i danas neguje među glumcima i osobljem iste, a i dalje je obavijen velom tajne . Najpoznatiji predstavnici stila su glumac Leung Kwok-Keung (1927-2004) i Fok Jeung koji je drugi učitelj Brus Lija .Jedini trener koji danas javno podučava ovaj stil je Suki Gosal

Čeung Boov Ving Čun[uredi | uredi kod]

Čeung Bo je bio bio kuvar u Tien Hoi restoranu u Fošanu i tamo je osoblje podučavao Ving Čunu . O Čeung Bou se ne zna mnogo .Veštinu je naučio od doktora tradicionalne kineske medicine Wai Yuk Sang-a .Vai Juk Sang je veštinu naučio od O Šija koji je zajedno sa braćom Juen učio od Fung Siu Činga . Po nekim izvorima Čeung Bo je učio direktno od O Šija ili njeogovog brata O Cu-a . Stil Čeung Boa se sastoji iz kratkih formi, takozvanog San Sik metoda ,slično Leung Janovom Pien San stilu iz Go Lo sela .Lutka ,mačevi i motka se takođe vežbaju kroz kratke formalne sastave .Gavni predstavnik ovog stila danas je Mak Yiu Ming

Jiu Vanov Ving Čun[uredi | uredi kod]

Jiu Van je podučavao Ving Čun u Fošanu a nakon dolaska komunista na vlast 1949. odlazi za Hong Kong gde nastavlja sa radom.Veza Jiu Vana i Jip Mana nikada do kraja nije razjašnjena . Jip Manovi učenici tvrde da je Jiu Van učenik Jip Mana dok druga strana tvrdi da je Jiu Van poslednji učenik Čan Vah Šuna i da nikada nije učio od Jip Mana. Ono sto se zasigurno zna jeste da su Jip Man i Jiu Van za zivota bili bliski prijatelji i da je Jip Man izuzeto cenio Vanovu vestinu .Poznati učenici Jiu Vana : Chiu Hung-Kwan (njegov sin), Jason Lau, Ti Lung, Chow Hung-Yuen, Francis Fong, and Denis Chan.

References[uredi | uredi kod]